Teraz czytasz...
Wędrujemy po polskich szlakach kulinarnych (cz.2)
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Wędrujemy po polskich szlakach kulinarnych (cz.2)

Smakiem po mapie – to hasło przyświeca nam w te wakacje. Prezentujemy kolejne ciekawe, polskie szlaki kulinarne. Mamy nadzieję, że wybierzecie się tam na dłuższą lub krótkszą wyprawę i… że będzie smakowało.

Tym razem polecamy: Sandomierski Szlak Winiarski, Małopolską Trasę Smakoszy oraz Szlak Kulinarny „Podkarpackie Smaki”. 

Tych, którzy nie czytali 1 częśći naszego cyklu zapraszamy do lektury: Wędrujemy po polskich szlakach kulinarnych (cz.1) (prezentujemy Szlak Gęsinowy, Szlak Śląskie Smaki i Mazowiecką Michę Szlachecką). 

Sandomierski Szlak Winiarski

Gratka dla entuzjastów powracającego na stoły, polskiego wina. Na sandomierskim szlaku odwiedzić można lokalne winnice: Sw. Jakuba, Sandomierską, Płochockich, Nad Jarem oraz Faliszowice. Odwiedziny w pierwszych czterech winnicach można połączyć z degustacją, poczęstunkiem oraz możliwością zakupu trunku. Winiarze z Faliszowic służą natomiast radą i wsparciem dla wszystkich chętnych do założenia amatorskich upraw winorośli.

Aby odwiedzić wszystkie punkty przebyć trzeba ok. 60 km. W okolicy nie ma najmniejszych problemów z noclegiem.

Wybrane miejsca szlaku: Sandomierz, Góry Wysokie, Daromin, Pęchów, Samborzec, Faliszowice.

Więcej informacji: http://www.winoziemisandomierskiej.pl

Małopolska Trasa Smakoszy

Młyńskie koło, pstrąg ognisty, kotlet chłopski z kością, placki po hajducku czy gulasz huculski – to tylko niektóre z małopolskich specjałów, których spróbować można wybierając jeden z 7 wariantów podróży proponowanych przez twórców Małopolskiej Trasy Smakoszy. Zwiedzić można m.in.: Podhale z kuchnią opartą na owczym mleku i jagnięcinie, Sądecczyznę – kraina sadów owocowych, Beskid Niski (gorlickie) z kuchnią łemkowską, Dolinę Karpia wokół Zatora, karczmy regionalne, parki etnogaficzne (Orawski w Zubrzycy, Nadwislański w Wygiełzowie, Sądecki w Nowym Sączu z Miasteczkiem Galicyjskim). Siłą Małopolski jest oczywiście także unikalna przyroda i piękne górskie krajobrazy.

Wybrane miejsca szlaku: Kraków, Wieliczka, Rabka, Nowy Targ, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Zakopane, Sucha Beskidzka, Niedzica, Szczawnica, Nowy Sącz, Krynica Zdrój, Wysowa, Wolbrom 
Więcej informacji: www.trasasmakoszy.pl

Zobacz także


Podkarpackie Smaki

„Podkarpackie Smaki” to szlak, w skład, którego wchodzi około 40 obiektów, a wśród nich restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologicz¬ne oraz winnice. Tutejsze kulinaria cechują wpływy kultur: łemkowskiej, bojkow¬skiej, pogórzańskiej czy lasowiackiej, które mieszają się z wpływami ormiańskimi, tatarskimi, niemieckimi i ukraińskimi. Podkarpacie przoduje jeżeli chodzi o ilość zarejestrowanych produktów tradycyjnych. Przykłady? Boczek w słoju, bryndza kozia, chleb łańcucki razowy na liściu kapusty czy tajemnczo brzmiące futomskie bulwioki (specyficzne razowe bułki). Być może warto wybrać się w kulinarną podróż i spróbować?

Wybrane miejsca szlaku: Rzeszów, Dukla, Wrzawy, Mielec, Jarosław, Krosno, Miejsce Piastowe 
Więcej informacji: www.podkarpackiesmaki.pl

Już za tydzień kolejna porcja ciekawych miejsc! Zachęcamy do polubienia profilu Smakiem po Mapie (dodatek do Biokuriera poświęcony turystyce kulinarnej) fb.com/smakiempomapie Czekamy na Wasze wrażenia z kulinarnych wypraw po Polsce. Uzywajcie #smakiempomapie w mediach społecznościowych 🙂

zebrał: Karol Przybylak.

Dziękujemy przedstawicielom poszczególnych szlaków za udostępnienie zdjęć.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.