Teraz czytasz...
Wioski tematyczne przyciągają turystów na wieś. Na Kujawach i Pomorzu działa już 11!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Wioski tematyczne przyciągają turystów na wieś. Na Kujawach i Pomorzu działa już 11!

Chcecie samodzielnie upiec chleb, poznać tajniki pracy zielarzy, stworzyć ludowe rękodzieło, poczuć się jak górnik a może poznać tajniki pszczelarstwa? Te wszystkie atrakcje znajdziecie podróżując po terenach wiejskich Kujaw i Pomorza. Prezentujemy 11 wiosek tematycznych z tego regionu.

Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski)

W położonej w Borach Tucholskich Pile nad Brdą w latach 1859 – 1939 działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. W wiosce można zwiedzić zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy górniczej wioski w XIX wieku. Atrakcyjną propozycją są gry terenowe. Na odważnych czeka poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera ukrytego w kopalni przed 120 laty. Gra „Znajdź pracę w kopalni” pozwala natomiast sprawdzić swoje predyspozycje do zawodu borowiackiego górnika. Ponadto można próbować swoich sił w kowalstwie i garncarstwie a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Wartą uwagi ofertą przeznaczoną dla grup zorganizowanych jest biesiada borowiacko-śląska „Wesele Sztygara”. To rekonstrukcja wesela pochodzącego ze śląska sztygara Eryka i borowianki Zosi, które odbyło się we wsi w latach 30-tych XX wieku.

Więcej informacji: http://www.buko.org.pl/

Wioska Ptasia w Adamkowie (powiat tucholski)

Wioska przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także sztuki. Ścieżka ornitologiczna umożliwia obserwowanie wielu gatunków ptaków występujących w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Można także wyruszyć szlakiem Leona Wyczółkowskiego, bowiem słynny młodopolski malarz czerpał w tych okolicach inspiracje dla swoich pejzaży. Obie pasje pozwala połączyć Plenerowe Muzeum Ptaka prezentujące drewniane rzeźby.

Więcej informacji.http://www.adamkowo.tuchola.pl/

Wioska Kwiatowa w Żalnie (powiat tucholski)

Główną atrakcją jest ogród „Tęczowy zakątek” o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych. Podczas odwiedzin można wziąć udział w warsztatach ogrodniczych oraz uczestniczyć w grze terenowej „Kwiatowy spacer po Żalnie” z zagadkami, rebusami i poszukiwaniem skarbu. W wiosce odbywają się również warsztaty plastyczne z wykorzystaniem filcu, krepiny, papieru i drewna a motywem tworzonych prac są kwiaty.

Więcej informacji. http://aktywnawies.pl/wioska-kwiatowa,wt23,l1.html

Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu (powiat tucholski)

Największą atrakcją wioski są pasieki. Tu każdy pogłębi swoją wiedzę o pszczołach i pszczelarstwie, dowie się czym jest pierzga, jakie mamy rodzaje miodów, do czego służy mleczko pszczele, dlaczego pszczoły wytwarzają kit i jak go stosować w lecznictwie. Można także skosztować przysmaków przygotowanych na bazie miodu. Na chętnych czekają też warsztaty wytwarzania świec z wosku oraz gra terenowa „Wyprawa Odkrywców po Wiosce Miodowej”.

Więcej informacji. http://wioska-miodowa.pl/

Wioska Jabłoni w Jabłonce (powiat tucholski)

Położona w Borach Tucholskich Jabłonka słynie z owocowych sadów. Odwiedzający spróbują wielu potraw z jabłkami w roli głównej, między innymi szarlotek, racuchów, wyśmienitego jabłecznika. Uczestnicy warsztatów „Babusi frysztyk, czyli co babcia na śniadanie jadała?” samodzielnie upieką drożdżowe bułeczki w piecu na świeżym powietrzu oraz ubiją masło i przygotują twaróg. W ofercie są też warsztaty wyrabiania mydła i „jabłkowa olimpiada”.

Więcej informacji http://www.aktywnawies.pl/index.php?akcja=wioski_zobacz&;

Wioska Grzybowa w Krzywogońcu (powiat tucholski)

Tematem przewodnim są grzyby, co widać na pierwszy rzut oka – tabliczki przedstawiające ich rozmaite gatunki są umieszczone na każdym budynku we wsi. Odwiedzający skosztują wielu tradycyjnych borowiackich potraw w tym sztandra z sosem grzybowym. Dla dzieci przygotowano też liczne zabawy i gry terenowe nawiązujące do motywu grzyba. Corocznie obchodzone jest hucznie święto grzyba – festyn przyciągający wielu turystów.

Więcej informacji.http://aktywnawies.pl/wioska-grzybowa

Wioska Owocowa w Węgiersku (powiat golubsko-dobrzyński)

Tematem przewodnim są drzewa owocowe, zwłaszcza śliwki węgierki, z którymi wiąże się legenda o powstaniu osady. We wsi zachował się stary sad oraz zabytkowy drewniany dom. Można wziąć udział w pokazie smażenia konfitur połączonych z ich degustacją, a w czasie warsztatów własnoręcznie przyozdobić słoiczki na owocowe przetwory. W ofercie są również gry i zabawy nawiązujące do motywu owoców, a także owocowe karaoke.

Więcej informacji. http://aktywnawies.pl/wioska-owocowa,wt26,l1.html

Wioska Orzechowa w Podzamku Golubskim (powiat golubsko-dobrzyński)

Podczas pobytu w wiosce poznamy dawne sposoby wykorzystania orzecha, np. jako źródła oleju czy barwnika a także jako lekarstwa stosowanego w medycynie ludowej. W czasie warsztatów plastycznych można przy użyciu orzechowego barwnika wykonać kartkę pocztową, albo z różnych gatunków orzechów tworzyć biżuterię. W programie zwiedzania jest też degustacja orzechowych smakołyków.
Więcej informacji. http://aktywnawies.pl/wioska-orzechowa

Wioska Chlebowa w Janiej Górze (powiat świecki)

Na odwiedzających czeka pokaz tradycyjnego młócenia zboża oraz warsztaty chlebowe: przygotowania ciasta chlebowego zgodnie ze starą, oryginalną recepturą oraz wspólne wypiekanie chleba w prawdziwym piecu chlebowym. Organizowana jest również gra fabularna, której scenariusz nawiązuje do legendy wioski chlebowej. Dzieci mają okazję uczestniczenia w tradycyjnych grach i zabawach, w które niegdyś bawili się ich rówieśnicy.

Zobacz także


Więcej informacji. http://www.wioskachlebowa.pl/

Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie (powiat golubsko-dobrzyński)

Temat przewodni wioski nawiązuje do lokalnego podania o kowalu Macieju i gęsiareczce Zosi. Odwiedzający poznają gatunki ziół i ich lecznicze działanie. W ramach zajęć rękodzielniczych uczestnicy mogą przygotować obraz wyklejany ziarnami, ozdobić pisankę lub gipsową gąskę. Na dzieci czekają też zabawy ruchowe.

Więcej informacji. http://aktywnawies.pl/wies-maciejowej-duszy,wt32,l1.html

Borowiacka Wioska w Nowym Suminie (powiat tucholski)

Wizyta w Nowym Suminie to okazja aby doświadczyć bogactwa kultury ludowej Borów Tucholskich. We wsi zachowały się tradycyjne borowiackie chaty, stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego czy dawne narzędzia rolnicze. Na gości czekają lokalne potrawy, np. borowiackie mace czy fryndze. Usłyszymy także opowieści o historii wsi i lokalne legendy. W ofercie są pokazy strzyżenia owiec i przędzenia wełny, warsztaty kulinarne na których nauczymy się piec podpłomyki czy ubijać masło, a także warsztaty rękodzieła z wykorzystaniem drewna, filcu, siana i pestek. Ciekawą propozycją są gry i zabawy ruchowe w stogu siana (skakanie w stóg siana, walka workami wypełnionymi sianem, szukanie ukrytych w sianie skarbów).

Więcej informacji. http://aktywnawies.pl/borowiacka-wioska,wt33,l1.html

źródło: Materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.