Teraz czytasz...
Oborniki granulowane – dlaczego warto je stosować?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Oborniki granulowane – dlaczego warto je stosować?

obornik

Naturalny nawóz był stosowany od zawsze do uprawy roślin, dostarczając im wszelkich niezbędnych składników. Obecnie popularny jest obornik granulowany, będący dobrą alternatywą dla tego standardowego. Ma takie same właściwości, jednak różni się konsystencją i nie wydziela przykrego zapachu.

Rośliny potrzebują substancji odżywczych, aby się dobrze rozwijać i dawać bujne plony. Z tego powodu stosuje się nawozy zasobne we wszystkie potrzebne składniki. Oczywiście jak wiadomo, najlepsze są te pozyskiwane naturalnie, które zawierają kompletny zestaw pierwiastków i zasilają rośliny przez długi czas. Jednak są coraz mniej używane ze względu na nieprzyjemny zapach, konsystencję, trudność z przechowywaniem i przewożeniem. Na szczęście na rynku są dobre alternatywy dla zwykłego obornika takie jak oborniki granulowane Target, charakteryzujące się takim samym działaniem bez niepożądanych cech.

Czym się charakteryzuje obornik granulowany?

Obornik granulowany kształtem przypomina niewielkie kamyczki, którymi w łatwy sposób można posypać ziemię pod uprawy. Taki produkt powstaje w naturalny sposób poprzez zbieranie nawozu, jego kompostowanie, a następnie pozbywanie się wody i wysuszanie za pomocą specjalnych maszyn. W ten sposób otrzymuje się w pełni naturalny produkt, o wszystkich pożądanych właściwościach bez dodatku środków chemicznych, barwników i innych substancji niekorzystnie wpływających na rośliny. Z tego powodu nawozy granulowane są cenione zarówno przez rolników, jak i działkowców.

Co więcej, oborniki granulowane takie jak Target mają długą datę ważności, dzięki czemu można je używać wedle potrzeb bez marnowania. Również sposób użycia jest o wiele łatwiejszy — wystarczy wymieszać z ziemią potrzebną ilość obornika i gotowe. Bez brudzenia i znoszenia nieprzyjemnego zapachu i bez trudności podczas jego przewożenia w miejsce docelowe. Z tego też powodu jest często wybierany do nawożenia roślin w przydomowych ogródkach i na działkach.

Zalety stosowania obornika granulowanego?

Największą zaletą jest prostota jego użytkowania i przechowywania. Ze względu na swoją postać nie zabiera dużo miejsca i nie ma zapachu, dzięki czemu można go schować wszędzie nawet w garażu lub w piwnicy. Ponadto łatwiej go przewieźć samochodem niż ten zwykły. Podczas stosowania wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość i wymieszać z ziemią. Pod wpływem wilgoci obornik się rozpulchnia i rozpada, mieszając się z ziemią i ją użyźniając.

Oborniki granulowane od sprawdzonych producentów takich jak Target nie zawierają żadnych substancji chemicznych i barwników. Kompostuje się je jedynie ze słomą, która w naturalny sposób poprawia warunki gleby i sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. Co więcej, wysuszony obornik jest wolny od grzybów, chwastów, jaj, larw i nicieni oraz innych patogenów, dzięki czemu jego stosowanie nie powoduje ryzyka zakażenia roślin i gleby.

obornik

Dlaczego warto stosować obornik?

Obornik jest nawozem uniwersalnym mogącym zasilać większość warzyw i owoców, a także drzew. Dzięki temu zakupując jeden produkt, można go wykorzystać na wiele sposobów. Ponadto w swoim składzie zawiera wszelkie niezbędne składniki takie jak fosfor, potas i azot niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu. Zawiera również takie minerały jak bor, miedź i inne substancje niedostępne w nawozach mineralnych.

Dodatkowo świetnie wpływa na glebę, czyniąc ją próchniczą. Ze względu na obecność słomy w swoim składzie stwarza dobre warunki dla dżdżownic, które spulchniają i użyźniają glebę. Jak widać jego szerokie zastosowanie i właściwości czynią z niego produkt uniwersalny nadający się do nawożenia większości roślin w ogrodzie. Stosować go można niemal przez cały rok, a przechowywać nawet przez 3 lata.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.