Teraz czytasz...
Kuracje z wykorzystaniem dyni
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kuracje z wykorzystaniem dyni

Kuracje z wykorzystaniem dyni były szeroko stosowane w medycynie ludowej.

Prezentujemy kilka kuracji z wykorzystaniem ekologicznej dyni, wkrótce pojawią się także przepisy kulinarne.

Dynia na zaparcia i kłopoty jelitowe

W wymienionych niedomaganiach organizmu warto spożywać surowy miąższ, dlatego że ma on łagodne właściwości przeczyszczające. Dynia duszona, smażona, w kompotach, w zupie te zdolności nieco traci, niemniej nadal pozostaje cennym źródłem witamin i soli mineralnych

Dyniowa Kuracja przy miażdżycy

Dietetycy cenią dynię ponieważ korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego i wydzielanie żółci. Poza tym usprawnia  przemianę soli i gospodarkę wodną: m.in. zwiększa wydalanie z organizmu moczu i różnych szkodliwych substancji toksycznych. Warto by dynię polubiły osoby cierpiące na miażdżycę tętnic. Najprostsza kuracja polega na jadaniu codziennie 20-30 gramów warzywa.

 Aby usunąć obrzęki sercowe

Surowa i gotowana dynia powinna się znaleźć na stołach osób uskarżających się na zaparcia i nadwagę. Gotowany miąższ wraz z kaszą jaglaną, ryżem i kaszą manną jest wspaniałą potrawą dla cierpiących na obrzęki będące skutkiem zaburzeń pracy serca i układu krążenia.

Na dolegliwości nerek, otyłość i podagrę

Dynię powinni docenić cierpiący na różne dolegliwości nerek, pęcherza moczowego, nadciśnienie, zaburzenia przemiany materii m.in. cukrzycę i otyłość, podagrę i choroby wątroby.

Regenerujące mleczko dyniowe

W medycynie ludowej „mleczko” przyrządzane z nasion dyni traktowane jest jako wspaniały specyfik odżywczy, wzmacniający organizm po ciężkich chorobach. Poza tym mleczko pomocne bywa w przewlekłych chorobach wątroby i nerek.

Sok z dyni na bezsenność, nadciśnienie i arteriosklerozę

Małe dawki soku ze świeżej dyni zalecane są przy bezsenności i niespokojnym śnie. Miąższ należy  utrzeć, potem wycisnąć sok i łyżkę spożyć na pół godziny przed pójściem do łóżka. Jest to też dobry środek moczopędny polecany w nadciśnieniu i w arteriosklerozie.

Świeże nasiona dyni na zmniejszone wydalanie moczu

Jedną łyżkę łuskanych, suchych nasion dyni należy spożywać 1-3 razy dziennie. Nasiona zjada się w cyklach 14-dniowych, przedzielonych pięciodniowymi przerwami. Nasiona warto każdorazowo dobrze przeżuć. Można też je wcześniej zmiksować lub rozdrobnić dokładnie w inny sposób z mlekiem lub wodą. Moczopędne właściwości ma także napar z nasion dyni (10 g na 300 ml wody).

Zobacz także


Kompot z nasionami dyni na prostatę

Niemiecki naturalista Weiss przy problemach z prostatą radzi spożywać przez 6 tygodni trzy razy dziennie 1 łyżkę nasion dyni, najlepiej w kompocie jabłkowym. Jeżeli brak kompotu może być też inna łagodna herbatka ziołowa poprawiająca pracę układu moczowego lub  dowolna ziołowa herbatka witaminowa. Poprawa występuje już po dwu tygodniach. Podobną kurację stosuje się w nocnym moczeniu dzieci.

Lek na dolegliwości nerek, otyłość i podagrę

Dynię powinny docenić osoby cierpiące na dolegliwości nerek, pęcherza moczowego, nadciśnienie, zaburzenia przemiany materii m.in. cukrzycę i otyłość, podagrę i choroby wątroby.

Zbigniew Przybylak

Zdjęcie ekologicznej dyni pochodzi z serwisu organic-farming.eu

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.