Teraz czytasz...
Dziki ogród – jak go stworzyć?

Dziki ogród – jak go stworzyć?

Co oznacza dziki ogród? Pod tą nazwą kryje się miejsce możliwie najbardziej zbliżone do natury. Taki zielony zakątek z założenia wymaga mniej pracy, a zapewnia dobre warunki do bytowania przedstawicielom fauny: ptakom, pożytecznym owadom, gadom i wielu innym grupom. Jakie rośliny są najlepsze do dzikiego ogrodu? Jak założyć go od podstaw?

Jak stworzyć dziki ogród?

Dziki ogród to nieformalny termin, który może obejmować kilka stylów ogrodowych, często łączonych ze sobą. Dlatego w takim zakątku często „widuje się” ogród naturalistyczny komponowany z ogródkiem leśnym, a nawet preriowym (dzikie rabaty!).

Najważniejsza zasada aranżacyjna: unika się geometrycznych kształtów i sadzenia roślin pod linijkę. Każde nasadzenia – od rabaty po ogród bagienny i wrzosowiska mają wyglądać jak najbardziej naturalnie. Ścieżki układa się w taki sposób, aby były kręte. Najlepszy materiał to drewno, a kolejno kamień naturalny. W ogrodzie warto wprowadzać elementy, które przyciągają zwierzęta do ogrodu: domki dla jeży czy budki lęgowe.

Ważna jest uprawa roślin pyłko- i nektarodajnych. Jeśli na części działki teren jest wilgotny (a nie przeszkadza to w jej użytkowaniu) to zamiast decydować się na odwodnienie lepiej założyć ogród bagienny. W dzikim ogrodzie trawniki mają mniejsze znaczenie niż w innych stylach. Nie muszą być regularnie koszone. Nie przeszkadza trawnik porośnięty mniszkiem, bluszczykiem kurdybankiem, koniczyną czy stokrotką. Oczywiście nie dopuszcza się do zakwitnięcia trawy. Prace pielęgnacyjne w dzikim ogrodzie są ograniczone do minimum.

Sprawdź dostępne sadzonki w szkółce drzewek i krzewów owocowych.

Dziki ogród inspiracje

W ogrodzie wprowadza się pewne elementy, dzięki którym ogród jest bardziej „dziki”. Jednocześnie dzięki nim przyciąga się faunę ogrodową, a w niektórych przypadkach ułatwia i zmniejsza czasochłonność pielęgnacji:

  • Łąka kwietna – to raj dla zapylaczy i jedno z najbardziej malowniczych miejsc w ogrodzie. Warto przy tym pamiętać, żeby corocznie wykonywać dosiewy roślin jednorocznych kwitnących (np. maków i chabrów), wtedy łąka kwietna zachwyca różnorodnością i kolorytem. To dobra alternatywa dla trawnika w miejscach suchych. Oszczędza się wodę i zmniejsza liczbę zabiegów pielęgnacyjnych (łąka jest koszona 1-2 razy w roku).
  • Dzikie rabaty – mają nieregularny kształt, często tworzy się je wzdłuż ścieżki do domu, bądź strategicznych miejsc w ogrodzie. Trzon takiej rabaty zajmują średnio wysokie i wysokie byliny i trawy ozdobne.
  • Leśny zakątek – na działce warto posadzić drzewa i krzewy, dzięki którym powstanie efekt piętrowości, a przy okazji osłania działkę.
  • Kolczaste rabaty – to ciekawy pomysł za zagospodarowanie słonecznego i suchego stanowiska. Można połączyć ze sobą mikołajki, przegorzany, ostropesty, dziewięćsiły, szczeć, karczochy i berberysy.
  • „Dziki” żywopłot – jeśli w ogrodzie jest wystarczająco dużo przestrzeni zamiast typowego, strzyżonego żywopłotu można posadzić w rzędzie krajowe drzewa i krzewy, np. głogi jednoszyjkowy i dwuszyjkowy, śliwę tarninę (uwaga – ma tendencję do tworzenia odrostów korzeniowych), dziką różę, bez czarny, rokitnik zwyczajny, kruszynę pospolitą i czeremchę zwyczajną.

Jakie rośliny są najlepsze do dzikiego ogrodu?

W dzikim ogrodzie uprawia się wiele grup roślin. Często aranżuje się jeżówkę purpurową, zawilec gajowy, kosaćce (zwłaszcza syberyjski), chaber bławatek, mak polny, dziewannę pospolitą, ostróżkę ogrodową, naparstnicę purpurową i wiele innych. Z traw ozdobnych duże znaczenie mają kostrzewy i turzyce. Ponadto polecane gatunki to trzcinnik ostrokwiatowy, proso rózgowate i trzęślica rózgowata.

Zobacz także
kuchnia

Jakie drzewa do dzikiego ogrodu?

Najlepiej przyjąć, że w dzikim ogrodzie dominują krajowe gatunki (dotyczy to także innych grup roślin). Dlatego polecane drzewa (bądź wysokie krzewy) to m.in. sosna pospolita, świerk pospolity, jodła zwyczajna, modrzew europejski, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, grab pospolity i brzoza brodawkowata. Na bardziej wilgotnym terenie warto posadzić jesion wyniosły, wierzby i olszę czarną.

Dziki ogród jest piękny, w pewnym stopniu wtapia się w krajobraz okolicy, a w dodatku, przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań jest mało uciążliwy w pielęgnacji.

Artykuł powstał przy współpracy z https://drzewka-faworytka.pl/

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.