Teraz czytasz...
Sprzedaż bezpośrednia od rolników w końcu legalna – jest ustawa, czekamy na rozporządzenie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Sprzedaż bezpośrednia od rolników w końcu legalna – jest ustawa, czekamy na rozporządzenie

Avatar photo

Do tego tematu podchodzono już tyle razy (bez rezultatu), że aż boimy się zapeszać, ale jest naprawdę duża szansa, że sprzedaż bezpośrednia żywności (także przetworzonej) przez rolników z początkiem 2017 roku będzie legalna.

Sejm przyjął ustawę, która pozwala rolnikom na prowadzenie sprzedaży bezpośredniej do klientów detalicznych, ale także stołówek i restauracji. Sprzedaż taka będzie zwolniona od podatku do kwoty 20 000 zł a powyżej tej kwoty naliczony zostanie podatek w wysokości 2%.

Kluczowym elementem ustawy jest zdefiniowane pojęcia „rolniczy handel detaliczny”. Nadzór nad rolnikami oferującymi produkty roślinne sprawować będzie Inspekcja Sanitarna a nad gospodarzami specjalizującymi się w przetwórstwie mięsnym Inspekcja Weterynaryjna. Co istotne, wymagania sanitarne mają być dostosowane do realiów gospodarskich (według załącznika 2 rozdział III rozporządzenia 852/2004 WE).

Ustawa nie legalizuje gospodarskiego wyrobu nalewek, bimbru i innych alkoholi.

Gospodarskie przetwórstwo opierać się ma na własnych surowcach z gospodarstwa (istnieje możliwość dokupienia 25 % surowców z zewnątrz), rolnicy będą mogli tworzyć też grupy sprzedażowe tak, aby posiadać szerszą ofertę produktów.

Kluczową kwestią potrzebną do tego by ustawa realnie zaczęła funkcjonować i faktycznie ułatwiła rolnikom działanie jest rozporządzenie, które ma określić szczegóły.

– Ustawa rozbudziła nasze nadzieje na normalność, ale wszystko zależy od rozporządzenia, które ma określić szczegóły. Plusy nowych rozwiązań to możliwość sprzedaży produktów przetworzonych nie tylko w gospodarstwie i targowiskach, ale też do stołówek, sklepów, restauracji – komentuje Edyta Jaroszewska- Nowak, rolniczka ekologiczna i członiki Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Ekoland.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.