Teraz czytasz...
Owoce morza – poznaj pięć rodzajów

Owoce morza – poznaj pięć rodzajów

Owoce morza są popularne nie tylko w krajach śródziemnomorskich, ale niemal na całym świecie. Najlepiej smakują świeże, kupione bezpośrednio nad morzem. Które z nich są najlepsze?

Owoce morza zawierają wiele cennych wartości odżywczych:

  • białko,
  • witaminy z grupy B,
  • jod,
  • wapń,
  • selen
  • fluor.
  • Dodatkowo obfitują w żelazo oraz cynk.

Uważa się je za niezwykle silny afrodyzjak. Czy jednak można spożywać je bez umiaru? Nie, bo owoce morza, podobnie jak wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, zawierają cholesterol. Najwięcej tego szkodliwego lipidu znajduje się w… kawiorze. 

Homary

Są to najszlachetniejsze, a zarazem najdroższe gatunki skorupiaka. Ich ciemnoniebieska barwa po ugotowaniu zmienia się w czerwoną. To kosztowne danie ma niewiele mięsa do spożycia – zaledwie odrobinę w szczypcach i w odwłoku. Mięso homara jest białe, chude, delikatne i wyjątkowo smaczne. Do jego wydobycia niezbędne są specjalne sztućce.

Ostrygi

Podobnie jak homary, ostrygi to symbol kulinarnego luksusu. Wiadomo, że żyją u brzegu mórz, jednak większość spożywanych przez nas skorupiaków pochodzi niestety z hodowli. Zapoczątkowali ją już starożytni Rzymianie. Ta smakowita przekąska występuje w wielu gatunkach, różniących się od siebie barwą, kształtem, wielkością oraz smakiem. Mięso ostryg jest bardzo soczyste, a w niektórych gatunkach tego wykwintnego skorupiaka można znaleźć… prawdziwą perłę.

Krewetki

Polecamy szczególnie krewetki tygrysie, bardzo szlachetną odmianę. Ich mięso jest niezwykle soczyste, pożywne i jędrne. Ukoronowaniem smaku jest mięso znajdujące się w ogonie krewetki, chronione skorupką. To właśnie ono powinniśmy przede wszystkim wydłubać i zjeść. Wybierając mięso z ogona możemy mieć pewność, że uzyskamy smak świeżo złowionego skorupiaka.

Krewetki można wykorzystać do dań z makaronem, ryżem, hiszpańskiej paeli czy japońskiego, tradycyjnego sushi. Warto po nie sięgnąć, ponieważ są nieocenionym źródłem składników odżywczych niezbędnych w profilaktyce wielu poważnych chorób.

langusty

Langusta jest idealna dla prawdziwych smakoszy, którzy lubią wysublimowane, efektowne potrawy. Jest to sporych rozmiarów skorupiak, którego przyrządza się podobnie jak homara. Jego mięso jest jednak o wiele bardziej słodkawe. Podaje się je przekrojone wzdłuż odwłoka.

Langusty są znakomita bazą wielu dań, ale też stosuje się je jako przeciery i pasty do zup lub sosów. Gotuje się je lub baruje wyjątkowo krótko, bo około dwanaście minut. Nie wolno tej czynności wydłużać, bo mięso zrobi się twarde i gumowate. Po ugotowaniu mięso powinniśmy spożyć natychmiast. W lodówce nie może być przechowywane dłużej niż dobę.

Kalmary

To inaczej kałamarnice, które zamieszkują morza pełnosłone. W kuchni znane są jednak jako kalmary. Są elementem bazowym dań kuchni włoskiej, hiszpańskiej, ale także chińskiej, francuskiej i chorwackiej. Doskonale nadają się do gotowania, grillowania i panierowania, a następnie smażenia w głębokim tłuszczu.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.