Teraz czytasz...
5 sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

5 sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu

Estetyka wnętrza to nie wszystko. Liczy się również dobór materiałów i systemów poprawiających komfort życia, a w szczególności naszego zdrowia. Jak więc zachować czyste powietrze w mieszkaniu?

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele urządzeń, które pomogą nam w oczyszczeniu powietrza z toksyn. A tych wbrew pozorom jest w naszym otoczeniu bardzo dużo. Do ich powstawania przyczyniają się substancje chemiczne wydzielane przez tworzywa sztuczne, farby, urządzenia elektroniczne i meble. Jak sobie poradzić z tym problemem?

1. Rekuperator

Umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. Pozwala na odzyskiwanie ciepła z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza. Rekuperacja wymienia je na świeże przy jednoczesnym zachowaniu nagromadzonego ciepła.

2. Klimatyzator

Urządzenie pozwala na intensywniejszą wymianę powietrza wewnętrznego, przez co zgromadzone w nim cząstki są eliminowane lub rozrzedzane. Nowoczesne klimatyzatory posiadają doskonałe filtry.

Dodatkową funkcją bardziej zaawansowanych filtrów jest neutralizacja zanieczyszczeń –potrafią one rozłożyć szkodliwe substancje na proste związki obojętne dla naszego zdrowia.

To właśnie o filtry należy szczególnie dbać, serwisując je, jeżeli nie chcemy, aby dokuczały nam szkodliwe bakterie. To dzięki tym filtrom nowoczesne klimatyzatory są najpowszechniejszym obecnie urządzeniem chłodzącym i grzewczym zarazem. Są dodatkowo bardzo wygodne.

3. Jonizator

Jego podstawową funkcją jest wytwarzanie anionów tlenu oraz ozonu (nieszkodliwy produkt uboczny), które przeciwdziałają produkowanym przez urządzenia elektryczne jonom dodatnim (tzw. elektrosmogu). To sprawia, że powietrze w mieszkaniu jest wolne od szkodliwych związków.

Pamiętajmy, że jony dodatnie przyciągają bakterie i wirusy, utrzymują w powietrzu zarodniki grzybów, pleśń i inne alergeny. Warto je więc neutralizować, zwłaszcza jeśli któryś z domowników jest alergikiem.

4. Oczyszczacz powietrza

W ostatnich latach bardzo popularne stałe się oczyszczacze powietrza. Zadaniem tych urządzeń jest poprawa jakości określonych parametrów powietrza.

Oczyszczacze posiadają różne technologie pracy, zazwyczaj są przenośne i zawierają filtry (wymienne lub nie), które zapewniają wysoką jakość pracy systemu.

5. Rośliny!

Mimo dostępności wielu urządzeń, których cena nie jest najniższa, najlepszym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem pozytywnie wpływającym na jakość powietrza w mieszkaniu są rośliny. Spełniają one szereg ożywczych funkcji, m.in. oczyszczają powietrze, utrzymują wilgoć na odpowiednim dla zdrowia poziomie.

Czyste powietrze w mieszkaniu pozwolą zachować kwiaty takie jak:

Zobacz także

widok z góry na herbatę z cytryną, orzechy i dynię w kolorach jesieni

  • skrzydłokwiat,
  • zamiokulkas zamiolistny,
  • nefrolepis wyniosły,
  • paproć,
  • zielistka,
  • wężownica.

Większość z tych roślin nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Dostępna jest szeroka literatura na ten temat, warto też poszukać informacji w sieci.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.