Teraz czytasz...
Czyszczenie bibelotów. Skuteczne sposoby

Czyszczenie bibelotów. Skuteczne sposoby

Rodzinne bibeloty to bardzo cenna pamiątka i naprawdę warto je odnawiać, przechowywać i dbać o nie, żeby nie uległy zniszczeniu. Budują naszą tożsamość, przywołują wspomnienia. Możemy je przekazywać nowym pokoleniom, aby z roku na rok stawały się coraz cenniejsze. Poznajcie pięć domowych sposobów na czyszczenie bibelotów.

Stare fotografie

Stare zdjęcia można zeskanować, ale jeśli nie chcemy tego robić, bo z jakiś ważnych względów wolimy oryginał, przetrzyjmy je wilgotną szmatka z odrobiną naturalnego mydła. Jeżeli się zwijają, nałóżmy je odwrotną stroną na butelkę i przytwierdźmy gumką, tak aby sie wyprostowały.

Porcelana

Podstawową zasadą mycia porcelany jest wykonywanie tej czynności ręcznie, przy pomocy miękkiej ściereczki lub gąbki, tak aby naczynia się nie potłukły. Do czyszczenia porcelanowych naczyń nigdy nie używamy drucianych myjek. Porcelanę bez zdobień myjemy w ciepłym roztworze wody z mydłem, a następnie płuczemy w wodzie o zbliżonej temperaturze. Porcelanę ręcznie malowaną, zdobioną myjemy w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Jeśli mamy do czynienia z bardziej uporczywym brudem, porcelanowe naczynia przecieramy mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej i płuczemy.

Koronki

Niewielkie wyroby koronkowe, jak rękawiczki, serwetki czy stringi możemy prać, wkładając je do zamkniętego pojemnika napełnionego do połowy wodą z mydłem i delikatnie potrząsając. Należy wypłukać je w ciepłej wodzie i złożyć na ręczniku płasko, aby wyschły. Drobne koronki nie wymagają prasowania, obrusy czy pościel możemy delikatnie przeciągnąć żelazkiem.

Mosiądz – czyszczenie bibelotów

Chcąc szybko i sprawnie wyczyścić mosiężne okucia, uchwyty, klamki lub akcesoria kominkowe, najlepiej zacząć od wymontowania ich z powierzchni drzwi bądź mebli. Niezależne elementy łatwiej poddać kompleksowym procesom czyszczącym, pełnoplastycznie, nie narażając przez to drewna do którego są przytwierdzane, na styczność z preparatem. Mosiądz należy przetrzeć połówką cytryny i wypolerować papierem gazetowym lub miękką szmatką. Śniedź można usunąć benzyną. Można również podgrzać ocet z dodatkiem garści soli i włożyć do niej zaśniedziały przedmiot; a kiedy patyna zacznie się rozpuszczać, wyjąć z wody i wytrzeć do sucha.

Kryształy

Można je myć różnymi metodami. Spośród nich najczęściej stosowanych jest kilka sposobów. Nadają się zarówno do współcześnie wyrabianych kryształów, jak i tych bardzo starych. Wyroby z kryształu myje się w gorącej wodzie z dodatkiem środków czyszczących (polecamy te eko) i płucze w zimnej wodzie z dodatkiem octu (1/2 szklanki octu na 1l wody). Następnie poleruje się miękką szmatką aż do uzyskania połysku. Osad w wazonie kryształowym zlikwidujemy, wlewając na dno trochę gorącego octu spirytusowego.

Sprawdź przepisy na domowe środki czystości

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.