Szczotkowanie na sucho stało się ostatnio bardzo popularne. Jego zwolennicy przekonują, że jest nie tylko zdrowe i pozwala dbać o urodę, ale też poprawia samopoczucie. Czy rzeczywiście tak jest? I czy mamy do czynienia z chwilową modą czy może fenomenem, który zostanie z nami na dłużej?
Szczotkowanie na sucho. Jakie daje?
Idealnie gładka skóra i ciało pozbawione celulitu? Uzyskać to możemy nie dzięki drogim zabiegom w salonie kosmetycznym, ale dbając o szczotkowanie ciała w zaciszu własnej łazienki. Brzmi banalnie, prawda? Okazuje się jednak, że taki zabieg faktycznie daje pozytywne rezultaty.
Masaż szczotką na sucho to żadna nowość ani chwilowa moda. To sposób pielęgnacji skóry, który wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej.
Co daje szczotkowanie na sucho?
- ujędrnia i wygładza skórę
- wspomaga redukcję celulitu
- dodaje energii (zwłaszcza rano)
- pozwala pozbyć się martwego naskórka
- poprawia krążenie krwi
- relaksuje
- pomaga wyeliminować problem wrastających włosków
- przywraca zdrowy koloryt skóry (zmniejsza widoczność przebarwień)
- zwiększa przyswajalność substancji oraz mikroelementów ze stosowanych kremów, balsamów bądź olejków (dlatego szczotkując ciało, wybierać tylko naturalne kosmetyki!)
Nie wiesz, jaka szczotka do masażu na sucho będzie odpowiednia? Ich duży wybór znajdziesz w drogerii ekologicznej Betterland.
Szczotkowanie na sucho: przed czy po kąpieli?
By uzyskać pozytywne efekty szczotkowania, trzeba to robić umiejętnie. Technika w tym przypadku jest kluczowa.
Co ważne, szczotkowanie skóry powinno być delikatne, ale zdecydowane. Skóra na początku może być zaczerwieniona, a sam zabieg niekomfortowy, ale ciało szybko przyzwyczai do nacisku włosia. Pamiętaj, aby szczotkować ciało od dołu do góry, zawsze w kierunku serca.
Zaczynamy szczotkować ciało od stóp, nóg i pośladków. W tych rejonach nacisk włosia może być większy. Kiedy będziemy masować klatkę piersiową i brzuch, trzeba to robić delikatniej, z wyczuciem. Jeśli chcemy szczotkować ręce, zaczynamy od dłoni i stopniowo przesuwamy się do ramienia.
Jeśli chcemy wyciągnąć ze szczotkowania wszystko co najlepsze, musimy to robić regularnie (najlepiej codziennie albo co drugi dzień). To jedyny sposób, aby osiągnąć efekty. Ale spokojnie: wystarczy 5-10 minut masowania przed kąpielą. To niewiele, a przyjemność masowania jest naprawdę duża.
Przeczytaj także: Kosmetyki z sody dla całej rodziny
Szczotkowanie ciała – przeciwwskazania
Niekiedy szczotkowanie nie jest wskazane. Takich sytuacji nie jest wiele, ale trzeba je znać, by sobie nie zaszkodzić.
Z masowania szczotką trzeba zrezygnować, kiedy mamy na skórze rany lub podrażnienia. Wszelkie stany zapalne też należy uznać za przeciwwskazanie, podobnie jak niektóre choroby skóry (np. łuszczyca). Nie wolno też używać szczotki do świeżych blizn oraz na skórze, gdzie mamy pieprzyki i znamiona (te trzeba omijać w trakcie zabiegu).
Szczotkowanie nie jest też wskazane do skóry naczynkowej i gdy mamy żylaki.
Szczotka do masażu na sucho. Którą wybrać?
Na rynku dostępne są szczotki do ciała przeznaczone do masażu na sucho i na mokro. Tę pierwszą używamy przed kąpielą, starając się jej nie zamoczyć. Drugą zaś można śmiało stosować pod prysznicem. Są też i takie szczotki, które można stosować zarówno na mokro, jak i na sucho. Pamiętajmy jednak wówczas o właściwym wysuszeniu szczotki po użyciu, by jak najdłużej zachowała swoją żywotność.
Najlepsze efekty uzyskamy stosując szczotkę z naturalnym włosiem, np. z agawy. Zwróćmy też uwagę na rączkę szczotki. Najlepiej by była wykonana z litego drewna, np. bukowego, który będzie zabezpieczony woskiem.
Szczotkowanie ciała. Jaki koszt i gdzie kupić?
Koszt dobrej jakości szczotki do ciała to ok. 45-50 zł. Taki wydatek poniesiemy kilka razy w roku, bo szczotka ma swoją żywotność.