Teraz czytasz...
Ecodriving. Jak jeździć ekonomicznie. 10 kroków
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ecodriving. Jak jeździć ekonomicznie. 10 kroków

Avatar photo

Ekonomiczna i ekologiczna jazda. Powodów, aby się jej nauczyć obecnie nie brakuje. Oprócz kwestii związanych z cenami, motywuje nas troska o środowisko. Sprawdźcie na czym polega ecodriving.

10 kroków, które pomogą Ci jeździć ekonomicznie

Te 10 kroków pomoże Ci zmniejszyć spalanie paliwa, a także wydłużyć pracę podzespołów samochodowych.

  1. Rozpoczynaj jazdę zaraz po włożeniu kluczyka

    Nie ma większego sensu „rozgrzewanie” pojazdu na parkingu. Praca w miejscu na wolnych obrotach nie tylko jest zagrożona mandatem, ale także nie wpływa korzystnie na kondycję silnika. Jakość powietrza dookoła również niepotrzebnie cierpi na takim działaniu. Chcemy jechać ekonomicznie – ruszajmy od razu.

  2. Odpowiednio dobieraj biegi

    Druga, podstawowa zasada ecodrivingu to odpowiedni dobór i zmiana przełożeń. Pierwszy bieg wykorzystujemy w zasadzie tylko do tego, aby ruszyć z miejsca. Szybko wrzucamy dwójkę, trójka wskakuje w okolicy 30-40 km/h, czwórka 40-50 a piątka powyżej 50 km/h. Co do zasady nie jeździmy na wysokich obrotach.

  3. Obserwuj drogę i reaguj

    Obserwować drogę powinniśmy niezależnie od tego, czy chcemy jeździć ekonomicznie czy nie. W przypadku, gdy chcemy trzymać się zasad ecodrivingu zwracajmy szczególną uwagę na to, czy za chwilę kilkaset metrów przed nami nie zmieni się np. światło. Jeżeli wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli czerwone światło nie warto dodawać gazu, aby po chwili hamować i znów ruszać. Możemy też dostosować prędkość, tak aby przejeżdżać przez skrzyżowanie płynnie bez zatrzymywania się. To istotne, bo właśnie podczas ruszania spalamy najwięcej paliwa.

  4. Sprawdzaj ciśnienie w oponach

    Na efektywność jazdy wpływa ciśnienie w oponach. Jeżeli jest zbyt niskie, droga hamowania wydłuża się, maleje przyczepność a spalanie rośnie nawet o kilka procent. Nie wspominając już o tym, że znacznie maleje żywotność samych opon, co powoduje szybszą konieczność wymiany. To również nie jest ani tanie, ani ekologiczne.

  5. Korzystaj z tempomatu

    Jeżeli nasz samochód wyposażony jest w tempomat, zdecydowanie warto go używać. Minimalizuje on „szarpanie” i pozwala jechać płynnie. Oczywiście sprawdza się raczej poza miastem.

  6. GPS a ecodriving…

    O jakość ekologicznej jazdy pozwoli zadbać nam gps, który automatycznie optymalizuje trasę  pod kątem unikania korków. Dlaczego? To właśnie w korkach tracimy nie tylko czas, ale i paliwo.

  7. Chcesz jeździć ekonomicznie? Kontroluj bagaż

    Więcej bagażu w pojedzie to większe spalanie – to oczywiste. Dlatego warto rozważyć zdjęcie bagażnika (lub boksu bagażowego) jeżeli rzadko go używamy. Nie ma także większego sensu wożenie niepotrzebnych przedmiotów bagażniku.

    Zobacz także


  8. Ecodriving a hamowanie silnikiem

    Hamowanie silnikiem, czyli stopniowa redukcja biegów pozwala nie tylko oszczędzić paliwo, ale i hamulce. Uwaga! Hamowanie silnikiem to nie to samo co tzw. „jazda na luzie”. Poruszanie się na jałowym biegu wiąże się ze zużyciem paliwa.

  9. Start – stop

    Jeżeli szykuje nam się dłuższe czekanie np. w kolejce do myjni lub dystrybutora warto wyłączyć silnik. Pomocne są tu systemy start&stop, ale możemy też po prostu przekręcić kluczyk.

  10. A może warto się przejść lub pojechać rowerem

    Last but not least. Ostatnia, dość przewrotna zasada ekonomicznej jazdy to po prostu jej unikanie. Jeżeli mamy do pokonania niewielki dystans może warto zastanowić się nad pójściem pieszo albo jazdą rowerem?

Zawsze pamiętaj o ubezpieczeniu. Sprawdź: Najtansze OC w porownywarce Rankomat.pl 

 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.