Teraz czytasz...
Trujące rośliny w domu. Przykłady gatunków oraz jak zabezpieczyć je przed dziećmi i zwierzętami.
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Trujące rośliny w domu. Przykłady gatunków oraz jak zabezpieczyć je przed dziećmi i zwierzętami.

Świat roślin jest zadziwiająco piękny. Natura pozwoliła nam na wykorzystanie roślin nie tylko do celów ozdobnych, ale i terapeutycznych czy leczniczych. Od lat prowadzone są badania na temat tego, które rośliny i w jakim stopniu są trujące dla człowieka. Okazuje się bowiem, że jest ich całe mnóstwo, a niektóre z nich znajdują się też w naszych domach.

Decydując się na zakup roślin do domu bardzo istotne jest zapoznanie się z ich budową, pielęgnacją, ale również z działaniem niepożądanym. O ile bowiem zdrowy, dorosły człowiek jest w stanie stwierdzić, że większość roślin doniczkowych nie jest jadalna, o tyle dzieci i zwierzęta zupełnie o tym nie myślą.

Przeczytaj także: Wężownica gwinejska – roślina dla każdego

Trujące rośliny w domu

Rośliny doniczkowe, które kupujemy w sklepach ogrodniczych czy dużych supermarketach, są w większości dokarmiane nawozami mineralnymi i opryskiwane chemiczne. Powód? Długo stoją w miejscach, gdzie mają trudne warunki i dlatego sprzedawcy opryskują je, aby wyglądały atrakcyjnie. To bardzo ważne, bo np. jeśli kupujemy bratki, których kwiaty są jadalne, nie jedzmy ich wprost z doniczki. Substancje chemiczne mogą łatwo przedostać się do komórek kwiatów i spowodować zatrucie naszego organizmu. 

Wiele roślin posiada w liściach, łodygach, kwiatach, korzeniach, a nawet w nasionach substancje, które są szkodliwe dla człowieka oraz zwierząt. To chroni je przed szkodnikami. W procesie ewolucji człowiek poznawał dokładnie przyrodę i uczył się, jak postępować z roślinami, aby nie robiły mu krzywdy.

Dziś na temat trujących roślin wiemy bardzo dużo. Jeśli mamy małe dzieci lub lubiące kwiaty zwierzęta domowe, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie gatunki roślin wprowadzamy do naszego domu. Niektóre rośliny już po kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia lub wysypkę. Inne, w przypadku połknięcia liści czy kwiatów, mogą prowadzić do duszności i wymiotów, a w skrajnych przypadkach, nawet do śmierci.

Najpopularniejsze rośliny trujące w naszych domach

Poinsecja

Poinsecja, inaczej nazywana gwiazdą betlejemską, to roślina, która jest bardzo popularna w okresie Bożego Narodzenia. Poinsecja jest w całości trująca. W łodydze, liściach i korzeniach znajduje się mleczko, które w kontakcie ze skórą człowieka i zwierząt powoduje podrażnienia.

Wszystkie prace pielęgnacyjne, jakie wykonujemy przy tej roślinie, warto wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest to ostatnio bardzo popularna roślina doniczkowa. Posiada piękne zielone liście i białe kwiaty. Chętnie uprawiamy ją w domu, gdyż oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji (ksylenu, benzenu, formaldeyhydu). Pochłania zarodniki pleśni oraz szkodliwe promieniowanie wydzielane przez sprzęty elektryczne.

Mało kto jednak wie, że skrzydłokwiat jest trujący. Liście i kwiaty rośliny zawierają szczawiany wapnia i alkaloidy, które ugryzione lub połknięte mogą podrażnić błonę śluzową jamy ustnej, gardła oraz przełyku. Mogą wywołać wymioty i zaburzenia rytmu serca. 

Przeczytaj także: Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin doniczkowych

Anturium

Anturium jest to roślina, która od pokoleń uprawiana jest w polskich domach. Nadaje się do pomieszczeń średnio oświetlonych i chłodniejszych. Kwiaty anturium można wykorzystać do zrobienia bukietu, gdyż długo utrzymują się w dobrej kondycji w wazonie. 

Pędy i liście anturium zawierają kryształy szczawianu wapnia. Sam kontakt z nimi nie jest mocno szkodliwy, jednak u niektórych osób może wstąpić na skórze podrażnienie lub wysypka. Połknięcie rośliny może z kolei okazać się tragiczne w skutkach, wywołując obrzęk gardła, języka, wymioty, co niesie ze sobą ryzyko uduszenia się. 

Narcyz

Narcyz jest to okaz, niezwykle piękny zresztą, zwiastujący wiosnę. Właśnie wtedy najczęściej można go spotkać. Piękne pachnące kwiaty są bardzo często wybierane jako ozdoba stołu. Co ciekawe, narcyz w swojej łodydze posiada substancje, które powodują więdnięcie innych kwiatów, dlatego należy go trzymać w doniczce w pojedynkę. Są one również niebezpieczne dla człowieka. Zjedzone powodują bóle żołądka, wymioty, podnoszą ciśnienie, zaburzają bicie serca, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci.

Polecamy: Pilea – modny kwiat-pieniążek. Jak dbać o roślinę?

Monstera dziurawa 

Monstera dziurawa jest rośliną doniczkową, której motyw opanował cały świat. Można znaleźć ją malowaną na ścianach, jest wzorem na pościelach, ubraniach itp. Jest to dość spora roślina doniczkowa, która posiada piękne ciemnozielone sercowate liście z dziurami. Pasuje do każdego wnętrza, jednak potrzebuje podpór oraz wolnej przestrzeni do swobodnego wzrostu.

Szkodliwe związki chemiczne znajdują się w zielonych częściach monstery. Powodują podrażnienia skóry, a także obrzęk gardła i innych narządów wewnętrznych. To kolejna roślina. przy pielęgnacji której warto zakładać rękawiczki ochronne.

Jak zabezpieczyć rośliny przed dziećmi i zwierzętami?

  1. Najważniejsze jest, aby ustawiać trujące rośliny w takim miejscu, by były niedostępne dla dzieci i zwierząt. Im wyżej, tym lepiej (do tego idealnie sprawdzi się kultowy kwietnik na rośliny).
  2. Starajmy się też edukować nasze dzieci. Obecnie na rynku jest wiele ciekawych książek, bajek i filmów na temat roślin. Im wcześniej zaczniemy rozmawiać z dziećmi o przyrodzie, tym szybciej zrozumieją, że na świecie są również trujące rośliny.
  3. Koty uwielbiają wspinać się na wysokie półki. Aby im to utrudnić, trującą roślinę stawiajmy w takim miejscu, w którym zwierzę nie mogłoby się swobodnie położyć.
  4. Zwierzętom domowym można w doniczce zasadzić np. owies lub pszenicę i postawić na wysokości ich misek, aby mogły swobodnie podgryzać i wąchać rośliny, które zupełnie im nie szkodzą. Koty jedząc trawę, czyszczą swój układ pokarmowy, dlatego to dość naturalne, że interesują się roślinami.
  5. Aby chronić rośliny przed dziećmi, można ustawiać je w małych domowych szklarniach, które zwiększą wilgotność powietrza roślin oraz utrudnią bezpośredni kontakt z rączkami malucha.
  6. Na rynku można znaleźć lekkie siatki, które możemy kłaść na rośliny i tworzyć w ten sposób barierę ochronną. 

Co zrobić, gdy dojdzie do kontaktu z trującą rośliną?

Czasem dzieje się tak, że mimo znajomości roślin i ich zabezpieczenia, dochodzi do podrażnienia skóry czy zatrucia.

Jeśli człowiek lub zwierzę będzie miało podrażnioną skórę, trzeba niezwłocznie przemyć ją zimną wodą oraz obłożyć podrażnione miejsce zimnym okładem. Bardzo istotne jest, aby nie pocierać oczu ani ust, by substancja nie przedostała się dalej do organizmu.

Gdy podejrzewamy, że dziecko lub zwierzę połknęło trującą roślinę, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, a gdy nie ma takiej możliwości, wezwać karetkę. 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.