Teraz czytasz...
Ogród za grosze, czyli jak cieszyć się naturą za małe pieniądze
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ogród za grosze, czyli jak cieszyć się naturą za małe pieniądze

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/pierwsze-kroki-w-ogrodnictwie/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/joanna-baranowska-kompostowanie-dzieje-sie-poza-nami-wywiad/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/kompost-w-ogrodzie-jak-go-przygotowac/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/pierwsze-kroki-w-ogrodnictwie/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/joanna-baranowska-kompostowanie-dzieje-sie-poza-nami-wywiad/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/kompost-w-ogrodzie-jak-go-przygotowac/

Ogród za grosze, ale piękny i funkcjonalny? To możliwe. Kompozycje ogrodowe, meble czy rośliny posadzone w domowym zakątku wcale nie muszą być drogie i wymagające. Niewielkim kosztem lub praktycznie bez kosztów możemy stworzyć ciekawe aranżacje do ogrodu i na taras. Oto kilka podpowiedzi, jak to zrobić.

Ogród za grosze. Jak go założyć?

W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, by zielony zakątek spełniał nasze potrzeby wizualne i praktyczne. I pamiętajmy, że ogród za grosze to powód do dumy, a nie wstydu. Nie każdy może sobie pozwolić na drogą egzotyczną roślinność i ekskluzywne meble ogrodowe. Nie ma co się martwić! Inspiracji na ogród zero waste nie brakuje.

Koszt nasion lub sadzonek typowych polskich roślin kwitnących nie jest duży. Dla przykładu: za nasiona maciejki przyjdzie nam zapłacić ok. 1,60 zł, a za sadzonki bratka kilka groszy więcej. To już dobry początek. Są to rośliny łatwe w uprawie i efektowne. Można z nich stworzyć ciekawą kolorową donicę, która wypełni pustą przestrzeń.

Nie przepłacaj! Rośliny kupione na targu na pewno będą tańsze od tych w kwiaciarni. Rozejrzyj się też wokół. Być może Twój sąsiad ma nadmiar sadzonek. Bardzo często też ogrody botaniczne lub ogrody doświadczeń organizują akcję, gdzie za darmo można wziąć sobie naddatki roślin, jakie posiadają. To ciekawa inicjatywa. I pozwala zaoszczędzić kilka złotych!

Własna nasiona. Jak i kiedy je zbierać?

Gdy już posiadamy dane rośliny w swoim ogrodzie, warto zbierać ich nasiona. Łatwo pozyskasz je z takich roślin jak:

  • astry,
  • cynie,
  • malwy,
  • słoneczniki,
  • rudbekie,
  • lawenda.

Nasiona zbieramy pod koniec sezonu. Kładziemy je na papierze i suszymy w ciepłym i przewiewnym miejscu. Niektóre gatunki swoją zdolność kiełkowania zachowują nawet kilka lat, dlatego nie musimy się martwić, że nasiona będą już za stare.

W ten sam sposób można pozyskać nasiona warzyw i ziół, m.in.:

  • kopru,
  • marchwi,
  • buraków,
  • cebuli,
  • szczypiorku,
  • dziurawca,
  • mięty,
  • szałwii,
  • bazylii,
  • dyni.

Dobrym pomysłem, o ile dysponujemy miejsce, jest pozostawienie krzaczków na tzw. nasienniki. To oznacza, że pozwalamy im kwitnąć, aby później wyłuskać z kwiatostanów nasiona. Bardzo istotne jest, aby nasienniki nie były opryskiwane chemicznie ani nawożone, dzięki temu uzyskamy ekologiczne nasiona. I to za darmo!

Rozmnażanie roślin sposobem na tani ogród

Wiele roślin łatwo rozmnaża się przez uszczykiwanie szczytowych pędów. Początkowo umieszczamy je w pojemniku z wodą, a po wypuszczeniu korzonków – przesadzamy do ziemi.

W ten sposób rozmnożymy:

  • bluszcz,
  • trzykrotkę,
  • hosty,
  • miętę,
  • szałwię,
  • melisę.

Może warto zapytać sąsiada, koleżankę lub kogoś z rodziny, czy w swoim ogrodzie nie posiada gatunku, który nas interesuje. Możemy dokonać wymiany.

Obecnie bardzo popularne są targi i giełdy kwiatowe, gdzie można wymienić się roślinami. To bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Pozwala bez nakładu finansowego zdobyć interesujące nas okazy. Pamiętajmy jednak o tym, aby wymian dokonywać odpowiedzialnie. Nowe rośliny dokładnie lustrujmy, aby nie zaciągnąć do własnego ogrodu szkodników lub chorób, które mogą zdziesiątkować naszą plantacje.

Ogrodowe meble zero waste

W ogrodzie przydadzą się też meble, np. ławki, fotele, stolik czy skrzynia na ogrodowe sprzęty. Bywają one jednak bardzo drogie. Alternatywą jest zrobienie ich samemu. Można zrobić je z materiałów, które już posiadamy lub które możemy kupić za niewielkie pieniądze.

Stół z palet, ławka ze starych desek, skrzynia ze skrzynki po jabłkach. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Recyklingowy materiał warto dokładnie oczyścić, ewentualnie zeszlifować i pomalować na wymarzony kolor lub tylko zabezpieczyć przed wilgocią.

Ciekawym pomysłem jest zamontowanie na nogach stołu czy ławki małych kółek, aby móc swobodnie transportować meble w każdą cześć ogrodu lub tarasu.

Dodatki do ogrodu za grosze

Ogród za grosze nie jest smutny i pozbawiony dodatków. W nim również może być pięknie. Nastrój stworzymy zapalając wieczorem klasyczną świeczkę włożoną do… słoika. A jeśli będziemy chcieli odpocząć na hamaku, wykonajmy go ze starej narzuty.

Podlewanie i najlepszy nawóz dla roślin za darmo

Koszty wody z roku na rok się zwiększają. Rośliny to żywe organizmy i mimo tego, że jest wiele gatunków, które podczas suszy radzą sobie nieźle, to i tak woda prędzej czy później będzie im potrzebna do wzrostu, kwitnienia i oddychania. Jeśli tylko mamy taką możliwość, starajmy się magazynować deszczówkę. Jest to najlepsza woda dla roślin, a co więcej – jest zupełnie za darmo. Duże beczki, miski, wiadra sprawdzą się do tego idealnie. Ustawmy je przy rynnie lub na wolnej przestrzeni, gdzie deszcz będzie swobodnie padał. Deszczówkę można wykorzystać również do podlewania roślin doniczkowych lub wlać ją do wazonu z kwiatami ciętymi.

Uzyskanie własnego obornika może być kłopotliwe, jednak kompostu już nie. Jeśli tylko mamy kawałek wolnego miejsca w ogrodzie, warto przeznaczyć go na kompostownik, gdzie będziemy wyrzucać odpadki zielone z domu.

Do ogrodzenia kompostownika można wykorzystać stare cegły, palety czy metalową siatkę. Najlepiej założyć go w miejscu mało uczęszczanym. Na popularności zyskuje kompostownik w domu. Można go trzymać na balkonie, tarasie lub pod zlewem.

Własny kompost ograniczy usunie nam koszty związane z nawożeniem naszego podłoża.

Bez wątpienia stworzenie ogrodu grosze jest możliwe. Czytajmy ogłoszenia w naszej okolicy, starajmy się zachować dobre kontakty z sąsiadami, aby wspólnie tworzyć ładną i bezpieczną przestrzeń. Dzielmy się swoimi okazami roślin i szukajmy okazji do zakupu ciekawych sadzonek za małą cenę. Trzymamy kciuki!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.