Teraz czytasz...
Polski rynek żywności ekologicznej najlepsze lata ma przed sobą
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Polski rynek żywności ekologicznej najlepsze lata ma przed sobą

Avatar photo
warzywa ekologiczne

Różnica w rozwoju polskiego rynku żywności ekologicznej a miejscem, w którym znajdują się rynki krajów zachodniej Europy jest znacznie większa niż różnice rozwojowe pomiędzy tymi krajami. Polska ma duży potencjał do rozwoju – uważa Dennis Hvam, international market director z organizacji Organic Denmark.  

Duńska organizacja zrzeszająca przedstawicieli branży ekologicznej zleciła na terenie Szwecji i Polski badania dotyczące potencjału rynku żywności roślinnej w jakości BIO. Więcej na ten temat już wkrótce napiszemy na stronach nowego portalu bioprofit.info

Duńczycy dostrzegają potencjał polskiego rynku żywności BIO

– Mamy strategię i plan na rozwój rynku żywności ekologicznej, ale angażujemy się także we wsparcie rozwoju rynków w innych krajach. Jesteśmy doświadczoną organizacją. Wiemy jak rozmawiać z politykami, organizacjami handlowymi. Chcemy, aby więcej mówiono o rolnictwie ekologicznym, aby duży handel zwrócił na to uwagę. Chcemy szukać rozwiązań jak możemy zwiększyć konsumpcję – mówi Dennis Hvam, z którym rozmawiałem w trakcie targów BIOFACH, które odbyły się w lutym w Norymberdze (Niemcy).

W ostatnim czasie Organic Denmark zleciło przeprowadzenie na terenie Polski i Szwecji badania związane z potencjałem żywności roślinnej w jakości BIO.

Ekosklepy z potencjałem

Podczas wizyty w Polsce bardzo zaskoczył nas wysoki poziom sklepów specjalistycznych z żywnością BIO. Wyglądają one atrakcyjnie i mają bardzo szeroką ofertę. -Na półach jest wiele polskich produktów ekologicznych, ale też jest bardzo dużo produktów importowanych. Jest miejsce także na duńskie produkty, zwłaszcza te innowacyjne. Mniejsze placówki chętnie sięgają po innowacyjne produkty niż duże sieci – zwraca uwagę Dennis Hvam.

Udział żywności ekologicznej w całym rynku spożywczym w Polsce z pewnością zwiększy się znacznie w najbliższych latach. Różnica w rozwoju polskiego rynku żywności ekologicznej a miejscem, w którym znajdują się rynki krajów zachodniej Europy jest znacznie większa niż różnice rozwojowe pomiędzy tymi krajami. Polska ma duży potencjał do rozwoju – dodaje ekspert. W Dani rynek żywności ekologicznej to 12% całego rynku spożywczego. W Polsce udziął ten wynosi ok. 0,5%. Przeciętny Duńczyk wydaje rocznie na żywność 384 Euro, przeciętny Polak ok 7 Euro.

Dowiedz się więcej: Polski rynek żywności ekologicznej

Skąd sukces żywności ekologicznej w Dani?

O sukcesie żywności ekologicznej w Dani zdecydowała duża dostępność i wybór. Produkty BIO dostępne są we wszystkich sieciach handlowych a ich cena nie przewyższa znacznie produktów konwencjonalnych. Jest dostępna zarówno pod względem łatwości odnalezienia i zakupu jak i ceny.  Ważnym czynnikiem wzrostu w Danii jest także gastronomia. 60% żywności w rządowych instytucjach musi pochodzić z rolnictwa ekologicznego. W zależności od ilości ekoproduktów są rożne rodzaje znaku. – Obecnie rodzice np. zwracają na to uwagę przy wyborze przedszkola dla dzieci – podkreśla ekspert.

Duński rynek EKO bazuje na sieciach marketów (85% rynku).

Organic Denmark - LOGO
Organic Denmark – LOGO

O Organic Denmark

Organic Denmark to niezależna organizacja zrzeszająca wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój rynku żywności ekologicznej w Danii. W Organic Denmark zrzeszeni są przedstawiciele całego łańcucha dostaw w rolnictwie ekologicznym oraz przedstawiciele otoczenia biznesu: rolnicy, przetwórcy, kuchnie, handlowcy.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.