Teraz czytasz...
7 trujących roślin doniczkowych. Masz je w domu?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

7 trujących roślin doniczkowych. Masz je w domu?

Oto trujące rośliny doniczkowe, na które muszą uważać przede wszystkim rodzice małych dzieci oraz właściciele zwierząt. Kwiaty są piękne, ale bywają też niebezpieczne. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia.

1. Difenbachia

Difenbachia to roślina, która w swoich liściach posiada kryształy – szczawiany wapnia w postaci igieł. Zjedzenie ich powoduje pieczenie gardła i całej jamy ustnej, co może prowadzić do czasowego paraliżu strun głosowych.

2. Bluszcz pospolity

W przypadku bluszczy pospolitego trująca jest cała roślina, zarówno liście, jak i kwiaty i owoce, a nawet łodygi. Roślina zawiera saponiny, które wywołują biegunkę i podrażnienia skóry. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zatrzymania oddechu.

Przeczytaj: Jak założyć ogród na balkonie?

3. Wilczomlecz nadobny

Inną bardzo znaną i popularną, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, rośliną jest wilczomlecz nadobny, potocznie nazywany gwiazdą betlejemską. Posiada ona w swoich komórkach wydzielinę, w której znajdują się estry diterpenowe. Substancja ta ma działanie wymiotne, powoduje ból brzucha, podrożenia skóry, a nawet może prowadzić do uszkodzenia nerek.

4. Anturium

Anturium, podobnie jak difenbachia, w swoich liściach i pędach zawiera szczawiany wapnia. W tym przypadku jednak roślina jest o tyle niebezpieczna, że z racji oryginalnych kwiatów przyciąga uwagę małych dzieci i zwierząt. A trzeba wiedzieć, że nawet dotknięcie rośliny i zatracie oka może prowadzić do zapalenia spojówek. Jednak stężenie substancji trujących w anturium nie są duże, po jakimś czasie objawy mijają. Mimo to nawet prace pielęgnacyjne przy tej roślinie starajmy się wykonywać w rękawicach ogrodniczych.

5. Cyklamen perski

Cyklamen perski, potocznie nazywany fiołkiem alpejskim, jest to roślina, która bardzo często gości w naszych domach. Posiada piękne kwiaty, które kolorem różnią się w zależności od odmiany. Mało kto wie jednak, że roślina produkuje podziemne bulwy, które zawierają saponiny oraz cyklaminę. Na szczęście z korzeniami, jak i bulwami nie mamy styczności zbyt często. Ich nieopatrzne spożycie mogłoby wywołać biegunkę i wymioty, a także drgawki i zawroty głowy. W trakcie zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza przy rozmnażaniu przez bulwy, zachowajmy więc szczególną ostrożność. Uważajmy, by dłońmi nie dotknąć twarzy, bo już niewielki kontakt może powodować zaczerwienie i wysypkę.

6. Narcyz

Bardzo popularne w okresie wiosennym są narcyzy, które mimo swojej urody są trujące. Pięknie pachną, ładnie się prezentują, można je uprawiać jako rośliny doniczkowe, a także jako kwiaty cięte do bukietów. W bulwach jednak znajdują się trujące alkaloidy, które prowadzą do zatrucia pokarmowego, zburzeń pracy wątroby, zaburzenia oddychania, wzrostu ciśnienia krwi, a w konsekwencji nawet do śmierci. Kwiatów tych lepiej nie trzymać w jednym wazonie z innymi kwiatami ciętymi, gdyż substancje zawarte w pędach powodują podtruwanie innych roślin. Jeśli posiadamy w domu np. doniczkę warzywną ze szczypiorkiem lub innymi warzywami, bezwzględnie unikajmy sadzenia w tej samej doniczce narcyzów. Substancje toksyczne zawarte w bulwie z łatwością przedostają się do gleby.

7. Monstera wonna

Roślina świetnie sprawdza się jako oczyszczacz powietrza, niestety jest też trująca.W pędach i liściach obecny jest trujący sok, który powoduje podrażnienia skóry, obrzmienia narządów wewnętrznych oraz zapalenie spojówek.

Przeczytaj: Naturalne nawozy dla kwiatów doniczkowych

Trujące rośliny doniczkowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy z roku na rok toksyczność roślin doniczkowych maleje. Niestety nie, a czasem wręcz przeciwnie – dojrzałe okazy są o wiele bardziej toksyczne. Jeśli chodzi o rozmnażanie przez podział całej rośliny czy też podział bulw, tutaj również nie możemy liczyć na to, że potomne rośliny są mniej trujące.

Jak dbać o rośliny trujące?

Jeśli posiadamy w domu trujące rośliny doniczkowe, stawiajmy je w miejsca mało dostępne dla dzieci. Jeśli mamy koty, warto pomyśleć o tym, aby roślinę zakryć siatką ogrodniczą lub małym płotkiem. Zwierzęta te uwielbiają podgryzać rośliny, dzięki nim czyszczą sobie układ pokarmowy. W tym celu można posiać im pszenicę lub owies w długiej doniczce i spryskać ją naparem z kocimiętki, co pomoże odwrócić uwagę kotów od trujących kwiatów.

Podstawą jest jednak świadome wybieranie roślin do domu. Nie każdy ma szeroką wiedzę z zakresu ogrodnictwa, ale jeśli rośliny kupujemy w centrach ogrodniczych, tam na pewno znajdą się osoby, które udzielą nam wielu cennych informacji o danym gatunku. Warto też szukać informacji o kwiatach w sieci lub książkach.

Gdy dojdzie do zatrucia

Jeśli dojdzie do reakcji alergicznej, podrażnione miejsce trzeba przemyć czystą wodą i skonsultować się ze specjalistą. Starajmy się nie pocierać oczu ani nie drapać się w miejscu wysypki.

Gdy pojawią się zawroty głowy, wymioty czy inne niepokojące objawy, a podejrzewamy zatrucie rośliną, koniecznie musimy udać się do lekarza. W tym momencie liczy się czas!

Bezwzględnie podczas zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przycinanie czy przesadzanie, używajmy rękawic ogrodniczych, które uchronią nas przed reakcją alergiczną. Po zabiegach umyjmy dokładnie ręce wodą z mydłem. Jeśli zachowamy wszelkie warunki ostrożności, nic nam nie grozi.

Na szczęście zdecydowana większość roślin doniczkowych to takie, które są zupełnie bezpieczne dla człowieka i zwierząt. Pamiętajmy też, że posiadanie roślin w domu wycisza i odpręża.

Literatura

  1. „Rośliny trujące”, B. Bohne, P. Dietze, Warszawa 2008.
  2. „Uwaga na trujące rośliny!”, R. Debicz, Mój Piękny Ogród, nr 7, 2010.
  3. „Niebezpieczeństwo egzotycznych roślin”, W. Kucharski, Top Agrar Polska, nr 3, 1997.
  4. „Psy, koty i rośliny”, R. Kozuszek, Mój Piękny Ogród, nr 1, 2010.
  5. „Zagrożenia w doniczce:, M. Parzymies, I. Sprzaczka, Ogrodnik Polski, Magazyn dla Gospodarstw Ogrodniczych, nr 11-12, 2005.
  6. „Rośliny trujące”, J. Mowszowicz, WSiP, 1990.
  7. „Dzikie rośliny, jadalne i trujące”, B. Kremer, 2011.
  8. „Rośliny doniczkowe w mieszkaniu”, K. Mynett, Warszawa 1990.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.