Teraz czytasz...
Peeling na wiosnę. Zadbaj o skórę!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Peeling na wiosnę. Zadbaj o skórę!

Peeling możemy stosować na twarzy, dekolcie, piętach, skórze głowy i reszcie ciała. Jedne partie są delikatniejsze, bardziej podatne na mikrouszkodzenia, więc należy obchodzić się z nimi ostrożnie, inne zaś trzeba potraktować nieco konkretniej, aby uzyskać pożądany efekt. No właśnie, ale jaki efekt? Po co komu w ogóle peeling i dlaczego jest on tak ważnym elementem pielęgnacji skóry?

Peeling ujędrnia, usuwa zrogowaciały naskórek, pobudza skórę do produkcji nowych komórek, wygładza cerę, wybiela blizny (poprawia koloryt), nawilża, pomaga pozbyć się wrastających włosków po depilacji. Oczywiście, aby osiągnąć taki efekt, należy wykonywać go. Wtedy Twoja skóra będzie nie tylko porządnie oczyszczona z zanieczyszczeń, ale nabierze elastyczności, poprawi ukrwienie i będzie pełna blasku.

Proces wymiany komórek ze starych na nowe trwa 4 tygodnie. Niestety, żyjemy w czasach, gdzie jest pełno zanieczyszczeń i stresu. Są to czynniki, które sprawiają, że wymiana komórkowa ulega wydłużeniu, dlatego czasami warto pomóc skórze i wesprzeć ją od zewnątrz.

https://biokurier.pl/kosmetyki/z-nowego-jorku-do-wachocka-brooklyn-groove-kosmetyki-z-roslin-w-polsce-wywiad/

Jak często i prawidłowo robić peeling?

Twarz

To, jak często powinniśmy wykonywać zabieg, zależy od naszego rodzaju skóry. Cera tłusta jest najgrubsza, więc zalecane jest 2 razy w tygodniu. Cera wrażliwa oraz naczynkowa powinna być traktowana delikatnie i raz na 2 do 4 tygodni. Peeling dla takiego rodzaju cery nie powinien zawierać granulek i ostrych ziarnistości.  Za to cerę normalną można oczyszczać co kilka dni (1–2 razy w tygodniu).

Zanim zaczniemy oczyszczać skórę twarzy, warto ją najpierw oczyścić żelem, mydłem lub ewentualnie tonikiem albo płynem micelarnym. Następnie nałożyć domowy peeling i okrężnymi ruchami masować powierzchnię skóry przez 1–2 minuty. Zmywamy ciepłą wodą. Należy omijać okolice oczu.

Ciało i skóra głowy

Optymalnie jest wykonywać raz w tygodniu. Zabieg należy robić po prysznicu, kiedy skóra jest rozgrzana i oczyszczona żelem/mydłem. Nakładamy na jeszcze wilgotną skórę i masujemy całość przez 10–15 minut. Najlepszą metodą jest rozpoczęcie całego procesu od dołu, stopniowo przesuwając się ku górze. Stopy, łydki, uda, pośladki, brzuch, ręce, plecy i na końcu klatka piersiowa oraz okolice. Taka kolejność dobrze pobudza krążenie krwi i limfy, co wzmaga działanie peelingu.

https://biokurier.pl/kosmetyki/naturalna-pielegnacja-ust-jak-o-nie-dbac-na-co-dzien/

Uwaga!

Istnieje ryzyko uszkodzenia warstwy ochronnej skóry przy zbyt częstym oczyszczaniu. Można również doprowadzić do jej przesuszenia lub podrażnienia.

Przeciwwskazania

Zabiegu nie należy robić bezpośrednio przed ekspozycją na słońce oraz po kąpieli słonecznej. Warto też obejrzeć skórę przed jej złuszczeniem, ponieważ może być podrażniona z jakiegoś innego powodu niż promienie słoneczne. Peelingu nie powinny robić również osoby stosujące samoopalacze. Przed nałożeniem jest nawet wskazany, ale po pojawieniu się koloru na ciele lepiej tego nie robić, ponieważ mogą powstać plamy.

Nastolatkowie borykający się z trądzikiem młodzieńczym również powinni odpuścić sobie ziarniste peelingi – może to niestety zaostrzyć stan zapalny. Cera naczynkowa (płytko unaczyniona) według niektórych źródeł też jest przeciwwskazaniem, jednak naprawdę delikatny kosmetyk stosowany z umiarem nie powinien wyrządzić krzywdy.

Peeling głowy

Jest jeszcze jedna część ciała, którą warto potraktować peelingiem. Na tę partię zabieg również ma działać złuszczająco i oczyszczająco. Jego zadaniem jest wymycie pozostałości po kosmetykach typu lakier, pianka, żel itp. Poprawa krążenia krwi sprawia, że cebulki są dotlenione, a składniki odżywcze wchłaniają się szybciej do skóry głowy. Co jeszcze daje regularne wykonywanie peelingu? Odbite włosy u nasady, mocniejsze i bardziej lśniące, wolniejsze przetłuszczanie się włosów i, co za tym idzie, zmniejszenie swędzenia skóry, szybszy porost włosów, mniej wypadających włosów. Pomoże on przywrócić skórze równowagę.

Czy rodzaj włosów ma znaczenie? Otóż nie. Jednak najbardziej peeling przyda się osobom, które mają: osłabione, wypadające, przetłuszczające się włosy, podrażnioną, swędzącą lub zaczerwienioną skórę głowy oraz cierpiące na łupież.

Domowy peeling #zero waste

Peeling wykonany w domu jest łatwy, szybki i tani. Możemy wykorzystać produkty kuchenne lub takie, które idą do śmieci jako odpadki, więc wiemy, co tak naprawdę kryje się w naszym kosmetyku. Dodatkowo posiada on zdrowotne właściwości.

https://biokurier.pl/kosmetyki/naturalny-kosmetyk-na-dzis-migdalowa-maseczka/

Przepisy na domowe peelingi

  • Peeling kawowy – ciało

Polecany osobom, które borykają się z cellulitem lub chcą ujędrnić i uelastycznić skórę.

Składniki:

  • 1/2 szkl. zmielonej kawy (mogą być fusy)
  • 1 łyżeczka cynamonu w proszku
  • 2 łyżki śmietany bądź jogurtu naturalnego

Składniki mieszamy ze sobą. Powstanie gęsta papka, którą należy wsmarować w ciało zgodnie z wcześniej podanymi wskazówkami. Jogurt posiada kwas mlekowy i witaminy z grupy B, dzięki czemu odżywimy naszą skórę. Doda jej blasku i pomoże pozbyć się niedoskonałości.

Istnieje też ostrzejsza wersja z użyciem cukru bądź soli, jednak trzeba uważać, aby nie poranić sobie skóry. Kawa jednak jest tutaj najważniejszym składnikiem – kofeina wygładza oraz napina naszą skórę.

  • Peeling z kiwi i cukrem – twarz

Taki peeling pomoże Ci nawilżyć i odżywić skórę.

Składniki:

  • 1 kiwi (obrane ze skórki)
  • 1,5 szkl. cukru (najlepiej trzcinowego lub kokosowego)
  • 2 łyżeczki startej skórki z cytryny lub limonki

Do zblendowanego kiwi dodajemy pozostałe dwa składniki, dokładnie mieszamy i kładziemy na twarz.

  • Peeling z soli – ciało

Taki zabieg oczyści i zdezynfekuje Twoją skórę. Działa również przeciwzapalnie.

Składniki:

  • 1,5 szkl. soli morskiej
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1/4 cytryny

Sól mieszamy z oliwą oraz wyciśniętym sokiem z cytryny. Papkę wcieramy w wilgotną skórę i zostawiamy na kilka minut. Oliwa z oliwek ma działanie regenerujące, wygładzające i nawilżające. Poprawia naszej skórze napięcie. Wzbogaca ją o witaminy z grupy B, fosfor, żelazo i witaminy, takie jak C i E.

Składniki kuchenne można dowolnie łączyć i mieszać ze sobą. Można wykorzystać drobno posiekane lub zmielone migdały, które mają, podobnie jak kawa, właściwości uelastyczniające oraz nawilżające. Płatki owsiane z miodem i cytryną nawilżą, rozjaśnią cerę oraz usuną przebarwienia. Miód nawilża, wygładza i ujędrnia. Wzbogaci naszą skórę o witaminy z grupy B oraz C, D i K. Można zrobić też peeling z mięty suszonej, zielonej herbaty (opóźnia starzenie), otrąb ryżowych, dodatku mleka, wyciśniętego soku ze świeżej pomarańczy, mąki kukurydzianej, zmielonych ziaren (np. słonecznika), oleju kokosowego (raczej dla skóry suchej bądź normalnej). Warto pamiętać, że jeżeli używamy cukru, to nasza mikstura powinna być nałożona na skórę zaraz po wykonaniu, ponieważ cukier szybko się rozpuszcza, a to on ma pomóc nam usunąć martwy naskórek.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.