Oczyszczanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego niewłaściwe wykonywanie może przyczyniać się bowiem do powstawania różnego rodzaju nieestetycznych i dokuczliwych niedoskonałości skórnych. Z tego względu dobór kosmetyków myjących nie może być przypadkowy.
Demakijaż a oczyszczanie
Choć oba zabiegi mają wspólny cel, czyli usunięcie z powierzchni skóry nagromadzonych zabrudzeń różnego rodzaju, różnią się pod wieloma względami. Demakijaż stanowi pierwszy, wstępny etap w drodze do odzyskania równowagi biochemicznej zewnętrznej warstwy naskórka. Za sprawą odciążenia skóry z pudru, podkładów i innych dodatków nakładanych w ramach make-upu przybliża skórę do optymalnych warunków funkcjonowania i możliwości rozpoczęcia regeneracji.
Działanie demakijażu nie jest jednak wystarczające do usunięcia wszystkich zagrażających kondycji i wyglądowi skóry zanieczyszczeń, dlatego po jego przeprowadzeniu wskazane jest wykonanie właściwego zabiegu oczyszczania. Do przeprowadzenia oczyszczania należy zastosować odpowiednie produkty myjące, złuszczające, tonizujące i nawilżające. Z szeroką ofertą produktów higieniczno-pielęgnacyjnych warto zapoznać się na stronie internetowej https://www.cetaphil.pl/oczyszczanie.
Oczyszczanie z użyciem odpowiednich preparatów pozwala usunąć resztki makijażu, ale przede wszystkim nadmiar sebum, martwy naskórek i inne zanieczyszczenia zalegające w porach i na powierzchni naskórka, których obecność utrudnia optymalne funkcjonowanie skóry.
Dermokosmetyki do mycia
Wybór dermokosmetyków pozwalających dokładnie oczyścić twarz z makijażu i innych zabrudzeń jest szeroki, ale ze względu na to każdy może dopasować produkt do własnych preferencji i potrzeb cery. W ofercie dermokosmetycznych produktów myjących można znaleźć m.in. lekkie pianki i olejki do mycia czy też emulsje oczyszczające. Niektóre z nich dodatkowo wzbogacane są o właściwości peelingujące lub też zmniejszające przebarwienia i widoczność tzw. pajączków.
Bez względu na typ produktu w składzie dermokosmetyków znajdują się kompleksy naturalnych składników, zupełnie bezpiecznych dla skóry, ale przy tym skutecznych w swym działaniu, np.:
- cynk o działaniu oczyszczającym, przeciwzapalnym i ściągającym. Wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych, ale także spowalnia aktywność lipaz bakteryjnych, dzięki czemu odgrywa ważną rolę w metabolizowaniu nagromadzonego sebum;
- sole, w tym sól dwusodowa kwasu wersenowego. Odpowiada za ograniczenie procesów oksydacyjnych zachodzących w strukturach naskórka, a poza tym poprawia wchłanianie i wykorzystanie wielu innych związków zawartych w piance czy kremie, przez co poprawia efekt ich działania;
- benzoesan sodu, znany też pod nazwą E211 oraz geraniol – związki o zdolnościach antypatogenowych, czyli hamujących namnażanie bakterii, pleśni i drożdży;
- PEG-75, emolient, lanolin, ułatwia kontakt skóry z roztworem myjącym, przez co mechanicznie ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni naskórka czy włosów.