Teraz czytasz...
Basen stelażowy a podłoże – jak je przygotować?

Basen stelażowy a podłoże – jak je przygotować?

Wiele osób uwielbia przebywać nad wodą i w wodzie – nad rzeką czy jeziorem lub na pływalni. Duża część z tych osób marzy o swoim własnym basenie, który mogłyby postawić w swoim ogrodzie czy na działce. Jednym z interesujących wyborów okazuje się basen stelażowy. Czym różni się od pozostałych basenów ogrodowych? Jak przygotować podłoże pod jego rozstawienie i jak go rozłożyć? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Czym jest basen stelażowy?

Baseny ogrodowe to grupa, na którą składają się modele dmuchane, rozporowe i stelażowe. Te ostatnie są interesujące z wielu powodów. Inaczej też się je rozstawia w przeciwieństwie do pozostałych. Baseny dmuchane nie mogą być zbyt duże ze względu na swoją konstrukcję, którą najpierw trzeba nadmuchać, aby spełniała swoje zadanie. Baseny rozporowe rozstawia się, wlewając do nich wodę, stelażowe natomiast rozstawia się nieco inaczej.

Basen stelażowy z https://www.dobrebaseny.pl/BASENY-OGRODOWE-c236, jak wskazuje jego nazwa, składa się z konstrukcji stelażowej, najczęściej wykonanej z wysokogatunkowej stali, która utrzymuje powłokę z tworzywa sztucznego (najczęściej PCW). Całą konstrukcję stawia się bez użycia powietrza czy wody. Ją wlewa się dopiero wtedy, gdy instalacja basenu została zakończona. Do każdego modelu stelażowego basenu ogrodowego dołączona jest instrukcja, by nawet osoba bez doświadczenia mogła go rozłożyć.

Kluczem do prawidłowego rozłożenia basenu stelażowego i komfortu z jego późniejszego użytkowania jest podłoże, na którym ów basen stanie. Trzeba je wybierać rozważnie, by nie było zbyt twarde i chropowate, nie groziło bolesnym zadrapaniom czy nawet przerwaniu powłoki basenu. Gdzie więc ustawiać baseny stelażowe?

Podłoże pod baseny stelażowe – które będzie najlepsze?

Wybór podłoża to jedna z najistotniejszych kwestii związanych z rozkładaniem nie tylko basenów rozporowych, ale basenów ogrodowych w ogóle. Od odpowiedniej podstawy zależy komfort użytkowania, ale przede wszystkim żywotność basenu. Które podłoże będzie dobre jako podstawa pod basen stelażowy?

Jednym z najlepszych podłoży pod baseny ogrodowe (stelażowe również) jest trawa. Na trawniku basen będzie miał odpowiednie podparcie, a samo podłoże nie będzie zbyt twarde. Co prawda jego wypoziomowanie może być nieco pracochłonne, ale nie jest niemożliwe. Warto natomiast pamiętać, że po sezonie w miejscu, w którym stał basen, pozostanie klepisko.

Kolejny typ podłoża odpowiedni pod basen stelażowy to piasek. Podłoże z piasku bardzo łatwo wypoziomować, dzięki czemu rozstawienie basenu przebiega w tej kwestii dosyć szybko. Trzeba jednak pamiętać o dobrym ubiciu piasku, by stanowił w miarę stabilne podparcie dla konstrukcji. Piasek, nawet ubity, pozostaje stosunkowo miękki, więc komfort użytkowania basenu utrzyma się na wysokim poziomie. Po sezonie piasek nie wygląda niestety zbyt estetycznie.

Ostatnim z podłoży, na których można postawić basen stelażowy, jest kostka brukowa. Nie trzeba martwić się jej poziomowaniem, bo zazwyczaj jest dobrze wypoziomowana i wytrzymała. Staje się więc odpornym podłożem pod basen stelażowy. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że pod stopami będzie niestety stosunkowo twardo. Efekt twardości można jednak obejść, podkładając pod basen specjalne puzzle z pianki. Są wytrzymałe i sprężyste, dzięki czemu zwiększają komfort użytkowania basenu.

Zobacz także

malowanie ścian

Których podłoży pod basen stelażowy unikać?

Istnieją oczywiście podłoża, których należy bezwzględnie unikać podczas rozstawiania czy to basenów stelażowych, czy innych basenów ogrodowych. Zdecydowanie obniżają komfort użytkowania basenów, grożąc jednocześnie ich uszkodzeniem.

Do grupy podłoży, których należy unikać, należą asfalt, glina i podłoża kamieniste (także ze stosunkowo obłych i małoostrych kamyczków ogrodowych). Każdy typ ostrego podłoża może rozciąć powłokę basenu, a także spowodować uraz stopy. Stanie na kamienistym podłożu nie jest przyjemne!

Rozstawianie basenu stelażowego nie musi być trudne. Wystarczy stosować się do instrukcji dołączonych przez producenta do modelu, wybierać optymalne podłoże pod basen i cieszyć się chwilami wodnego relaksu w domowym zaciszu!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.