Teraz czytasz...
Jakie są zasady realizacji elektronicznych recept w Polsce?

Jakie są zasady realizacji elektronicznych recept w Polsce?

lekarz, pielęgniarka lub farmaceuta wystawia receptę elektroniczną

Elektroniczna recepta to już kilkuletni standard obowiązujący w Polsce. Takie rozwiązanie pozwala pacjentom na realizowanie zleceń na leki wygodnie, bez konieczności noszenia fizycznych dokumentów przy sobie. Jakie są obowiązujące rodzaje recept w Polsce i jaki jest termin ważności takiego dokumentu? Takie informacje mogą być przydatne.

Lekarze wystawiający zlecenia na leki przez Internet i podczas osobistej wizyty pacjenta w gabinecie muszą przeprowadzić dokładny wywiad medyczny. To niezbędne, aby precyzyjnie ocenić stan zdrowia pacjenta i zasadność do wypisania elektronicznej recepty. Dopiero wtedy lekarz podejmuje decyzję, jakie leki, ile i na jaki termin przepisze pacjentowi.

Kto może legalnie wystawić e-receptę na leki stacjonarnie i przez Internet?

E-receptę może wystawić osoba z uprawnieniami medycznymi lub farmaceuta – zarówno w gabinecie, jak i podczas konsultacji online. Specjalista powinien działać w zgodzie z przepisami i w ramach posiadanych kwalifikacji. Dotyczy to także sytuacji nagłych i kontynuacji leczenia.

W każdym przypadku e-recepta musi zawierać dane wymagane prawem, natomiast ten rodzaj dokumentów mogą legalnie wystawiać:

  • lekarze, dentyści, felczerzy i starsi felczerzy – na leki, środki specjalnego przeznaczenia i wyroby medyczne do 360 dni stosowania,
  • pielęgniarki i położne – na leki i wyroby medyczne do 180 dni (w e-recepcie) z ograniczeniami przy antykoncepcji.
  • farmaceuci – dla siebie (pro auctore), rodziny (pro familiae) oraz w sytuacji zagrożenia zdrowia (recepta farmaceutyczna).

Co więcej erecepta online może być przygotowana także poza gabinetem lekarskim.

Jeśli pacjent umawia się na wizytę online do specjalisty, a lekarz jest w stanie przeprowadzić kompletny wywiad lekarski – wtedy pojawia się możliwość przygotowania
e-recepty.

Rodzaje e-recept dla pacjentów – jakie występują zgodnie z polskim prawem?

W Polsce recepty mogą być wystawiane w formie elektronicznej lub papierowej. Obowiązkiem jest forma elektroniczna, ale w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się wersję papierową.

Zobacz także
Planer na Dobry Rok 2025

Standardowo występuje nie tylko e-recepta, ale także:

  1. recepta papierowa – stosowana tylko w wyjątkowych przypadkach, np. brak dostępu do systemu lub brak możliwości realizacji recepty transgranicznej online,
  2. recepta na leki psychotropowe i odurzające – wystawiana wyłącznie elektronicznie, jeśli lek należy do grup Rpw, II-N, III-P, IV-P,
  3. recepta refundowana – musi być wystawiona na specjalnym druku (papierowa) lub jako e-recepta zgodnie z wymaganiami rozporządzenia.

Zlecenie na leki może obejmować jeden produkt, ale kilka e-recept można połączyć w pakiet. Papierowa recepta może zawierać do pięciu gotowych leków lub jeden lek recepturowy. Recepty na niektóre leki – np. psychotropowe – mają skrócony czas realizacji (30 dni).

W jakim terminie można realizować e-recepty wystawione podczas internetowej porady medycznej?

Podstawowy termin realizacji e-recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty wystawienia lub naniesionej daty realizacji. W przypadku antybiotyków obowiązuje termin 7 dni, natomiast na leki sprowadzane – nie więcej niż 120 dni.

Bibliografia:

  1. https://www.nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/recepty-leki-apteki/informacje-ogolne/ogolne-zasady-wystawiania-recept/
  2. https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.