Hashimoto to dolegliwość, która wymusza na chorym przestrzeganie pewnych zasad odżywiania. Skomponowanie diety przy Hashimoto nie jest trudne – wystarczy poznać produkty zalecane oraz przeciwwskazane. Komplikacji przysporzyć mogą dodatkowe schorzenia towarzyszące chorobie, co powinno być skonsultowane ze specjalistą. Jak ułożyć swoją dietę i czego nie można jeść przy Hashimoto?
Podstawowe zasady diety przeciwzapalnej
Dieta przy chorobie Hashimoto powinna mieć odpowiednio rozłożone wartości odżywcze oraz składać się z pokarmów sprzyjających wydzielanie i syntezę hormonów tarczycy. Ze względu na to, że wraz z Hashimoto często występują również inne dolegliwości, takie jak cukrzyca czy nadwrażliwości pokarmowe, szczegóły diety należy konsultować ze specjalistą.
Według podstawowych zasad diety przeciwzapalnej białko, które ma pozytywny wpływ na wydzielanie przez tarczycę hormonów i przyspieszanie metabolizmu, powinno wynosić 15-25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Udział tłuszczów w diecie powinien kształtować się na poziomie 25-30%, jednak nie zaleca się nadmiernego spożywania nienasyconych kwasów tłuszczowych (do 10% zapotrzebowania energetycznego). Jest to bardzo istotne, ponieważ to wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mają silne właściwości przeciwzapalne oraz wspomagają syntezę hormonów tarczycy. Natomiast węglowodany powinny stanowić ponad 50% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Za ich najlepsze źródło dla chorych na Hashimoto uznaje się produkty o niskim indeksie glikemicznym, które stabilizują poziom glukozy we krwi.
Co powinno znaleźć się na talerzu chorego na Hashimoto?
Poza przedstawionymi powyżej zasadami dieta przy Hashimoto powinna zawierać kluczowe minerały i witaminy, takie jak: jod, selen, cynk, żelazo, witamina D, antyoksydanty i błonnik pokarmowy. Chorzy powinni spożywać 3 posiłki dziennie, z zachowaniem ok. 4-godzinnych przerw. Uwzględniając indywidualne nietolerancje i wykluczenia, za optymalny sposób żywienia przy tej chorobie uznaje się śródziemnomorski model żywienia – szerzej o diecie przy Hashimoto przeczytasz na mito-med.pl.
Co jeść przy Hashimoto, aby nie zaburzać wchłaniania kluczowych mikroskładników? Zdaniem specjalistów zaleca się:
- przyjmowanie ok. 2 litrów płynów dziennie – najlepiej niegazowanej wody źródlanej;
- spożywanie tłuszczów dobrej jakości, których źródłem są ryby morskie, oleje nierafinowane oraz pestki i nasiona;
- stawianie na pełnowartościowe źródła białka w każdym posiłku – np. chude mięso, niskotłuszczowe kefiry, jogurty, twarogi i jaja z zaufanego źródła;
- spożywanie minimum 0,5 kg warzyw i owoców, takich jak: pomidory, marchew, ziemniaki, dynia, cukinia, jabłka, cytrusy, jagody, banany czy czereśnie;
- wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych – kaszy gryczanej, ryżu brązowego, pełnoziarnistego pieczywa żytniego.
Przeciwskazania w diecie przy Hashimoto
Komponując dietę przy chorobie Hashimoto należy zwrócić szczególną uwagę na produkty zawierające goitrogeny, czyli substancje antyodżywcze. Zaburzają one prawidłowe wchłanianie jodu, który jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy i mogą negatywnie wpłynąć na pracę tego gruczołu. Wśród produktów, zawierający goitrogeny wyróżniamy:
- rzodkiewki,
- kapustę,
- kalafior,
- szpinak,
- soję,
- proso,
- bataty,
- brzoskwinie,
- gruszki,
- truskawki,
- jarmuż
- brukselkę.
Warto odnotować, że obróbka termiczna redukuje ilość niekorzystnych substancji o około 30%, dlatego chory nie musi całkowicie rezygnować ze spożywania wymienionych wyżej pokarmów. Wystarczy ograniczyć je do kilku razy w tygodniu i unikać przyjmowania ich w surowej formie.
Ponadto dieta przy Hashimoto nie powinna obfitować w wysokoprzetworzone produkty, takie jak fast foody czy gotowe słodycze, ponieważ zawierają wysoką dawkę cukrów prostych i rafinowanych węglowodanów.