Teraz czytasz...
Rośliny doniczkowe zimą. Jakie gatunki wybrać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rośliny doniczkowe zimą. Jakie gatunki wybrać?

Rośliny doniczkowe zimą nie tylko pięknie się prezentują w naszych domach, ale też nadają wnętrzom odpowiedniego klimatu. Niektóre z nich są dopełnieniem świątecznego nastroju. Które z gatunków roślin kupić? Oto kilka podpowiedzi.

Jakie rośliny doniczkowe zimą wybrać?

Jest wiele gatunków roślin, które właśnie w okresie zimowym są najpiękniejsze. Nie szkodzi im pochmurna aura, niemniej one również potrzebują naszej troski i uwagi.

Przeczytaj również: Zimowe rośliny ozdobne

Gwiazda betlejemska – piękna, ale trująca!

Rośliną, która bez wątpienia kojarzy się z zimą i Bożym Narodzeniem jest gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, nazywana również wilczomleczem pięknym.

Główną ozdobą są podkwiatki, czyli barwne liście w kolorze czerwonym, pomarańczowym, biały, zielonym. Posiadają w centrum niepozorne, żółte kwiaty, które wraz z liśćmi tworzą gwiaździsty pokrój. W takim stanie roślina utrzymuje się przez kilka tygodni.

Uprawa poinsecji jest sterowana. A jak to się dzieje, że roślina jest piękna w grudniu? W okresie jesiennym otrzymuje światło więcej niż 10 h dziennie, następnie przez 14 h jest w całkowitej ciemności, np. pod przykryciem kartonu. Taki stan powinno się utrzymywać do 2 miesięcy. Następnie umieszcza się ją w miejscu o temperaturze około 18°C i dużej wilgotności.

W czasie takiej uprawy wilczomlecz wytwarza kwiaty i liście. Bardzo istotna jest konsekwencja w wykonywaniu tych zabiegów. Niestety, w warunkach domowych nie jest to łatwe i bardzo często po utracie liści, roślina jest wyrzucana.

Zakup rośliny na targowisku jest ryzykowny. Temperatury poniżej 0°C powodują przemarzanie rośliny. Jeśli po przyniesieniu do domu kwiat gubi liście, wiadomo, że zmarzł.

Gwiazdę betlejemską warto przewozić dobrze zabezpieczoną w papier. W domu starajmy się jej zapewnić jak najwięcej światła, jeśli nie naturalnego, to takiego z lampy. Kwiat koniecznie musi stać daleko od kaloryfera. Podlewajmy go codziennie lub raz na dwa dni.

Uwaga: Wilczomlecz jest trujący. Sok, który znajduję się w w pędach i liściach powoduje zatrucia i porażenie układu nerwowego, zarówno u zwierząt, jak i ludzi.

Przeczytaj również: Jak przygotować ogród do zimy?

Nie ma grudnia bez grudnika

Szlumbergera, zygokaktus czy kaktus Bożego Narodzenia, to inne nazwy pospolitego grudnia. Roślina pochodzi z Brazylii i w naturze porasta skały.

Roślina posiada ciemnozieloną łodygę, składająca się z członów, jednak główną ozdobą są kwiaty. Pojawiają się obficie w okolicach listopada i grudnia. Są w kolorze różowym, czerwonym i białym.

Roślina najlepiej czuje się w ziemi przepuszczalnej i dość żyznej, o lekko kwaśnym odczynie. Lubi umiarkowane podlewanie. Magazynuje wodę w łodygach, dlatego dobrze znosi okresowe braki wody.

W lutym lub marcu kończy kwitnienie, wtedy warto mu zapewnić kilka tygodni w chłodniejszym pomieszczeniu bez podlewania, wtedy wchodzi w okres spoczynku. Grudnik nie lubi zmiany miejsca, dlatego bez potrzeby go nie przestawiajmy.

Kalanchoe

Bardzo popularną rośliną doniczkową jest kalanchoe blossfeldiana. Jest to gatunek pochodzący z tropików zaliczany do sukulentów, a więc roślin, które mają zdolność do gromadzenia wody w liściach i pędach, co za tym idzie – nie straszna im susza.

Kalanchoe posiada mięsiste liście, delikatnie pofalowane na końcach. Kwiaty na roślinie pojawiają się od listopada do lutego i długo się utrzymują. Są one gwiazdowate i zebrane w baldach, posiadają różne kolory: różowe, czerwone, żółte, białe.

Roślina jest łatwa w uprawie. Nie lubi słońca, dlatego półcień będzie dla niej idealny. Warto podłoże dla tego gatunku wzbogacić w żwirek lub piasek. Dobry drenaż powoduje, że woda nie będzie zalegała w podłożu, co przy uprawie kalanchoe jest bardzo istotne.

Po przekwitnięciu roślinę przycinamy nad pierwszą parą liści i przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia. Niestety, kalanchoe z czasem się starzeje i nie wygląda już atrakcyjnie.

Jest to idealna roślina na parapet, gdy za oknem szaro i ponuro. Piękne kwiaty rozweselą każde wnętrze.

Karłowe drzewka

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na drzewa w ogrodzie, warto postawić na karłowe odmiany, które można uprawiać w doniczce, trzymać na balkonie albo w pomieszczeniach.

Pamiętajmy o tym, że drzewa i krzewy iglaste nie lubią wysokich temperatur. Starajmy się ich nie stawiać blisko kaloryfera czy w kuchni, gdzie z zasady jest cieplej.

Takie rośliny z powodzeniem mogą nam służyć jako miniaturowa choinka czy stroik bożonarodzeniowy.

Starajmy się zapewnić w podłożu dobry drenaż i umiarkowanie żyzną glebę. Rośliny iglaste lubią pH lekko kwasowe. Podlewajmy okazy najlepiej codziennie, jednak sprawdzajmy, czy podłoże rzeczywiście jest przesuszone.

Po okresie świątecznym drzewka karłowe można wynieść na balkon. Wcześniej jednak warto zastosować hartowanie, czyli stopniowe obniżanie temperatury otoczenia rośliny.

Jeśli rzeczywiście zadbamy o odpowiednie warunki dla drzewek karłowatych i będziemy je odpowiednio pielęgnować, posłużą nam w roku następnym. Warto wziąć pod uwagę, że takie okazy nie są jednoroczne. Inwestycja w tego rodzaju rośliny jest długoterminowa i opłacalna. Przykładami takich roślin są:

  • araukaria (delikatna roślina o nietypowej budowie, bardzo piękna)
  • sosna czarna 'Helga’ (mała, zwarta odmiana)
  • żywotnik zachodni odmiana 'Danica’ (odmiana o kulistym pokroju)
  • żywotnik zachodni odmiana 'Smaragd’ (odmiana o pokroju stożkowym)
  • cyprysik groszkowy 'Filifera Nana’ (odmiana przewieszająca się)
  • cis pośredni 'Wojtek’ (odmiana stożkowa, bardzo dobrze znosi cięcie uwaga: owoce cisa są silnie trujące)
  • jodła balsamiczna 'Piccolo’ (igły gęste, przyjemne w dotyku)
  • widliczka (roślina o różnych odcieniach zielona, żółta, niebieskie)

Wciąż popularne stroiki

Bez względu na upływ lat, dalej bardzo popularne są stroiki i wieńce ozdobne. Rośliny, które idealnie nadają się do takich kompozycji, to rośliny iglaste i niektóre krzewy.

Rośliny idealne na stroiki bożonarodzeniowe

  • jodła kaukaska
  • świerk pospolity
  • jodła szlachetna
  • ostrokrzew kolczasty
  • trzmielina japońska
  • wiciokrzew pospolity
  • laurowiśnia wschodnia
  • mahonia pospolita
  • cyprysik Lawsona
  • jałowiec pośredni
  • jemioła

Dobór gatunków jest dowolny. Można je łączyć z szyszkami, żołędziami, sztucznymi kwiatami czy świecami.

Aby przedłużyć żywotność stroika, starajmy się końce roślin umieszczać w gąbce florystycznej albo np. w ziemniaku, który będzie umieszczony w wodzie. Na takie kompozycje sprawdza się:

Różnorodność roślin doniczkowych w okresie zimowym jest zaskakująco duża. Mimo tego, że sezon typowo ogrodniczy jest zakończony, to wciąż możemy cieszyć się zielenią. Starajmy się wplatać ją w codzienność, aby zdobiła każdy dzień.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.