Teraz czytasz...
Tunel foliowy czy szklarnia ogrodowa? Podpowiadamy

Tunel foliowy czy szklarnia ogrodowa? Podpowiadamy

Tunel foliowy czy szklarnia ogrodowa to doskonały sposób na zabezpieczenie swoich roślin przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Są one bardzo popularne wśród ogrodników oraz rolników. Wiele osób, które dopiero decydują się na takie rozwiązania zapewne zastanawia się: tunel foliowy czy szklarnia ogrodowa? Co warto wybrać? Jeżeli i Ty do nich należysz, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dzięki niemu łatwiej podejmiesz decyzję, które z tych rozwiązań będzie lepsze dla Twoich roślin.

Twój wybór powinien zależeć od charakteru Twojej działalności

To, jakie zabezpieczenie wybierzesz do ochrony swoich roślin, w dużej mierze powinno zależeć od tego, czy jesteś raczej zawodowcem, czy amatorem. Na podjętą decyzję musi mieć wpływ także wielkość Twojego budżetu, miejsce do postawienia konstrukcji ochronnej dla roślin czy rodzaj tworzonych przez Ciebie upraw. Jeżeli jesteś zawodowym rolnikiem lub doświadczonym ogrodnikiem, to zapewne te zagadnienia są Ci dobrze znane. Jednak gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowaniem roślin, nasza pomoc może okazać się nieoceniona. 

Zazwyczaj w sklepach nie ma wyraźnego podziału na produkty dla amatorów i zawodowców w tej dziedzinie. Jednak pewne przedmioty są bardziej przeznaczone dla profesjonalistów, ponieważ ich używanie wymaga już pewnego doświadczenia. Z reguły są też dużo droższe. Doskonałym produktem, który łączy bardziej i mniej doświadczonych rolników czy ogrodników jest folia na tunel. Dzięki niej łatwo zabezpieczysz swoje rośliny przed deszczem, mrozem, wiatrem czy gradem. Folia tunelowa jest bardzo trwała, wytrzymała oraz elastyczna. Wiele ciekawych tych produktów znajdziesz tutaj: https://otorolny.pl/akcesoria-rolnicze/architektura-rolnicza/folie-tunelowe. Mają one bardzo proste zastosowanie przy tworzeniu tuneli foliowych. Taka folia ogrodnicza jest chętnie stosowana przez początkujących oraz doświadczonych ogrodników. Dzieje się tak dlatego, że folia do tunelu w prawidłowy sposób chroni uprawy przez długi czas.

Jakie są wady i zalety szklarni ogrodowej?

Zarówno szklarnie ogrodowe, jak i tunele foliowe mogą stanąć w przydomowym ogródku, na większej działce oraz na różnych polach uprawnych. Różnice polegają na wielkości, cenie produktów oraz dodatkowych udogodnieniach, które również można stworzyć przy budowie obu zabezpieczeń dla roślin. Najbardziej nadają się do tego szklarnie ogrodowe, ponieważ ich konstrukcja niż o wiele bardziej sztywna niż ta tworząca tunel foliowy. Do podstawowego szkieletu często kupuje się różne akcesoria: drzwi i okna z funkcją wywietrzników i automatycznego otwierania, półki do zawieszenia na stelażu czy systemy automatycznego nawadniania i ogrzewania. 

Szklarnia ogrodowa zwykle jest konstrukcją stabilną i wzmocnioną. Zazwyczaj nie ma potrzeby rozmontowywania jej na okres zimowy, ponieważ dobrze zrobione szklarnie poliwęglanowe projektuje się w taki sposób, aby zniosły nawet bardzo duży nacisk pokryw śnieżnych. Doświadczeni ogrodnicy często tworzą pod nią nawet zimowe uprawy. Jednak z pewnością wymaga to zastosowania dobrze prosperującego ogrzewania wewnątrz szklarni. 

Warto podkreślić, że zazwyczaj są one ciężkie i trudno je przenieść z miejsca na miejsce. To raczej stacjonarne konstrukcje, które również sporo kosztują. Zwykle zajmują też zazwyczaj dużo przestrzeni.

Zobacz także

widok z góry na świąteczny obiad

Jakie są wady i zalety tunelu foliowego?

Tunel foliowy ma zwykle lekką konstrukcję, dlatego mniej sprawdza się przy tworzeniu stacjonarnego zabezpieczenia dla roślin. To zdecydowanie kopuła, chroniąca je przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi. W tunelu ogrodowym można zainstalować system automatycznego nawadniania czy też podgrzewania. Trzeba wiedzieć jednak, że ta konstrukcja przystosowana jest głównie do upraw roślin gruntowych. Dlatego chętnie wykorzystuje się go do uprawy warzyw, niektórych owoców, a także kwiatów gruntowych. 

Największym atutem tunelu foliowego jest niska cena. Jako zaletę można uznać także dużą mobilność takiego rozwiązania. Czasami jest jednak mniej wytrzymały niż szklarnia i zwykle trzeba go demontować przed zimą. Niektórzy ogrodnicy mimo tego instalują w nim podgrzewanie i uprawiają rośliny przez cały rok.

Mamy nadzieję, że dokonasz prawidłowego wyboru ochrony Twoich roślin. Życzymy Ci, aby zawsze fantastycznie rosły i dawały obfite plony.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.