Teraz czytasz...
Wieś z pomysłem, czyli wioski tematyczne 
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Wieś z pomysłem, czyli wioski tematyczne 

Wieś czarów i magii, Biegun Zimna i Sera czy Wioska Końca Świata. Można już mówić o boomie na wioski tematyczne w Polsce. I choć w Europie Zachodniej wsie z motywem przewodnim rozwijają się od kilkunastu lat, naszym – na początkowym etapie, nie można odmówić potencjału oraz innowacyjności. Wioski to nie tylko doskonały sposób na integrację mieszkańców, ale także na turystyczny biznes.

Kosmici na wsi

Jedną z najbardziej znanych wiosek tematycznych w Polsce niegdyś było Wylatowo. To właśnie na polach w tej wsi pojawiały się niecodzienne znaki, postrzegane przez wielu jako piktogramy. Mimo że po znakach w zbożu po latach nie było już śladu, strefa UFO – niczym tajemnicza kosmiczna siła, przyciągała w to miejsce turystów. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują też, że to właśnie Kujawy i Pomorze są w gronie liderów pod względem unikalnych i nowatorskich pomysłów na wioski tematyczne.

https://biokurier.pl/relaks/eko-turystyka/truskawiec-karpacki-kurort-ktory-pokochali-polacy/

Wioski z motywem przewodnim to doskonały sposób na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, ale także na ożywienie życia ich mieszkańców. Przykładem może być Jajkowo. Ta popegeerowska wieś powoli dogorywała. Zniknęły z niej kolej, poczta, kawiarnia. Życie wróciło tu dopiero wtedy, gdy wioska wykorzystała swoje położenie, nazwę i jajeczne tradycje. Zainicjowano w niej powstanie wioski „Początku życia”, która przyciąga turystów nie tylko na Wielkanoc. W uroczej drewnianej chacie dzieją się prawdziwe jajeczne cuda.

Wszystko się u nas kręci wokół jaj i kur. Grupy turystów korzystają z warsztatów zdobienia jaj różnymi technikami. Mogą tu podziwiać różne rasy kur, poznawać legendę o rycerzu Jajko, od którego wywodzi się nazwa naszej miejscowości, a na końcu skosztować przysmaków – jajecznicy,  jajecznych kanapek, pysznej zupy z jajkiem czy likieru jajecznego

– opowiada Iwona Wiśniewska, liderka wioski „Początku życia”.

Mieszkańcy Jajkowa raczą gości jajkami od kur z wolnego wybiegu, a także koszami ze swojskim jadłem.

Smakiem po mapie

To co przyciąga turystów na wieś, to przede wszystkim smaki. Potwierdzają to mieszkańcy Janiej Góry. Dawniej były tu tylko domy i pola porośnięte zbożami, stąd pomysł na „Wioskę Chlebową”. W środku wsi stanął piec chlebowy, gdzie gospodynie wyczarowują pieczywo na bazie przepisów babć i prababć. Robią to z sercem i z zapałem.

W weekendy mamy tu mnóstwo turystów. Po chleby ustawiają się kolejki. Każdy możne u nas przygotować ciasto, a potem czekać na swój bochenek. Powodzeniem cieszą się chleby na liściu chrzanu. Zainteresowanie wzbudzają również warsztaty edukacyjne – od ziarenka do bochenka. Pokazujemy grupom przedszkolnym i szkolnym, że chleb nie powstaje  w sklepie, a jego wykonanie wymaga sporo pracy

– relacjonuje Danuta Megger z „Wioski Chlebowej”.

Sukces lokalnej społeczności

Można powiedzieć, że wioski podejmują turystów chlebem i miodem. Dosłownie i w przenośni robią to mieszkańcy „Wioski Miodowej – Wielkiego Mędromierza”. Miodu u nich dostatek, podobnie jak produktów pszczelich. Gościna ma więc zawsze słodki smak. Mieszkańcy większości wiosek wiedzą, że turyści uwielbiają poznawać nowe, lokalne i regionalne smaki, a także smakować produkty, które pamiętają choćby ze swojego dzieciństwa. Oferty bez swojskiego jadła więc nie przewidują.

Wioski tematyczne to innowacyjny sposób na ożywienie gospodarki wiejskiej oraz zapewnienie mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów. Ich oferta jest budowana na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych danej miejscowości.

https://biokurier.pl/relaks/eko-turystyka/zielona-opieka-w-gospodarstwie/

Wioski tematyczne sposobem na lokalny biznes

Dotychczas działające oddzielnie gospodarstwa agroturystyczne łączą siły i wspólnie tworzą markę miejscowości i lokalnych produktów. Razem łatwiej tworzyć oferty turystyki aktywnej i agroturystyki na wsi. Najważniejsze jest znalezienie pomysłu na motyw przewodni wioski. Może on być związany ze smakami, potrawami, a także m.in. z abstrakcyjnymi rzeczami, z czego skorzystały przykładowo „Bajkowa Wioska Hobbitów” w Sierakowie Sławieńskim oraz „Wioska Czarów i Magii” w Spytkowie k. Zgorzelca.

Jedną z najbardziej rozwiniętych wiosek w Polsce, która odcina już kupony od swojego sukcesu, jest „Wioska Garncarska”, która powstała we wsi Kamionki. To przedsiębiorstwo społeczne prowadzące pod wspólną marką produkcję i usługi w zakresie garncarstwa, kowalstwa, krawiectwa, produkcji papieru czerpanego, agroturystyki i turystyki zielonej. To nowa specjalizacja dla jednej z biednych mazurskich wsi oraz przykład i możliwość włączenia do działania mieszkańców innych miejscowości. Wioska ciągle się rozwija. Odwiedzają ją tłumy turystów. W jej sąsiedztwie powstał „Rajski Ogród” z 30 zakątkami tematycznymi.

Razem łatwiej!

Wsie tematyczne w Polsce przeżywają rozkwit, ale w niektórych krajach, takich jak Niemcy czy Austria, dawno przeżyły już swój renesans. Najbardziej znaną wioską tematyczną w Austrii jest Armschlag – „Wioska Makowa”, którą rocznie odwiedza 40 tys. turystów. Z kolei mieszkańcy mniejszych miejscowości w USA do zakładania wiosek wykorzystują główne produkty lokalne. Są tam stolice kukurydzy, dyni czy czosnku. Ich pomysłodawcy zarabiają na organizowaniu imprez cyklicznych.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.