Teraz czytasz...
Kulinarnie zwiedzamy Kujawy i Pomorze
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kulinarnie zwiedzamy Kujawy i Pomorze

Ajntopy, śledzie z cebulą w śmietanie z kartoflami w mundurkach, przygotowywana na wiele sposobów gęsina, różnego rodzaju kluski, śliwkowe konfitury, podpiwek czy też pierniki – to tylko niewielki ułamek kulinarnego bogactwa Kujaw i Pomorza. Tradycję i kulturę tego regionu przybliża wiele imprez kulinarnych odbywających się przez cały rok. Podróżować można także, podążając np. Gęsinowym Szlakiem.

Turystyka kulinarna…

Turystyka kulinarna spotyka się w ostatnich latach z coraz większym zainteresowaniem także wśród Polaków. Odwiedzając poszczególne rejony kraju i świata, warto przyglądać się nie tylko zabytkom i przyrodzie, ale także próbować lokalnych smaków. To znakomity sposób na poznanie kultury i historii regionu. W najbliższym czasie przybliżać będziemy kulinarne atrakcje naszego kraju. Mamy nadzieję, że zainspirują Was one do weekendowych lub urlopowych wypraw.

Zachęcamy również do śledzenia profilu „Smakiem Po Mapie”, poświęconego turystyce kulinarnej.

– Kujawsko – pomorskie to różnorodność regionów etnograficznych. Każdy z nich ma określony potencjał. Weźmy Kujawy, Krajnę, Pałuki, Bory Tucholskie, Ziemie Dobrzyńską z jeziorami i lasami czy Pojezierze Brodnickie.., Każdy z tych regionów może być warty odwiedzenia choć mankamentem jest to, że żaden wciąż brak spójnej, regionalnej oferty dla turysty na 2 – 3 dni z weekendem – taki pobyt trzeba sobie skomponować samemu. Mocnym punktem w turystyce wiejskiej kujawsko – pomorskiego jest obfitość i różnorodność wiosek tematycznych, wartych odwiedzenia po uprzednim sprawdzeniu czy w okresie planowanego pobytu coś się tam dzieje. Próbą stworzenia spójnej oferty dla turysty jest projekt „Niech Cię Zakole” obejmujący Dolinę Dolnej Wisły od Ostromecka po Chełmno mówi Piotr Lenart, eskpert kulinarny twórca lokalnej marki „Niech Cię Zakole”

Moc kulinarnych wrażeń

Najbardziej znanym wydarzeniem kulinarnym regionu jest z pewnością Festiwal Smaku, odbywający się w niewielkiej wsi Gruczno (ok. 15 km od Świecia nad Wisłą). Jego charakter znacznie wykracza nie tylko poza klimat Doliny Dolnej Wisły (jadąc do Gruczna od strony Bydgoszczy warto rozważyć urokliwą wycieczkę wzdłuż Wisły trasą nr 256 przez Strzelce Dolne) ale i całego regionu. Od wielu lat w przedostatni weekend sierpnia zjeżdżają tu producenci tradycyjnej żywności z najdalszych zakątków Polski. Nie brakuje miodów, zagrodowych serów, tradycyjnych nalewek czy też wędlin.

W ostatni weekend czerwca, w Ostromecku k. Bydgoszczy organizowane jest Święto Jagnięciny a na początku września odbywa się Święto Śliwki we wspomnianych Strzelcach Dolnych (ok. 15 km od Bydgoszczy). Podczas tego wydarzenia na żywo obejrzeć można, jak przygotowuje się słynne, wpisane na ministerialną listę produktów tradycyjnych, powidła śliwkowe. W trzecią sobotę września, entuzjaści kiszonej kapusty, bigosu i kapuśniaka odwiedzają natomiast leżące po drugiej stronie Wisły Bruki Unisławskie – tam mamy Święto Kapusty.

Lokalne władze, szefowie kuchni i kulinarni eksperci od wielu lat jednoczą siły w promowaniu powrotu na polskie stoły gęsiny, z której Kujawy i Pomorze również są słynne. Corocznym ukoronowaniem tych działań jest listopadowy Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku, odbywający się zawsze w okolicach 11 listopada. Podczas tej imprezy można posmakować całej gamy wędlin i innych produktów, a także zobaczyć  kulinarne sławy. W listopadzie gęsina króluje też w wielu miejsach, które włączają się w akcję Gęsina na świętego Marcina.

W marcu warto zawitać do grodu Kopernika na Toruński Festiwal Smaku, który towarzyszy Targom Turystycznym „Wypoczynek”. W tym roku wydarzenie poświęcone było kuchni historycznej. Kucharze i historycy będą przypominać zapomniane produkty, dawne smaki i historyczne receptury.

Szlakami lokalnych smaków

Z roku na rok w Polsce przybywa różnego rodzaju kulinarnych szlaków. Są one obecne również na Kujawach i Pomorzu. Szlak „Czas na gęsinę” obejmuje restauracje, które do menu włączyły potrawy z gęsi właśnie. Aktualnie jest to 17 obiektów w całym województwie. W ich odnalezieniu pomagają strony internetowe oraz specjalnie przygotowana aplikacja na smartfony. Nieco szerszy zakres ma Szlak Tradycji i Smaku, promujący dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze, produkty lokalne, turystykę wiejską oraz interesujące wydarzenia z regionu Zakola Dolnej Wisły.

Zobacz także


Lokalne jarmarki

Odwiedzając któreś z dwóch największych miast regionu, warto wybrać się na lokalne, cykliczne jarmarki. W Bydgoszczy, w klubie „Kamienica 12” przy ul. Poznańskiej 12, co 2 tygodnie odbywa się Frymark, na którym goszczą regionalni rolnicy i producenci żywności. W Toruniu odbywa się natomiast Jarmark Toruński oraz Wolny Jarmark przy ruinach starego Zamku Krzyżackiego.

Interesuje Ciebie turystyka kulinarna? Sprawdzaj nasz dział EKOTURYSTYKA

Karol Przybylak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.