Teraz czytasz...
Turystyka kulinarna na rzecz zrównoważonego rozwoju – konferencja za nami
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Turystyka kulinarna na rzecz zrównoważonego rozwoju – konferencja za nami

Zorganizowana już po raz 7. Konferencja dotycząca turystyki kulinarnej miała na celu prezentację prac, wymianę poglądów oraz wspólną dyskusja nad kierunkami i perspektywami wykorzystania kulinariów w turystyce i rozwoju regionalnym. Szczególną uwagę prelegenci zwacali na kwestie zrównoważonego rozwoju.

Kiedy odbyła się konferencja?

Konferencja odbyła się w formule on line w dniach 19-20.10.2023. Organizatorem konferencji była Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie a partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Organizacja Turystyczna a nad merytoryczną wartością wydarzenia czuwało Polskie Stowarzyszenie Turystyki Kulinarnej. Patronat medialny objął Biokurier.

Skrót wystąpień

W pierwszym dniu konferencji głos zabrało dwadzieścia osób o różnych afiliacjach z różnych zakątków Polski a także świata – mówi dr inż. Piotr Dominik z SHTIH Vistula, który koordynuje organizację wydarzenia.

Wprowadzenia do problematyki konferencji dokonała  dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek prezentując temat „Zrównoważony rozwój i turystyka kulinarna, jak to połączyć?”

Profesor dr hab. Ewa Czarniecka-Skubina z SGGW zapoznała uczestników z tematem „Polska kuchnia regionalna i produkty regionalne współcześnie”. Temat wzbudził ogólne zainteresowanie uczestników i stał się przyczynkiem do zaangażowanej dyskusji. Jednym z jej aspektów była próba odpowiedzi na pytanie postawione przez prelegentkę: Jak mówić o kulinariach regionalnych? Czy w kontekście historycznym, czy też może w bardziej nowoczesnym, uwzględniając fakt, iż ludność uległa przemieszczeniom i razem z ludnością przemieściły się ich tradycje kulinarne.

Wśród treści prezentowanych pierwszego dnia konferencji znalazł się między innymi temat Ekologistyka i turystyka – współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju, zaprezentowany przez dr inż. Joannę Nowicką z Akademia Nauk Stosowanych.

Hubert Gonera z Landbrand zapoznał uczestników z projektem BASCIL jako przykładem możliwości wykorzystania turystyki kulinarnej jako elementu zrównoważonej oferty turystycznej dla Basenu Morza Bałtyckiego.

Kolejne przykłady zrównoważonej oferty turystycznej z wykorzystaniem lokalnych kulinariów zaprezentował dr Piotr Majdak, z Waszawskiej AWF, zapoznając słuchaczy z tematem Dziedzictwo kulinarne jako czynnik rozwoju turystyki zrównoważonej: przykład serbskiej Wojwodiny

dr Piotr Geise, SGTiHV  przedstawił przykład Wyspy Hiddensee i konsekwencja działania prowadząca do zrównoważonego rozwoju

Dzięki panu profesorowi Andrzejowi Kowalczykowi z Uniwersytetu Warszawskiego uczestnic konferencji zostali zapoznani z ujęciem geograficznym zjawiska Street foodu, jako zjawiska między tradycją a globalizacją

Głos zabrał również przedstawiciel POT – dyr. Krzysztof Steiman oraz dyrektor departamentu turystyki, MSiT dr Dominik Borek.

W drugim dniu konferencji uczestnicy mieli okazje wysłuchać prezentacji pana Łukasza Modelskiego, który przybliżył przykład kulinarnych imprez w Zamku Liw w kontekście zrównoważonego rozwoju turystyki

dr Małgorzata Szymańska z Uniwersytet MC-S w Lublinie  zapoznała uczestników konferencji z Rolą produktów lokalnych w zrównoważonym rozwoju a Agnieszka Kuś zaprezentowała szczegółową analizę działań muzeum Polin w  odniesieniu do Agendy 2030 dotyczącej zrównoważonego rozwoju prezentując temat Jewish Food, Tour of Poland – żydowska wycieczka kulinarna

Podsumowania części plenarnej konferencji dokonała pani profesor Karolina Buczkowska-Gołąbek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej – patrona merytorycznego konferencji oraz dr inż. Piotr Dominik – przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Z wystąpień i dyskusji wyłania się dość klarowny wniosek, że zrozumienie zrównoważonego rozwoju zaczyna się od pochylenia się nad jego założeniami i zasadami. Dotyczą one kwestii społecznych, ekonomicznych i ekologiczno-przyrodniczych. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się w jakim zakresie, jako region, instytucja, działalność lokalna w zakresie turystyki, można wdrażać wybrane, z całego wachlarza założeń, zasady. Kolejny etap tego postępowania to konkretne działania, łącznie z biznesplanem i planem operacyjnym oraz odpowiedzi na pytania: kto? gdzie? za ile? dla kogo? – zauwaza dr inż. Piotr Dominik.

Będzie kolejna konferencja i monografia

Zapowiedziano wydanie monografii poświęconej tematyce tegorocznej konferencji oraz zorganizowanie kolejnej edycji konferencji w przyszłym roku. Z przyjemnością będziemy o tym informować na łamach Biokuriera. Polecamy też Smakiem Po Mapie – nasz serwis partnerski dotyczący turystyki kulinarnej.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.