Domowe kosmetyki są równie dobre, a nawet lepsze, od tych kupowanych w sklepach i marketach. Przygotowywanie ich stwarza nam mnóstwo możliwości i daje poczucie satysfakcji. Nie wierzycie? Przekonaj się, jakie to proste!
Poniżej znajdziecie pięć sposobów przygotowania produktów, bez których żadne gospodarstwo domowe nie może się obejść.
Czas na wiosenne porządki! Prezentujemy 8 naturalnych środków czystości
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe mydło oliwkowe
- 1000 g (ponad litr) wytłoków z oliwek,
- 127 g wodorotlenku sodu (NaOH, do kupienia w sklepach z odczynnikami i w hurtowniach chemicznych),
- 380 ml zimnej wody destylowanej (można ją dostać na stacjach benzynowych lub w hipermarkecie).
Dokładnie się ubieramy, najlepiej w rękawice gumowe, fartuch i okulary ochronne, bo ług, który powstanie z połączenia NaOH i wody, to silnie żrąca substancja. Odmierzamy 127 g wodorotlenku sodu i 380 ml wody, po czym umieszczamy wodę w niealuminiowym garnku. Następnie wsypujemy wodorotlenek do wody, mieszając drewnianą łyżką. Uważamy, by nie wdychać powstających oparów, a także nie wykonywać tych czynności w obecności dzieci czy zwierząt domowych.
Masz dzieci? Poznaj 3 powody, dla których warto zrezygnować z komercyjnych środków czystości!
Ług ochładzamy do 40°C, z kolei oliwkowe wytłoki do tej temperatury podgrzewamy. Wlewamy powolutku ług do oleju (nigdy odwrotnie!), mieszając całość drewnianą łyżką. Masę przelewamy do jednej dużej formy lub mniejszych foremek o pożądanych kształtach. Owijamy w folię i ręcznik, a następnie odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 24 godzinach wyjmujemy mydło z formy, ewentualnie kroimy w mniejsze kawałki. Odstawiamy na 6 tygodni do leżakowania, aby użyte za wcześnie, nie podrażniło naszej skóry.
Usuwamy uporczywe plamy. Bez detergentów
Tabletki do zmywarki
Składniki na 36 tabletek:
- 2 szklanki sody oczyszczonej,
- 1 szklanka soli,
- 1/2 szklanki kwasku cytrynowego,
- 1 szklanka wody,
- pojemniczki na kostki lodu.
Wysypujemy szklankę sody oczyszczonej na blachę do pieczenia, wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C. Tak uzyskujemy sodę do prania. Następnie w miseczce wykonanej ze szkła lub ze stali nierdzewnej mieszamy sodę oczyszczoną, sodę do prania, kwasek cytrynowy i sól. Stopniowo dolewamy wodę. Gdy masa przestanie się pienić, przekładamy ją do foremek na lody. Powinna szybko zastygnąć. Po chwili możemy wyjąć tabletki i przełożyć do szczelnie zamykanego słoika.
Płyn do mycia naczyń
- 3 cytryny,
- 200 g grubej soli,
- 100 ml octu jabłkowego,
- 200 ml wody.
Cytryny myjemy i kroimy na małe kawałki (nie trzeba obierać ich ze skórki). Wrzucamy pokrojoną cytrynę do blendera, dodajemy sól i miksujemy. Następnie dodajemy ocet i wodę. Całość miksujemy. Przelewamy wszystko do garnka, gotujemy kilkanaście minut. Przelewamy detergent do słoika i odstawiamy do ostygnięcia.
Kurz w domu? Pozbądź się go naturalnie!
Proszek do prania
- 1 szklanka sody kalcynowanej,
- 1 szklanka boraksu,
- 1,5 szklanka płatków mydlanych lub startego szarego mydła.
Mydło ucieramy na tarce (może to być mydło własnej produkcji). Do większego pojemnika wsypujemy sodę kalcynowaną, boraks i mydło. Zamykamy pojemnik i wstrząsamy zawartością, by całość się dobrze wymieszała.
Proszek do czyszczenia
- 1 szklanka sody oczyszczonej,
- 1/2 szklanki sproszkowanych skórek z cytryny,
- 20 kropli dowolnego olejku eterycznego.
Suche skórki z cytryny mielimy w młynku do kawy. Proszek mieszamy w misce z pozostałymi składnikami. Umieszczamy w pojemniku z dziurkami, który ułatwi nam stosowanie detergentu.