Teraz czytasz...
Ogród Bellingham. Odwiedzamy!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ogród Bellingham. Odwiedzamy!

Ogród Bellingham „The Garden” Katarzyny i Andrew Bellingham znajduje się na Kaszubach w miejscowości Zgorzałe.  To 7ha, które gospodarze urządzili w urokliwym angielskim stylu.

Niewiele w kraju jest ogrodów, które możemy zwiedzać, podziwiać i czerpać z nich inspirację. Pokazowe ogrody, udostępniane turystom, znamy zazwyczaj z wycieczek zagranicznych do Francji, Anglii, Niemiec etc. Te prowadzone metodami naturalnymi to znikoma ich część. W Polsce oprócz ogrodów botanicznych, mało jest „prywatnych” miejsc, w których można podziwiać sztukę ogrodnictwa. Z pewnością jednym z nich jest Ogród Bellingham „The Garden” Katarzyny i Andrew Bellingham. Angielski ogród prowadzony metodami ekologicznymi mieści się w miejscowości Zgorzałe na Kaszubach. Zapraszamy Was do odwiedzenia ze mną tego niezwykłego miejsca.

Ogród Bellingham – warzywnik ekologiczny. Grządki podniesione

Angielski ogród na Kaszubach

7 ha „The Garden” są częścią Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Ogród tworzony jest w stylu angielskim (to w Anglii, m.in. w ogrodach księcia Karola, Katarzyna Belingham doskonaliła swoje pasje). Posiadłość otacza las ułożony na pagórkowatym terenie. Ogrodnicy podzielili ogród na dwie części: „dekoracyjną” i „użytkową”.

Przeczytaj także: Ogród angielski. jak zaprojektować

Ogród Bellingham
Ogród Bellingham

W ogrodzie dekoracyjnym – właściwym, dominują kompozycje kwiatowe, ziołowe, otoczone grabowymi żywopłotami. Na rabatach wznoszą się obeliski, a całość tworzy harmonijną konstrukcję. Nic nie dzieje się tu przypadkowo, chociaż czasami można odnieść wrażenie, że tak właśnie jest. Bogactwo roślin, kolorów i zapachów zachwyca.

Przeczytaj: Jak wykorzystać popiół w ogrodzie?

Gdy odwiedzałam ogród prym wiodły przewrotniki i kocimiętki, które wylewały się wręcz na ścieżki, otulając zapachem i szmerem bzyczących zapylaczy. W tej części ogrodu jest również naturalna łąka z koniczyną, na której można poleżeć na leżakach lub pograć z dziećmi w polo.

Kwiaty i kolory w ogrodzie Bellingham

Dla spragnionych i głodnych czeka kawiarenka, a w niej pyszne ciasta i lemoniada – ciasto czekoladowe z burakami, jabłecznik z bezą lub marchewkowe z białą czekoladą pozwalają na złapanie kolejnych chwil rozkoszy. Tylko trzeba być czujnym i chętnym by podzielić się przysmakami z… kurami, które beztrosko chodzą między stolikami.

Ogród Bellingham
Ogród Bellingham

Kawiarenkę ozdabiają dekoracje stworzone z kwiatów i roślin, które zostały wyhodowane w ogrodzie. Drewniany dom właścicieli również przyozdobiony jest roślinami i wspaniałymi kompozycjami roślin doniczkowych. Połączenia i nasadzenia na rabatach i w doniczkach zachwycają, bogactwem kolorów i połączeń – każda kompozycja jest przemyślana, a pojemnik, wiadro, kubek wykorzystany.

Ekologiczny warzywnik otulony lasem

W drugiej części ogrodu znajduje się warzywnik, tunel foliowy, sklepik i szkółka, w której można nabyć rośliny. Ta część nieustannie się zmienia i powiększa. Gospodarze uprawiają warzywa z wykorzystaniem metod ekologicznych. Miejsca na warzywa wciąż przybywa. Ogrodnicy prowadzą nasadzenia przez cały sezon. Tuż po naszych odwiedzinach stanęła w ogrodzie szklarnia – zobaczymy co w niej będzie rosło.

Naturalnie o ogrodach

Swoją wiedzą i doświadczeniem Katarzyna Bellingham dzieli się tworząc filmiki na youtube, prowadząc bloga, pisząc do gazet, prowadząc program w telewizji „Grunt to ogród”, ale przede wszystkim tworząc niezwykły „ekoduet” wraz z Jackiem Naliwajkiem i rozmawiając o ekoogodnictwie w podcastach „Naturalnie o ogrodach”.

Ogród Bellingham

Ogród Bellingham. Kiedy odwiedzać?

Ogród jest otwarty dla zwiedzających wiosną, latem i jesienią. Wtedy można spotkać właścicielkę – zazwyczaj w soboty, a w niedzielę po ogrodzie oprowadza i wspaniale opowiada p. Jacek, który również prowadzi swój ekoogród.

Ja miałam okazję posłuchać na żywo opowieści o ogrodzie, a moje dzieci wyszaleć się w tajemniczym, angielskim ogrodzie. To miejsce przetestowałam i polecam całym rodzinom!

Jeżeli będziecie wracać np. znad morza, zaplanujcie trasę przez Kaszuby i odwiedźcie ten niezwykły ogród. Zobaczcie jak wspaniale sprawdzają się ekologiczne metody uprawy warzyw i roślin ozdobnych.

Katarzyna Bellingham i Jacek Naliwajek prowadzą ogrod z wykorzystaniem „Ekologicznego Poradnika Księżycowego” co cieszy mnie jeszcze bardziej, bo widać, że współpraca z Księżycem działa i przynosi efekty.

Magdalena Przybylak – Zdanowicz i Jacek Naliwajek

Ja sama w każdy czwartek czekam na kolejny, nowy podcast, a w poniedziałki na live tej cudownej pary. Dzięki nim dokształcam się nieustannie i widzę, że jest coraz więcej pasjonatów ekoogrodnictwa i dzięki temu powstaje dużo ekoogrodów w naszym kraju.

Jeżeli jeszcze nie znacie to koniecznie polubcie i posłuchajcie „Naturalnie o ogrodach” np. na youtube.

Zobacz także

Lubczyk właściwości

Zdjęcia wykonałam w niedzielę 19-06-2022. 

Adres ogrodu:

The garden Bellingham

Katarzyna i Andrew Bellingham

Zamkowa 2a

83-322 Zgorzałe

katarzynabellingham.blogspot.com

Na koniec jeszcze kilka zdjęć z Ogrodu Bellingham

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.