Otwarte kuchnie w lokalach gastronomicznych to coraz popularniejszy trend. Klienci mają większe zaufanie do kucharzy, którzy pracują na ich oczach, a także z zainteresowaniem podziwiają ich kunszt podczas przygotowywania kolejnych etapów dania. Otwarte kuchnie dają też możliwość przyjrzenia się wysokiej jakości składników, bądź rozkoszowania się zapachami, które w tradycyjnej restauracji roznoszą się jedynie po kuchni i nie przedostają się na salę. Jeśli chcesz stworzyć otwartą kuchnię w swojej restauracji, sprawdź, jak ją zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami i różnymi drobnoustrojami.
Otwarta kuchnia w restauracji, czyli jaka?
Otwarta kuchnia w lokalu nigdy nie może być dostępna dla wszystkich gości. Wymagania sanitarno-epidemiologiczne są pod tym względem restrykcyjne, dlatego do części przeznaczonej do przygotowywania posiłków mogą wchodzić wyłącznie osoby zatrudnione w kuchni.
Oznacza to, że goście mogą jedynie obserwować, co dzieje się w części kuchennej, lecz nie mogą wchodzić na ten obszar. Ma to związek z koniecznością zabezpieczenia składników, narzędzi pracy i powierzchni mebli przed ewentualnym kontaktem z drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Aby stworzyć otwartą kuchnię w lokalu gastronomicznym, powinieneś zadbać o jej oddzielenie w sposób, który pozwoli obserwować pracę kucharzy i jednocześnie pozwoli spełnić wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Dzięki temu uda Ci się połączyć bezpieczeństwo z oczekiwaniami gości, którzy chcą poznać cały proces przyrządzania posiłków. Jednym z rozwiązań, które spełniają oba te wymagania, jest przezroczysta ścianka.
Przezroczyste ścianki z plexi
Budowa przezroczystej ścianki z plexi pomiędzy pomieszczeniem kuchennym w restauracji a salą dla gości jest prostym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć efekt wizualny otwartej kuchni. Dzięki niemu goście mogą zobaczyć, co dzieje się za ścianą, jednocześnie nie mając bezpośredniego kontaktu ze składnikami i powierzchniami do gotowania.
Płyty plexi są lekkie i łatwe do zamontowania, dlatego można stworzyć z nich pełne ścianki, jak i półścianki oraz inne formy. Duża dowolność w tworzeniu zabudowy z płyt plexi pozwala w pełni dopasować ich kształt i rozmiar do charakteru lokalu i powierzchni do zabezpieczenia.
Ścianki wykonane z przezroczystego plexi są łatwe do utrzymania w czystości i trwałe. Nie trzeba obawiać się, że pojawią się na nich głębokie rysy, czy też niedające się usunąć przebarwienia z jedzenia. Dzięki temu służą przez długi czas i tworzą estetyczny element aranżacji lokalu gastronomicznego.
Stanowisko dla kucharza na widoku gości
Równie ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie pojedynczego stanowiska dla kucharza lub pomocy kuchennej na widoku gości, zamiast zapewniania im możliwości podglądania pracy całej kuchni. Pojedyncze stanowisko może służyć np. do lepienia świeżych pierogów, przyrządzania pizzy, która piecze się w kamiennym piecu opalanym drewnem lub smażenia steków. Takie stanowisko od razu przykuwa uwagę do pracy kuchni i zachęca do skosztowania konkretnych potraw.
Stanowisko do gotowania na widoku dla gości można zabezpieczyć za pomocą niskich ścianek ze szkła hartowanego, plexi lub innego materiału bezbarwnego. Niskie ścianki ograniczają ryzyko zanieczyszczenia blatu roboczego i żywności przez gości np. podczas kichania lub w przypadku gdy wykazują objawy infekcji. Jednocześnie ścianka z lekkiego materiału jest na tyle niska, że kucharz lub inny pracownik kuchni może porozmawiać z gościem, opowiedzieć mu o tym, co robi i z czego składa się przyrządzane przez niego danie.
Dzięki temu można zachęcić gościa do spróbowania kolejnego posiłku bez obniżania standardów higienicznych w lokalu.