Teraz czytasz...
Jak wybrać idealny ręcznik dla niemowlaka? Poradnik dla przyszłych rodziców
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak wybrać idealny ręcznik dla niemowlaka? Poradnik dla przyszłych rodziców

niemowlę owinięte ręcznikiem

Czy istnieje idealny ręcznik dla niemowlaka? Oczywiście, że tak. Przykładem może być produkt wykonany z naturalnego materiału. Brak syntetycznych dodatków sprawi, że będzie on miły i delikatny w dotyku, nie podrażni skóry dziecka i co najważniejsze, szybko i dokładnie osuszy jego ciało. O jakim ręczniku mowa? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Ręcznik dla niemowlaka – niezbędny podczas codziennej kąpieli

Kąpiel niemowlaka wymaga odpowiedniego przygotowania. Oprócz wanienki, kosmetyków i ubranek, w które ubierzemy malucha po umyciu, niezbędne jest także okrycie kąpielowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie bawełniany lub bambusowy ręcznik w kształcie kwadratu. Główka dziecka powinna znaleźć się w jednym z jego rogów, który zwykle ma doszyty kapturek. Ręcznik dla niemowlaka z kapturkiem pomaga w szybszym osuszeniu główki dziecka, zapobiega jej wyziębieniu i wchłania wodę z włosków malucha, podczas gdy rodzic może zająć się wycieraniem reszty ciała.

Ręcznik dla niemowlaka służy zarówno do wycierania malucha, jak i jego ogrzania po kąpieli. Noworodki, a nawet niektóre niemowlęta źle znoszą wahania temperatur, zwłaszcza po kąpieli. Czasami konieczne jest przeniesienie malucha z łazienki do pokoju, w celu jego ubrania. Zdarza się też, że kąpiel odbywa się w pokoju, z uwagi na większą przestrzeń.

Dzięki wysokiej jakości miękkiemu i ciepłemu okryciu dziecko nie zmarznie. Duże znaczenie ma także szybkość wchłaniania wody z ciała dziecka i kapturek, który ochroni głowę przed przewianiem. Zarówno materiał bambusowy, jak i bawełna cechują się wysoką chłonnością. Wyższą chłonność mają także produkty o nietypowej strukturze, jak na przykład ręcznik niemowlęcy wafelkowy. Produkt tego typu doskonale chłonie wodę, utrzymuje ciepło i szybko schnie.

Ręcznik dla niemowlaka bambusowy

Bambus bardzo często wykorzystywany jest przy produkcji akcesoriów dziecięcych i niemowlęcych. Szyje się z niego ubranka, otulacze, pieluszki, kocyki, pościel i ręczniki. Roślina ta uprawiana jest bez użycia pestycydów i można zaliczyć ją do kategorii tkanin ekologicznych.

Jedną z najważniejszych zalet tkaniny bambusowej są jej właściwości termoregulacyjne. To dzięki nim produkty bambusowe mogą być używane zarówno latem, jak i zimą. Dotyczy to także ręczników, które otulają niemowlę po kąpieli, zapewniając mu komfort i ciepło.

Dlaczego właśnie ręcznik bambusowy? Rodzaj tkaniny otulającej nowo narodzone dziecko powinien być tak delikatny, jak jego skóra. W tym przypadku nie sprawdzą się żadne sztuczne materiały. Zamiast wchłonąć wodę, rozetrą ją po skórze i nawet pomimo tarcia nie zbiorą jej nadmiaru. Przykładem mogą być ręczniki z dodatkiem poliestru. Nie tylko nie chłoną one wody, ale także się elektryzują. Co więcej, skóra dziecka owiniętego ręcznikiem z tkaniny syntetycznej nie oddycha, co może skutkować pojawianiem się potówek.

Ręczniki wykonane z naturalnych tkanin, w tym ręcznik niemowlęcy bambusowy są produktami szybkoschnącymi. Z uwagi na to, mogą być one używane codziennie. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że ręcznik bambusowy nawet pomimo częstego użytkowania i prania zachowa swój pierwotny idealny stan na długo.

Ręczniki dziecięce i niemowlęce – podstawa wyprawki każdego malucha

Ręczniki są ważnym elementem wyprawki dla niemowlaka. Konieczność częstego, czasami nawet codziennego mycia dziecka, wymaga użycia najdelikatniejszych i najskuteczniejszych produktów. Podczas wyboru ręcznika do codziennej kąpieli niemowlaka warto wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • rozmiar ręcznika, który powinien zostać dopasowany do wzrostu i wagi, a potem także wieku dziecka,
  • rodzaj materiału – powinien on mieć właściwości hipoalergiczne oraz termoregulacyjne,
  • ilość – początkowo konieczny jest zakup przynajmniej dwóch sztuk,
  • kapturek, który nie może być zbyt duży,
  • wytrzymałość,
  • kolorystykę, dopasowaną do pozostałej części wyprawki.

Ręcznik dla niemowlaka jest obowiązkowym elementem zarówno wyprawki domowej, jak i tej do szpitala. Każdą z nich warto przygotować z wyprzedzeniem. Ręcznik przed pierwszym użyciem należy wyprać, zgodnie z metką, wysuszyć i w razie konieczności wyprasować. Niektóre produkty, w tym okrycie kąpielowe bambusowe, nie wymagają prasowania. Poddanie działaniu wysokiej temperatury mogłoby źle wpłynąć na strukturę materiału.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj używanego do prania proszku. Do prania ubranek oraz akcesoriów wchodzących w skład wyprawki, należy użyć specjalnego proszku dla niemowląt. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na skórę dziecka, ale także na strukturę ubranek i ręczników.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.