https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/7-trujacych-roslin-doniczkowych-masz-je-w-domu/
Teraz czytasz...
Wiosna w ogrodzie. Jakie prace wykonać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Wiosna w ogrodzie. Jakie prace wykonać?

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/7-trujacych-roslin-doniczkowych-masz-je-w-domu/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/7-trujacych-roslin-doniczkowych-masz-je-w-domu/

Wiosna w ogrodzie bywa bardzo pracowita, ale i owocna. Jeśli dobrze ten czas wykorzystamy, już za kilka tygodni możemy spodziewać się pierwszych rezultatów naszej pracy. A te są niezwykle urokliwe!

Rabaty kwiatowe w ogrodzie możemy podzielić na rabaty bylinowe, wieloletnie, a także jednoroczne oraz mieszane. Rośliny, które zimują w gruncie, warto jest po zimie dokładnie przejrzeć. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób, wszelkie okazy chore i uszkodzone usuwamy lub całkowicie wykopujemy z ogródka.

Rabaty dokładnie odchwaszczamy, aby rośliny miały swobodny dostęp do światła oraz wartości odżywczych zawartych w glebie. Wiosna to dla nich czas regeneracji.

Rośliny cebulowe

Część roślin cebulowych nie zimuje w gruncie i właśnie na wiosnę ponownie sadzi się je do ziemi. Mowa tutaj np. o: begonii bulwiastej, dalii, liliach czy mieczykach. Cebule przed wysadzeniem trzeba dokładnie przejrzeć, czy nie rozwija się na nich jakaś choroba.

Jeśli inwestujemy w nowe cebule, pamiętajmy o tym, aby zakupy robić wyłącznie w sprawdzonych miejscach, które gwarantują nam uzyskanie zdrowych i pięknych roślin.

Cebule umieszczamy na głębokość 5-10 cm w zależności od wielkości cebuli i gatunku rośliny. Całość przykrywamy ziemią i delikatnie dociskamy. Nie zapomnijmy o dokładnym podlaniu rabaty.

Rośliny cebulowe mogą być sadzone również w pojemnikach, pamiętajmy jednak o tym, aby zapewnić im odpowiedni drenaż w doniczkach.

Okazy jednoroczne

Rośliny jednoroczne będą idealnym uzupełnieniem rabat bylinowych lub cebulowych. Część z nich siejemy wprost do gruntu, część wymaga rozsad. W jednym roku rosną, kwitną i produkują nasiona, a później zamierają. Ich bogactwo kolorów i kształtów nie ma granic.

Rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady to np.: aster chiński, aksamitki, begonia stale kwitnąca, celozja, lwie paszcze, żeniszek meksykański, werbena czy starzec popielny. Rozsady przygotuje się około 2-3 tygodnie przed planowanym wysadzeniem do gruntu.

Utarło się, że rośliny jednoroczne zdecydowanie lepiej siać z rozsady. Wynika to z tego, że bywają one wrażliwe na przymrozki. Mają też długi okres wegetacji i tylko odpowiedni termin siewu powoduje, że kwitną w dobrym okresie.

Z kolei do przykładowych roślin sianych wprost do gruntu należą: maciejka, słonecznik, ostróżka ogrodowa, groszek pachnący czy nagietek lekarski. Niestety, nasiona wysiewane wprost do gruntu są idealnym przysmakiem dla ptaków. Aby uniknąć wyjadania nasion, dobrze jest na okres kiełkowania rabatę przykryć gęsta siatką ogrodniczą.

Starajmy się przed wysiewem dokładnie przygotować pole, aby rośliny miały swobodny wzrost.

Wiosna w ogrodzie i obowiązkowa „piątka”

W okresie wiosennym nie można zapomnieć o tzw. „piątce wiosennej”. Jest to pięć gatunków roślin, które zakwitają najwcześniej. Mowa o ubiorku wiecznie zielonym, smagliczce skalnej, gęsiówce kaukaskiej, żagwinie ogrodowym i floksie szydlastym. Wszystkie wymienione rośliny to byliny, które kwitną od kwietnia do czerwca. Lubią podobne warunki glebowe, czyli średnio żyzną, przepuszczalną glebę na słonecznym stanowisku. Znoszą również półcień oraz przymrozki. Idealnie sprawdzają się na rabatach w okolicy murków, na obwódki i skalniaki. Pełnią w ogrodzie funkcję ozdobną, ponieważ szybko się rozrastają i ładnie zadarniają rabaty.

Rośliny pojemnikowe

W ogrodzie mogą znajdować się również rośliny pojemnikowe. Wstawiamy je do ogrodu w odpowiednim czasie, po wiosennych przymrozkach. Pamiętajmy o tym, że lepiej zrobić to później niż za wcześnie, ponieważ uszkodzenia mrozowe bardzo często są nieodwracalne.

Przykłady roślin pojemnikowych to: petunia ogrodowa, męczennica błękitna, pelargonia.

Dobrym pomysłem jest też uprawianie ziół w doniczkach. Można je z powodzeniem zasadzić już w lutym, a w maju doniczki wystawić do ogrodu (będą tam miały lepszy dostęp do słońca).

Istotny jest też dobór odpowiedniego miejsca pod wysiew danych roślin. Starajmy się przed wysiewem poczytać, czy dana roślina lubi miejsca słoneczne czy bardziej zacienione. Zwiększymy dzięki temu powodzenie naszej uprawy.

Pamiętajmy też, że lepiej wiosenne sadzenie opóźnić niż posadzić rośliny za wcześnie. Niestety, wiosenna aura bywa zdradliwa i bywa, że o poranku zaskoczy nas mróz.

Literatura

1. „Maja w ogrodzie”, Wiosna/Lato, M. Popielarska, Wydawnictwo Zwierciadło, 2019.
2. „Od wiosny do wiosny”, A. Iwaniuk, Bellona, 2018.
3. „Pielęgnacja ogrodu”, E. Ronnblom, 2011.
4. „Ogród ekologiczny”, M. McBrath, Twój Prymus, 2007.
5. „1001 porad jak zostać dobrym ogrodnikiem”, P. Greenwood, Warszawa, 2008.
6. „Wiosna w ogrodzie”, A. Wojciechowska, Działkowiec, nr 3, 2009.
7. „4 pory roku w ogrodzie”, J. Litke, nr 11, 2009.
8. „Wiosna w ogrodzie skalnym”, K. Roslon-Jóźwiak, Działkowiec, nr 5, 2006.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.