Muzeum konserw w Stavanger zlokalizowane jest nieprzypadkowo. Wspomniane miasto to norweska „stolica śledzia”, a sam budynek, w którym mieści się placówka był niegdyś fabryką… konserw. Jak wygląda zwiedzanie? Co można zobaczyć w muzeum?
Stavanger to oczywiście nie tylko muzeum…
W Stavanger znajdziecie katedrę z początku XII w. (jedyna średniowieczna katedra zachowująca anglonormański gotyk). W okolicach miasta znajduje się także 92 metrowy wodospad Månafossen oraz najdłuższa plaża Norwegii – Solastrand.
Dlaczego tak interesuje nas temat konserw? Przeczytaj tekst o konserwach rzemieślniczych
Nas, aktualnie jednak interesuje historia działających do lat 60. XX wieku licznych zakładów przetwórstwa rybnego. Gospodarczy rozwój miasta datuje się na XVIII wiek i wiąże się on z połowami śledzi i rozwojem przetwórstwa rybnego. Od 1890 roku, aż do około 1960 roku, przemysł przetwórczy był najważniejszy w Stavanger a dziś jest raczej historią, utrwaloną w Muzeum.
Muzeum ulokowane w dawnej fabryce konserw
Muzeum konserw w Stavanger działa od 1982. Jest częścią muzeum miejskiego i mieści się w dawnej fabryce, zajmującej się w latach 1916-1958, produkcją konserw ze szprotek. Norsk Hermetikkmuseum znajduje się na starówce (Andasmauet 15). W placówce podziwiać można, cały czas sprawne, narzędzia do produkcji konserw ze szprotek (pochodzą z okresu 1880-1925). Dzięki temu odwiedzający mogą wziąć udział w pokazach wędzenia ryb. Jest także możliwość degustacji.
Zwiedzając muzeum można prześledzić cały proces technologiczny powstawania konserw z sardynek: od momentu pojawienia się ryby w fabryce do opuszczenia jej, w formie „zapuszkowanej”. Dowiadujemy się jak wyglądało:
- mycie,
- moczenie w solance,
- nawlekanie na 65 cm stalowe pręty (które umieszczano w wędzarniach)
- pakowanie do puszek.
Zaprezentowane są także kolejne etapy:
- dolewanie oliwy,
- spajanie,
- sterylizacja,
- mycie gotowych puszek
- etykietowanie.
Jeżeli interesuje Was temat domowego przyrządzania konserw, polecamy Wam książki z serii Wyrób konserw w słoikach i puszkach.
Olbrzymia kolekcja etykiet na konserwy
Muzeum może się pochwalić 35-tysięcznym zbiorem etykiet na konserwy. Skąd taki pomysł? Na początku XX wieku w Stavanger działało około 70 fabryk konserw, a każda z nich miała swoje charakterystyczne etykietki (Iddisar) przedstawiające sceny morskie, zwierzęta, sławne postaci i inne. Etykiety z puszek stawały się coraz bardziej popularne, zaczęto je kolekcjonować, sprzedawać i zamieniać się.
Wyświetl ten post na Instagramie
Każda fabryka wypuszczała swoją kolekcję etykiet, które były znakami rozpoznawczymi (podobnie jak etykiety na butelkach do piwa, wina itp.). Publikowano etykiety z rodziną królewską, sławnymi Norwegami (w tym z polarnikami), ze zwierzętami i sportowcami. Na uwagę zasługuje etykieta „sławnego rybaka” – marynarza z fajką z fabryki Skippers. Dziś opowieści o papierowych etykietkach brzmią trochę egzotycznie, ale warto pamiętać jakie były początki zapuszkowanych rybek!
Przeczytaj także: Historia konserw
Szczegółowe informacje dotyczące muzeum w serwisie Tripadvisor.
Muzeum konserw w Stavager. Co? Gdzie? Kiedy?
Adres: Andasmauet 15 / Øvre Strandgate 88 4005 Stavanger
Godziny otwarcia:
poniedziałek | 11:00-15:00 |
wtorek | 11:00-15:00 |
środa | 11:00-19:00 |
czwartek | 11:00-15:00 |
piątek | 11:00-16:00 |
sobota | 11:00-16:00 |
Przeczytaj także: Krakowskie obwarzanki – historia tradycyjnego wypieku