Sezon ogrodowy w pełni! To pora wylegiwania się na leżakach, grillowego ucztowania przy stole i siedzenia wokół ogniska. Jak w tym szczególnym czasie zabezpieczyć drewno w ogrodzie, by cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością przez całe lato? Podpowiadamy!
Dlaczego uwielbiamy drewno w ogrodzie?
Co takiego kryje w sobie drewno, że możemy znaleźć je niemal na każdym balkonie i w ogrodzie w postaci elementu drobnej architektury lub dekoracji? To szlachetny, naturalny, a przede wszystkim bardzo solidny materiał. Jego trwałość i uniwersalność sprawia, że nigdy nie mamy go dosyć! Drewniane meble cieszą się niegasnącą popularnością wśród najróżniejszych trendów na przestrzeni wielu lat – niezależnie czy są to aranżacje rustykalne, inspirowane czystą klasyką, czy nawet te supernowoczesne. Można śmiało stwierdzić, że drewno w ogrodzie (www.tikkurila.pl) po prostu nie wychodzi z mody – i póki co nie zapowiada się, aby miało być inaczej!
Zagrożenia dla drewna w ogrodzie
Jakich zagrożeń możemy spodziewać się dla drewnianych mebli stojących w ogrodzie? Jeśli nie zadbamy o ich ochronę i odpowiednią pielęgnację, narażamy je na proces niszczenia, który może mieć kilka źródeł:
- czynniki atmosferyczne – czasem słońce, czasem deszcz! Zarówno silne promienie UV, jak i częste opady deszczu mają destrukcyjny wpływ na trwałość drewna;
- pleśń i grzyby – ich rozwojowi sprzyja wilgoć w długotrwałym kontakcie z powierzchnią mebli;
- pasożyty i drobnoustroje, które niszczą niezabezpieczone drewno;
- uszkodzenia mechaniczne – to zupełnie normalne, że od częstego użytkowania na meblach pojawiają się rysy, wgniecenia czy zadrapania. Jednak na niezabezpieczonej powierzchni zniszczenia mogą pojawiać się częściej i być bardziej dotkliwe.
Jak chronić drewno w ogrodzie?
Skoro tak wiele czynników wpływa na niszczenie drewna w ogrodzie, jak je zabezpieczyć? Przede wszystkim należy wybrać profesjonalny produkt do pielęgnacji drewna – impregnat, bejcę, lakier lub olej. Proces zabezpieczania drewna zamyka się w trzech prostych krokach:
- Szlifowanie – matowimy powierzchnię drewna szlifierką lub papierem ściernym;
- Oczyszczanie drewna z pyłu – najlepiej użyć do tego wilgotnej ściereczki i poczekać aż mebel wyschnie;
- Rozprowadzenie produktu – wybrany produkt nanosimy długimi, powłóczystymi ruchami wzdłuż słoi drewna. Robimy to powoli i starannie, uważając, aby nie tworzyć zbyt grubych warstw. Lepsze efekty uzyskamy używając niewielkiego pędzla.
To łatwiejsze niż się wydaje, a efekt jest naprawdę wart poświęconej pracy!
Czym chronić drewno w ogrodzie?
Wiemy już, jak przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny drewna. Pozostaje pytanie – czego do niego użyć? Zabezpieczone drewno ma nam służyć przez lata, dlatego warto sięgnąć po sprawdzony, profesjonalny produkt – taki jak np. Tikkurila Valtti Plus Complete! To szybkoschnąca i niezwykle trwała lakierobejca o satynowym wykończeniu. Dlaczego warto po nią sięgnąć?
- Jest niezwykle łatwa i przyjemna w aplikacji – nie tworzy zacieków, łatwo się rozprowadza, nie kapie.
- Oparta na innowacyjnej technologii Triple Resin System, która gwarantuje najwyższe zabezpieczenie drewna w każdych warunkach pogodowych.
- Wzbogacona o Double Barrier UV System – podwójny system ochrony przed promieniowaniem UV.
- Dostępna w 12 gotowych kolorach oraz w wersji do barwienia na szeroką gamę atrakcyjnych i trwałych kolorów, podkreślających piękno i strukturę drewna.
Drewno w ogrodzie wymaga od nas szczególnej opieki. Odpowiednie przygotowanie i dobrze dobrane produkty znacząco usprawnią proces pielęgnacji i zadbają o nasze meble na długie lata.
źródło zdjęcia: tikkurila.pl