Pogoda coraz częściej płata figle. Jednego dnia potrafi być całkowicie sucho i ta susza przeciąga się czasami na kolejne długie dni, po to by przez następną dłuższą chwilę padało tak gwałtownie i intensywnie, że pojawiają się lokalne podtopienia. Jedno jest pewne – ocieplenie klimatu nie jest tylko czczą gadaniną i warto podjąć wszelkie środki, żeby negatywne skutki takiego stanu rzeczy były jak najmniej dotkliwe dla nas, ale również dla przyszłych pokoleń.
Gdzie najlepiej umieścić zbiornik na deszczówkę?
To, że należy oszczędzać wodę wie z pewnością każdy z nas. Staramy się to robić w domu – podczas sprzątania oraz codziennych obowiązków, ale też oczywiście podczas codziennej higieny. Jest to bez wątpienia ważne i potrzebne i nie powinno się zaprzestawać tych działań, ale jeszcze więcej wody jesteśmy w stanie uzyskać właśnie dzięki deszczówce.
Gdzie najlepiej umieścić zbiornik na deszczówkę i dlaczego pojemniki na deszczówkę powinien mieć prawie każdy, kto ma własny dom i ogród?
Deszczówka na co dzień
W dniach, kiedy ilość opadów zdecydowanie przekracza przeciętną ilość, zdecydowanie warto pomyśleć o pragmatycznym wykorzystaniu tej wody, która zamiast bezsensownie wsiąkać np. w asfalt i beton, może być gromadzona na przyszłe dni, w których pogoda będzie dla nas mniej łaskawa.
Idealną opcją są tutaj właśnie wspomniane już wyżej pojemniki na deszczówkę, które pomogą nazbierać odpowiednie ilości tej deszczówki.
Trzeba wiedzieć, że deszczówka jest wodą, która nada się, zarówno do umycia naszego roweru, samochodu czy też motocykla, ale również umyjemy nią wszelkiej maści narzędzia ogrodowe.
Podlejemy nią ponadto nasze domowe ogródki, działki, rośliny balkonowe oraz zwykłe rośliny doniczkowe, które zdobią nasze parapety, a w razie potrzeby umyjemy nią nawet nasze włosy, które będą miały po takim myciu więcej blasku (w tym konkretnym przypadku woda powinna być oczywiście świeżo nazbierana).
Umieszczenie zbiornika na deszczówkę
Decydując się na budowę własnego zbiornika na deszczówkę, warto dokładnie zorientować się nad miejscem jego zamontowania. Okazuje się, że ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza jeżeli chodzi o jego jak najefektywniejsze wykorzystanie, ale również oczywiście, gdy chodzi o samą praktyczność.
Dlatego też zaleca się, ażeby nasz zbiornik (pojemnik) na deszczówkę znajdował się przede wszystkim w miejscu, które ma stabilne podłoże – nie ma kompletnie sensu gromadzić wody, która będzie się samoistnie wylewała.
Ważną kwestią jest również fakt, żeby zbiornik na deszczówkę był umieszczony w miejscu mało nasłonecznionym, tak ażeby nagrzana woda nie sprzyjała rozwojowi bakterii, zarazków czy też zakwitowi glonów.
Co jest jeszcze ważne? Pomijając oczywistą kwestię bezpieczeństwa i zabezpieczenia zbiornika przed przypadkowym dostaniem się do niego dzieci oraz zwierząt, warto go też zabezpieczyć przed dostaniem się do niego różnego rodzaju zanieczyszczeń z drzew oraz krzewów, a w kontekście samej wygody, najlepiej umieścić go w miejscu, do którego dostaniemy się bez przeszkód w razie jakiejkolwiek potrzeby.
Zbiornik na deszczówkę – pozostałe informacje
Względy praktyczne oraz ekonomiczne nakazują zazwyczaj umieścić zbiornik na deszczówkę bezpośrednio pod rynną odprowadzającą wodę, tak ażeby nadmiar wody deszczowej spływał bezpośrednio do zbiornika.
Nie jest to może sposób, który pozwoli zgromadzić ogrom tej wody, ale jeżeli nie jesteśmy obecnie w stanie pokryć kosztów, wiążących się z większym przedsięwzięciem, jakim jest budowa dużego i profesjonalnego zbiornika, to jest to zdecydowanie dobra alternatywa.
Zbiornik na deszczówkę a prawo budowlane
Przepisy Prawa budowlanego jasno wskazują, że zbiornik na deszczówkę można śmiało potraktować jako odpowiednik szamba czy też przydomowej oczyszczalni ścieków, a co za tym idzie nie może być on umieszczony całkowicie dowolnie.
Oczywiście powyższe wskazówki warto wdrożyć, ale pod warunkiem, że nie zapomni się o tym, że zbiornik powinien znajdować się w odległości 5 metrów od budynku, a w przypadku zbiorników podziemnych, wykop taki może być wykonany w odległości co najmniej 2 metrów od granicy działki.
Jak widzimy, kwestia gromadzenia wody deszczowej nie jest zbytnio skomplikowana i jeżeli mamy możliwość postawienia u siebie stosownych zbiorników, to naprawdę warto to zrobić. Dbajmy o planetę.