Teraz czytasz...
Naukowcy potwierdzają zalety mleka ekologicznego
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Naukowcy potwierdzają zalety mleka ekologicznego

Wyniki raportu naukowców z Uniwersytetu w Newcastle wskazują, że mleko ekologiczne ma więcej korzystnych składników odżywczych i kwasów tłuszczowych niż konwencjonalne – informuje Soil Association.

Raport nie tylko pokazuje dlaczego istnieje różnica w wartości odżywczej mleka ekologicznego i konwencjonalnego, ale wskazuje na to, że bardzo duży wpływ na jakość mleka ma sposób karmienia zwierząt. Zgodnie z normami obowiązującymi w rolnictwie ekologicznym krowy karmione powinny być w co najmniej 60% trawami lub kiszonkami z trawy (naturalny sposób konserwacji trawy przedłużający jej trwałość – dop. Biokurier). Naukowcy zwracają także uwagę, że krowy, których chów odbywa się metodami ekologicznymi częściej przebywają na pastwiskach (w niektórych krajach cały, np. Holandii cały rok – dop. Biokurier).

Emma Hockridge z Soil Association komentuje: To przełomowe badanie dowodzi, że osoby kupujące mleko ekologiczne będą korzystały z wyższego poziomu korzystnych kwasów tłuszczowych w mleku ekologicznym przez cały rok. Warto zwrócić uwagę na wyraźny związek między zdrową glebą, zdrowiem zwierząt i zdrowiem ludzi.

Jak podkreślają specjaliści z Soil Association, to nie pierwsze badanie naukowe potwierdzające wysoką jakość mleka ekologicznego. Badania zlecone przez rząd Holenderski wykazały, że spożywanie nabiału BIO przełożyło się na lepszą jakość mleka u młodych matek. Z kolei naukowcy z Uniwersytety w Glagsgow wykazali, że w Wielkiej Brytanii mleko ekologiczne ma  średnio o 68% wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 i korzystniejszy (a ważny dla zdrowia) stosunek kwasów omega-3 do omega-6.

W Polsce coraz więcej rolników ekologicznych interesuje się chowem Krowy Polskiej Czerwonej  (na zdjęciu) – dawnej, trochę zapomnianej rasy krów, która jest trochę mniej wydajna, ale za to bardziej odporna. Dobrze nadaje się do ekologicznego chowu. Mleko Krowy Polskiej Czerwonej ma korzystny skład przydatny zwłaszcza przy produkcji szlachetnych serów dojrzewających (wyższa do 7% wydajność sera i lepsza jakość – dane za Społecznym Instytutem Ekologicznym).

Jak wygląda dostępność mleka ekologicznego w Polsce?

Mleczarnią w 100% specjalizującą się w produkcji nabiału BIO jest Eko Łukta, produkty mleczne do sklepów dostarcza także kilka gospodarstw (np. mleczarnia przy gospodarstwie państwa Nowak w Grabowie) oraz kilka mleczarni zajmujących się zarówno produkcją konwencjonalną jak i ekologiczną (np. OSM w Jasienicy Rosielnej). Sprzedaż mleka i nabiału BIO odbywa się często bezpośrednio (w tym wypadku sytuację komplikują często, nierzadko absurdalne, przepisy prawa). Wielu polskich rolników ekologicznych wciąż zmuszonych jest do sprzedaży mleka ekologicznego w systemie konwencjonalnym.

źródła: Soil Association, organic-market.info, SIE
fot.: sxc.hu, archiwum Wydawnictwa Gaj


Cotygodniowa porcja BioInformacji do Twojej skrzynki e-mailowej – zapisz się na nasz newsletter (lewy dolny róg strony)

 




Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.