Ze słomkami mamy spory problem: z jednej strony są atrakcyjne, dobrze się z nich pije, ale z drugiej mamy świadomość tego, że z ekologią niewiele mają wspólnego. Co z tym fantem zrobić? Czy są jakieś alternatywy?
Kilka lat temu designerskie słomki znalazły się na cenzurowanym. Ekolodzy namawiali do rezygnacji z nich, solidnie ten apel argumentując. Po pierwsze, plastikowa rurka to w większości zbędny dodatek do napoju. Kojarzy się z lokalami szybkiej obsługi, gdzie automatycznie dodawana jest do zamówienia. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych każdego dnia zużywa się 500 milionów słomek! Po drugie, słomka produkowana jest najczęściej z plastiku, a ten w ostatnich latach to wróg numer jeden. Walka z nim trwa, i słusznie zresztą. Jest też kwestia ochrony życia zwierząt. Słomki są bardzo lekkie, a to oznacza, że niedbale wrzucone do kosza szybko zaśmiecają chodniki i ulice, a stamtąd, niesione przez wiatr, wpadają do rzek.
Przeczytaj również: Plastik, który jest wszędzie. Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie?
Krótka historia słomek
Plastikowe słomki stały się popularne u schyłku XIX wieku. Ale znane były ludzkości już wcześniej. Korzystali z nich Sumerowie, by skosztować warzonego piwa poniżej linii fermentacji. Do tego celu stosowali długą, cienką rurkę zrobioną z metalu. W XIX wieku słomki produkowano z papieru. Ich wynalazcą był Amerykanin, Marvin Stone, który prototyp nowoczesnej rurki do pica stworzył, owijając paski papieru wokół ołówka i sklejając je ze sobą woskiem parafinowym.
Papierowe słomki do picia były powszechnie używane do połowy lat 70. XX wieku, kiedy to zastąpiły je trwalsze i pozornie lepsze plastikowe rurki.
Czym zastąpić plastikową słomkę?
Słomki najczęściej kojarzymy z tworzywem sztucznym, z którego są wykonane. Są tanie, lekkie, więc idealnie się do tego nadają. Ale to plastik! A świat ma go w nadmiarze. I choć niemożliwe jest życie bez niego, trzeba rezygnować z tworzywa sztucznego tam, gdzie się da. Słomki, z wyjątkiem określonych sytuacji zdrowotnych, to najczęściej gadżet, bez którego można się obyć. Na szczęście na rynku jest sporo alternatyw dla plastikowej rurki, więc nie musimy zupełnie się z nimi rozstawać.
1. Słomki ze słomy
Nasi dziadkowie nie będą tą propozycją zdziwieni. Niektórzy jeszcze pamiętają, że słomki z trawy czy zbóż były stosowane do zimnych napojów, zwłaszcza w czasie pracy na polu, gdzie były – dosłownie! – na wyciągnięcie ręki.
Dziś na rynku pojawiły się jednorazowe słomki z pszenicy. Są oryginalne i zachwycają prostotą wykonania. To produkt w pełni naturalny, biodegradowalny (po użyciu można wyrzucić słomkę na kompost).
Słomka z pszenicy nadaje się do stosowania w przypadku zimnych napojów. Można ją wykorzystać w niższych i wyższych szklankach. Panuje tu pełna dowolność. Ale uwaga: tego rodzaju naturalne słomki mogą zawierać śladowe ilości glutenu, o czym muszą pamiętać alergicy.
2. Słomki z metalu
Metalowe słomki w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Lubi je dorośli, pokochały dzieci. Są wielokrotnego użytku, zatem idealnie wpisują się w filozofię zero waste. Produkuje się je ze stali nierdzewnej w kilku wersjach kolorystycznych. Dostępne są słomki proste oraz zakrzywione, niektóre mają też łyżeczkę. Ich zaletą jest możliwość mycia w zmywarce.
Słomki ze sali nierdzewnej można używać do napojów zimnych i ciepłych. Jest to produkt bardzo trwały, który będzie służyć przez lata.
3. Papierowe słomki
Wyeliminowane z rynku w latach 70. XX wieku papierowe słomki, wracają w wielkim stylu. Niewiele mają wspólnego ze swoim pierwowzorem. Są od niego zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Można je kupić w kilku wersjach kolorystycznych.
Papierowe słomki nadają się do napojów zimnych i letnich. Nie rozpadają się po namoczeniu. Zachowują swój kolor i kształt przez dłuższą chwilę (wystarczająco długo, by zdążyć wypić napój).
A co zrobić ze słomką, kiedy już nie będzie nam potrzebna? Możemy wyrzucić ją na kompost lub do kosza z bioodpadami. Rozłoży się w ciągu kilkunastu tygodni.
4. Bambusowe słomki
Bambus to materiał, który zrewolucjonizował rynek produktów ekologicznych. Wykonuje się z niego wszystko: od papieru po przybory toaletowe. Są i bambusowe słomki do picia.
Przeczytaj również: Produkty bambusowe. Czy są ekologiczne?
Można je używać wielokrotnie. Ich wadą jest sztywność, co dorosłym może nie przeszkadzać, jednak w przypadku dzieci stanowi pewne ryzyko przebicia podniebienia.
5. Słomki ze szkła
Ostatnie w naszym zestawieniu są słomki ze szkła. Mają wiele zalet: są odporne na wysokie i niskie temperatury, stąd można jest używać do gorących i zimnych napojów. Można je myć w zmywarce, a dzięki idealnie gładkiej powierzchni i zaokrąglonym brzegom utrzymanie słomek w czystości jest bardzo łatwe. Szklane słomki nie zmieniają też smaku napojów i są bardzo efektowne. Nie są jednak pozbawione wad. Pierwszą jest sztywność materiału, drugą – jakby nie było – jego kruchość. Z całą pewnością nie jest to produkt dla dzieci, które mogą przegryźć słomkę.