Jak wybrać ekologiczny antyperspirant?

deodorant with flower on purple background

Coraz więcej osób świadomie sięga po ekologiczny antyperspirant. Wzrasta świadomość, co do substancji, które niekoniecznie mają dobry wpływ na nasz organizm, a producenci konwencjonalni szukają kompromisowych rozwiązań (naturalne, ale nie za drogie).

Antyperspirant to nieodzowny kosmetyk obojga płci, zwłaszcza latem.
Blokuje pocenie i nieprzyjemny zapach towarzyszący namnażaniu się bakterii.
Samo stosowanie antyperspirantu ma charakter czysto estetyczny i psychiczny. Nie chcemy przecież być uznani za osoby odpychające zapachem i mokrymi plamami pod pachami.

Ekologiczny antyperspirant – jak dokonać świadomego wyboru?

W segmencie konwencjonalnym najczęściej spotkamy się z produktami zawierającymi glin (aluminium) jako główny składnik blokujący wydzielanie potu poprzez czopowanie ujść gruczołów potowych. Glin jest powszechnie obecny w przyrodzie. Wiele produktów jest naturalnie bogatych w ten pierwiastek, np. herbata, przyprawy.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

W internecie roi się od argumentów za i przeciw stosowaniu popularnych antyperspirantów z aluminium. Przytaczane są kolejne badania naukowe najczęściej związane z ryzykiem zachorowania na raka piersi. Często mówi się o braku wystarczających dowodów naukowych na poparcie lub obalenie tej tezy. Moją główną myślą w takich wypadkach jest, że każdy z nas codziennie ma styczność z setkami substancji, różnie się odżywia i ma inny styl życia. Tzw. bezpieczna ilość substancji w jednostkowym produkcie nigdy nie bierze pod uwagę powyższych czynników, zarówno w grupie badawczej, jak i pośród konsumentów.

Zobacz, jak przygotować domowy antyperspirant

Dlatego więc zamiast głowić się, czy warto ryzykować, wybieram takie opcje, które są bliższe naturze.

Skład dobrego antyperspirantu

Kolejnym składnikiem naturalnym, aczkolwiek o niezbyt dobrej sławie, jest talk. Jakkolwiek doniesienia o jego rakotwórczości dotyczą okolic intymnych, tak istnieją obawy o jego zanieczyszczenie azbestem. Kwestionuje się natomiast jego przenikalność przez skórę. Minusem talku jest na pewno fakt, że brudzi ciemne ubrania.

Podstawą jednak jest, aby z uwagi na fakt, że skóra pod pachami jest cieńsza i delikatna oraz mają tam swoje ujście gruczoły układu limfatycznego, naturalne antyperspiranty nie zawierały silikonów i parabenów oraz syntetycznych barwników i konserwantów.

W segmencie naturalnym składnikami zmniejszającymi wydzielanie potu są najczęściej ałun, wyciąg z bambusa, wyciąg z kory dębu (oraz inne rośliny bogate w garbniki, np.: szałwia, tymianek, rozmaryn), aloes i cynk.

W przypadku bardzo wrażliwej skóry warto też zwrócić uwagę na obecność alkoholu w kosmetyku i nie stosować go zbyt często, a zwłaszcza bezpośrednio po depilacji czy goleniu (najlepiej odczekać jeden dzień).

Gdzie kupić naturalne antyperspiranty?

Naturalne antyperspiranty spotkamy już nie tylko w ekologicznych sklepach, ale też w tradycyjnych drogeriach. Rozpiętość cenowa jest spora – od 10 do 50 zł. Przy ich wyborze warto kierować się obecnością certyfikatu, składem i wygodną dla nas formą. Pamiętajmy, że drogi kosmetyk nie zawsze znaczy lepszy. Osobiście staram się porównywać składy kosmetyków, które chciałabym zakupić, oraz czytam informacje o firmie, która dany produkt oferuje.

Warto też pamiętać, że jeśli mamy problem z nadmiernym poceniem zawsze warto przyglądnąć się naszej diecie, gdyż ona ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Formy ekologicznych antyperspirantów

Antyperspirant w kamieniu

W tej formie spotkamy ałun, czyli kryształ górski. Minerał ałunu (Potassium alun) zawiera sole potasu i aluminium, które są składnikami naturalnie występującymi w przyrodzie.

Ałun powoduje zwężenie ujścia gruczołów potowych. Posiada strukturę, która według producentów nie jest absorbowana przez skórę. Niestety, co do tego produktu mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest to idealne rozwiązanie – czysta postać kosmetyku bez żadnych niepotrzebnych substancji. Ich choć po całym dniu czy sytuacjach stresowych nie czułam nieprzyjemnego zapachu, to jednak sam fakt, że jest to aluminium spędza mi sen z powiek. Pozostaje mi wykorzystać go do innych zastosowań, takich jak: podrażnienia skóry czy wypryski.

Na rynku możemy też spotkać wersję ałunu w proszku lub w sprayu.

Antyperspirant w kulce

To moja ulubiona forma kosmetyku. Po latach poszukiwań pozostałam w końcu wierna jednej popularnej marce ekologicznej ze znanej sieci drogerii. Jego dodatkową zaletą jest szklane opakowanie i możliwość odkręcenia kulki, aby wypełnić opakowanie antyperspirantem własnej produkcji. W ofercie sklepów naturalnych możemy jednak spotkać dość szeroki wybór producentów, którzy oferują antyperspiranty w takiej postaci.

Antyperspirant w sztyfcie

W porównaniu z półką konwencjonalną, na rynku produktów ekologicznych spotyka się ich zdecydowanie mniej. W składzie pojawia się często glin i ałun, więc warto dokładnie przeczytać skład.

Antyperspirant w pudrze

Spotkamy tu ałun oraz puder z bambusa (Bambusa Arundinacea Stem Extract). Jest to bezzapachowy proszek otrzymywany z rozdrobnionego ekstraktu z wnętrza łodygi bambusa bogaty w antybakteryjną krzemionkę (silica), która neutralizuje zapach potu.

Puder z bambusa jest dobrą alternatywą roślinną dla pudrów mineralnych (takich jak talk czy ałun). Jakkolwiek nie jest to najwygodniejsza forma kosmetyku do aplikacji pod pachami, tak puder z bambusa ma też inne praktyczne zastosowania (n. puder do twarzy czy suchy szampon).

Brak postów do wyświetlenia