Teraz czytasz...
Zalety wielorazowych bidonów
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Zalety wielorazowych bidonów

Agnieszka Gotówka

W szkole, w pracy, w podróży i podczas spacerów – wszędzie warto mieć pod ręką wodę. Można ją kupić wszędzie – w każdym sklepie, kiosku i na stacji benzynowej. Tylko po co, skoro w ten sposób zaśmiecamy planetę i tracimy ciężko zarobione pieniądze? Jak więc ugasić pragnienie poza domem?

Sposób jest jeden: wielorazowa butelka, bidon lub termos. Na rynku jest ich całe mnóstwo. Różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, jakością oraz wyglądem. I choć niekiedy trudno się nam zdecydować na konkretny model, ma to swoją zaletę: każdy może wybrać naczynie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru Biokuriera

Przeczytaj również: 5 łatwych sposobów na ograniczenie plastiku

Butelka wielorazowa sprawdzi się w szkole i w pracy. Warto też mieć ją ze sobą podczas spaceru czy wyprawy w góry. Jest niezastąpiona podczas treningu. Najlepiej, by znajdowała się w niej woda, która dobrze gasi pragnienie. Co bardzo ważne, przed zakupem należy sprawdzić, z jakiego tworzywa wykonana jest butelka. Istotne jest, by żaden jej element nie zawierał bisfenolu A (BPA) i ftalanów. Najczęściej butelki wielorazowe produkowane są z polipropylenu. To materiał niezwykle trwały i bezpieczny. Jest też ekologiczny, bo poddaje się recyklingowi. Można więc go przetwarzać i ponownie wykorzystywać.

Korzystając z butelki wielorazowej, sporo oszczędzamy. Jej zakup to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca.

Przeczytaj również: Idea zero waste. Dla planety jestem naprawdę supersyfiarzem!

Termos idealny na jesień

W chłodniejsze dni dobrze mieć ze sobą ciepły napój. Może to być herbata, letnia woda z cytryną i imbirem albo często kupowana na wynos kawa, która nie tylko rozgrzewa, ale i poprawia humor. Zamiast jednak generować odpady w postaci jednorazowych kubków, można sparzyć ją w domu i zabrać ze sobą w drogę.

Termosów, podobnie jak butelek wielorazowych, jest na rynku bardzo dużo. Przed zakupem jednak sprawdźmy, jak długo napój będzie utrzymywał swoją temperaturę. Kubek termiczny na nic się zda, jeśli po godzinie będziemy zmuszeni pić zimną herbatę czy kawę. Na szczęście są na rynku modele, w przypadku których producent gwarantuje ciepłą temperaturę napojów przez 9 godzin.

Przeczytaj również: Plastik, który jest wszędzie. Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie?

Idealnie, gdy termos będzie też funkcjonalny i umożliwi przelanie napoju z naczynia do kubka, będącego jednym z jego elementów.

Wielorazowe butelki, bidony i termosy mają mnóstwo zalet. Są praktyczne i można je używać przez cały rok. Korzystając z nich, nie zaśmiecamy planety plastikowymi butelkami, a co a tym idzie – oszczędzamy swoje pieniądze. Jest i argument estetyczny. Naczynia wielokrotnego użytku są po prostu… ładne.

Partnerem cyklu jest marka Dopper – inicjatywa, której celem jest promowanie picia wody kranowej i ograniczenie odpadów pochodzących z butelek plastikowych PET.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.