Nauka przez praktykę przez wielu uważana jest za najskuteczniejszy sposób przekazywania wiedzy. Takie właśnie podejście stosują gospodarze Ekozagrody Jabłoniowy Sad z woj. opolskiego, którzy dla najmłodszych przygotowali szereg propozycji na warsztaty i ścieżki edukacyjne.
W ofercie edukacyjnej Ekozagrody dostępne są gotowe pomysły na warsztaty oraz tak zwane ścieżki edukacyjne, nic nie stoi jednak na przeszkodzie (i bardzo często tak się właśnie dzieje), aby opracować specjalny program zajęć dla danej grupy – dostosowany do indywidualnych oczekiwań, wieku, a także aktualnie realizowanego programu nauczania. Zajęcia mogą być prowadzone zarówno po polsku, jak i w obcych językach – po niemiecku, angielsku, czy hiszpańsku (co dodatkowo uatrakcyjnia i wzbogaca taką „zieloną lekcję”).
„Woda”, „Od jabłuszka do soku” – czyli gotowe propozycje warsztatów
Wśród gotowych pomysłów na zajęcia wymienić można na przykład ścieżki dydaktyczne pod nazwą „Woda” (która pozwala dzieciom zapoznać się – poprzez obserwacje i własne eksperymenty – z tematyką wody jako cennego zasobu naturalnego i nieodzownej części ekosystemu) lub „Od jabłuszka do soku” (zajęcia zbudowane w oparciu od drogę jabłka – od sadu aż po gotowy napój, podczas których dzieci dowiadują się nie tylko tego, jak uprawia się owoce, ale także czym różni się uprawa tradycyjna od przemysłowej, czym jest żywność przetworzona i jakie są konsekwencje jej nadmiernego spożywania, a nawet – jaki możemy mieć wpływ na ograniczenie produkcji śmieci, w szczególności w odniesieniu do opakowań jednorazowego użytku).
Tajemnicze sowy…
Zwiedzając gospodarstwo natknąć się można na liczne pozostałości odbywających się tam wcześniej warsztatów np. hotele dla owadów (pozwalające przetrwać zimę np. pszczołom), „ekologiczne” graffiti z mchu, czy też szklarenka z plastikowych butelek typu PET. Co i rusz bardziej spostrzegawcze oko dostrzeże także sowy… Sowy wyklejane, konstruowane z odpadów, wycinane, malowane… To także pozostałości po młodych gościach, jednak wiąże się z nimi pewna historia. Otóż w rodzinnych stronach pana Jensa symbol sowy używany jest do oznaczania obszarów chronionych jak np. parki przyrodnicze, stąd też pomysł „wyhodowania” w Jabłoniowym Sadzie jak największej ilości tych sympatycznych ptaków, wyznaczających specyficzny obszar „natury prawie zagospodarowanej”.
Ekozagroda Jabłoniowy Sad to niewielkie, 11-hektarowe gospodarstwo położone w miejscowości Szczedrzyk , w dolinie Małej Panwi – u jej ujścia do Dużego Jeziora Turawskiego, około 20 km od Opola. Więcej na temat gospodarstwa w naszym reportażu: Ekozagroda Jabłoniowy Sad. Odwiedzamy i podziwiamy
Adam Turowiec | zdjęcia: Maria Zubowicz