Teraz czytasz...
Planowanie ogrodu. Dlaczego warto i jak się do tego zabrać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Planowanie ogrodu. Dlaczego warto i jak się do tego zabrać?

Agnieszka Gotówka

Planowanie ogrodu, zwłaszcza jeśli sami go zaprojektujemy, to mnóstwo satysfakcji i radości. To też świetny sposób na umilenie sobie jesienno-zimowych wieczorów. Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę? I dlaczego warto?

Planowanie ogrodu krok po kroku

Planowanie ogrodu to wbrew pozorom nic trudnego. Możemy oczywiście powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie, ale nie każdego na to stać. Niektórzy chcą też sami stworzyć swoją zieloną przestrzeń.

W pierwszej kolejności określ swój cel. Czy w twoim ogrodzie będą rosły wyłącznie kwiaty? A może znajdziesz też miejsce na posadzenie warzyw? Jeśli masz dzieci, znajdź przestrzeń, na której będzie można swobodnie się bawić. I zastanów się, gdzie ustawisz meble ogrodowe.

Możesz wszystko rozrysować. Użyj swojej wyobraźni. Warto też odłożyć swój plan na kilka dni, by wrócić do niego po czasie. Na pewno zauważysz rzeczy, o których wcześniej nie pomyślałeś lub przyjdą ci do głowy nowe pomysły.

Pamiętaj, aby uwzględnić rośliny, zwłaszcza drzewa i krzewy, które rosną już w twoim ogrodzie. Tych nie warto usuwać, o ile okazy są zdrowe. Możemy zresztą wykorzystać je do powieszenia hamaka lub huśtawki.

Planowanie ogrodu to świetne zajęcie na jesienno-zimowe wieczory.

Jak zaplanować kolejny sezon w ogrodzie?

Ale planowanie ogrodu to nie tylko jego projektowanie od podstaw. To również przygotowanie go do kolejnego sezonu. Może to dobry czas, by coś zmienić? A może lubicie każdego roku wprowadzać zmiany do swojej zielonej przestrzeni poprzez sadzenie nowych roślin lub komponowanie dekoracji?

Planując ogród możecie również tak ułożyć sobie prace, by zminimalizować koszty zakupu sadzonek czy nasion. Warto też spróbować pozyskać je za darmo, np. na wymianach osiedlowych. Ich termin warto zapisać w kalendarzu, by nic nam nie umknęło, zwłaszcza że wydarzeń tego typu jest coraz więcej.

Dlaczego warto planować i jak się do tego zabrać?

Planowanie bardzo ułatwia codzienną organizację. Nie chodzi oczywiście o to, aby żyć według harmonogramu, ale by mieć ogólny zarys planu działania.

Planowanie ogrodu pozwala nam na stworzenie koncepcji, scenariuszy, projektów zanalizowanie ich i wybranie najlepszego, prowadzącego do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Sukcesem ogrodniczym jest ciągłość ogrodu, poprzez cykliczność i zmienność przyrody, a także powtarzających się w określonym czasie prac

– podpowiada Cecylia Ciechańska, autorka książki „Ogród dla każdego.

Dzięki planowaniu możemy rozłożyć swoje prace w czasie. To minimalizuje stres. Pamiętajmy jednak, by zawsze zostawić sobie jakiś margines. Nie ma sensu się frustrować, jeśli któregoś dnia wydarzy się coś, co zburzy nasz misternie ułożony harmonogram.

Koordynowanie planowania zajęć „domowych”, służbowych, wynikających ze zobowiązań z zajęciami ogrodniczymi (sadowniczymi, warzywnymi, kwiatowymi, związanymi z trawnikiem czy przygotowywaniem narzędzi) to nie lada wyzwanie. Planując, oszczędzamy czas, dążymy do wyznaczonego celu i ułatwiamy sobie życie

– przekonuje Cecylia Ciechańska.

A jak się do tego zabrać? Wcale nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi. Z pomocą przyjdą ci programy komputerowe, ale nie każdy lubi z nich korzystać. Wielu z nas nadal pozostaje wiernym tradycyjnym kalendarzom oraz długopisom i ołówkom. Sama należę do tego grona. Łatwiej mi coś zaplanować, gdy mam to przed sobą spisane własną ręką i w każdej chwili mogę dokonać poprawek.

Jeśli potrzebujecie niebanalnego planera, który pomoże wam nie tylko zaplanować ogród, ale też codzienne obowiązki, polecamy „Planer na dobry rok 2022”. Jest bardzo wygodny i poręczny.

Każdy miesiąc jest rozpisany na pojedynczej kartce, co ułatwia nam planowanie m.in. spotkań, wizyt u specjalistów czy kontrolowanie wydatków. Jest też kalendarz tygodniowy, który świetnie sprawdza się, gdy rozpisujemy plany na konkretne dni. Mając go przed sobą, od razu widzimy, jakie zadania czekają nas w nadchodzącym czasie.

Czytaj także: Płodozmian w ogrodzie ekologicznym

Ale to nie wszystko! Jeśli chcemy zaplanować ogród, warto mieć taki kalendarz, w którym ujęte zostały najkorzystniejsze dni siewu, zbiorów i uprawy. Wskazujące je symbole znajdziecie w „Planerze na dobry rok 2022”. Oparte zostały na Ekologicznym Poradniku Księżycowym, który od kilkudziesięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

A jeśli nie potrzebujesz typowego kalendarza, a chcesz zaplanować swoją zieloną przestrzeń, pomoże w tym książka wzbogacona o miejsca na notatki. „Ogród dla każdego”, bo o tej publikacji mowa, to owoc pracy miłośniczki ogrodów, Cecylii Ciechańskiej.

Planer na dobry rok
„Planer na dobry rok” to nie tylko dobrze zorganizowane wnętrze, ale też ładna solidnie wykonana okładka (fot. Alicja Chrobak)

Autorka podpowiada, jak stworzyć zieloną przestrzeń na balkonie lub tarasie, dobierając rośliny odpowiednie pod względem wystawy na kierunek świata. Radzi, w jaki sposób zapobiegać chorobom i pielęgnować rośliny bez dodatku konwencjonalnej chemii. Wiele miejsca poświęca hortiterapii, uprawie współrzędnej, roślinach miododajnych, wskaźnikowych oraz poprawiających jakość powietrza w mieszkaniu. Treść książki wzbogaca miejsce na notatki oraz liczne tabele. To publikacja szyta na miarę, której możesz być współautorem.

Związek „Planera na dobry rok 2022” z ogrodem został podkreślony zielenią okładki. To nie oznacza jednak, że przeznaczony jest wyłącznie dla ogrodników. Nic bardziej mylnego!

Będzie świetnym narzędziem dla osób lubiących organizować swoją pracę, rodziców, młodzieży szkolnej i przedsiębiorców. Znajdziemy w nim mnóstwo miejsca na notatki, dobrze przemyślane rozplanowanie kalendarza i ciekawe informacje z zakresu zero waste, organizacji przestrzeni domowej i kuchni.

Planowanie uprzyjemnia nam życie. Planując przyjemne tematy czerpiemy z nich radość już od momentu pomyślenia o nich, układając terminy obowiązków osadzamy je w czasie i przejmujemy inicjatywę zrealizowania

– podsumowuje Cecylia Ciechańska.

Obie publikacja – „Planer na dobry rok 2022” oraz „Ogród dla każdego” – przygotowane zostały z pasją i zaangażowaniem. Polecamy je nie tylko ogrodnikom, ale też miłośnikom zdrowego  stylu życia i osobom chcącym wprowadzić zieleń do swojej przestrzeni.

„Planer na dobry rok 2022” i „Ogród dla każdego” to dobre propozycje na bożonarodzeniowy prezent (fot. Alicja Chrobak)

To świetna propozycja na prezent na bliskiej nam osoby. Zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia to dobra okazja do podarowania wartościowej książki i planera. Już dziś zaplanuj swoje świąteczne prezenty, by uniknąć gorączkowych poszukiwań na ostatnią chwilę. „Planer na dobry rok 2022” i „Ogród dla każdego” kupisz w zestawie lub osobno.

„Planer na dobry rok 2022” dostępny jest na stronie Wydawnictwa Gaj. Kupisz go też na Allegro. Tam również szukaj książki „Ogród dla każdego” Cecylii Ciechańskiej.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.