Porcelana kojarzy się z luksusem i pięknem. Nic w tym dziwnego, bo rzeczywiście trudno odmówić jej klasy. Czy zatem wypada używać jej na co dzień? Gdzie kupić zastawę najlepszej jakości? I jak o nią dbać?
Porcelana nie tylko od święta
Porcelana to najszlachetniejszy rodzaj białej ceramiki. Jej produkcja nie jest prosta i składa się z kilku etapów, m.in. formowania naczyń i ich wypalenia w bardzo wysokiej temperaturze. Na końcu pokrywa się je szkliwem i dekoruje (nierzadko ręcznie).
Dawniej porcelana na co dzień używana była wyłącznie w domach szlacheckich i książęcych. Z czasem stała się nieco bardziej dostępna, ale nadal wyciągana była wyłącznie na szczególne okazje (chrzty, śluby). Obchodzono się z nią bardzo delikatnie, bo nierzadko stanowiła rodowy skarb przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Dziś porcelana jest traktowana już nieco mniej liberalnie. Nie tylko dlatego, że jest bardziej dostępna, ale również ze względu na wysoką jakość. A dlaczego warto w nią zainwestować?
Zalety porcelany to nie tylko piękno i kunszt
Naczynia porcelanowe:
- mają bardzo dobre właściwości izolujące,
- są wytrzymałe i odporne na czynniki mechaniczne oraz chemiczne (z wyjątkiem naczyń z unikatowym wzornictwem porcelanę można myć w zmywarce),
- są odporne na ścieranie,
- mogą być użytkowane przez lata,
- są idealne na prezent.
Warte polecenia są zwłaszcza porcelanowe kubki, w których piejmy codzienną kawę lub kakao. To element luksusu, na który może sobie pozwolić każdy z nas, zwłaszcza że ceny takich naczyń nie są wysokie (w zależności od rodzaju wahają się w przedziale 10-30 zł).
Taki porcelanowy kubek to też świetny pomysł na praktyczny prezent. W sklepie pieknowdomu.pl możesz kupić go z eleganckim opakowaniem oraz dodatkiem (np. magnesem na lodówkę) w cenie.
Polecamy nie tylko naczynia tradycyjne, białe, ale też zdobione. Bardzo często wybierane są również kubki z grafikami lub napisami (np. „Mama niezastąpiona”), jak również o nieregularnych kształtach. Na drugim biegunie, nie mniej popularnym, są filiżanki z mocnym nawiązaniem do natury oraz pierwotnego rzemiosła.
Jakie naczynia porcelanowe warto mieć w domu?
Wiele zależy od naszych potrzeb. Jeśli bowiem lubimy pić kawę z kubka, filiżanki nie będą nam potrzebne. Podobnie rzecz się ma z wazą, bo o ile nie urządzamy przyjęć w domu, o tyle najpewniej będziemy rzadko jej potrzebować.
Są jednak takie naczynia bez których trudno się obejść. By użytkować je jak najdłużej, warto wybrać te porcelanowe i najwyższej jakości:
- talerze obiadowe,
- talerze głębokie,
- bulionówki,
- półmiski na przekąski (sery, wędlinę, warzywa, pieczywo).
Jeśli cenimy sobie piękno i harmonię, idealne dla nas będą porcelanowe serwisy (obiadowo-kawowe, obiadowe i kawowe). Wiele z nich ma minimalistyczny wygląd, który zachwyci każdego i pasuje na każdą okazję.
W sklepie pieknowdomu.pl dostępne są m.in. zastawy polskiej marki MariaPaula. Swoim wyglądem i sposobem wytwarzania marka nawiązuje do wieloletniej polskiej tradycji, którą na przestrzeni lat wzbogacono o innowacyjne technologie produkcji.
Efektem tego są naczynia doskonałej jakości, które wyróżniają się pięknem, prestiżem i elegancją.
Jeśli jednak zależy nam na bardziej nowoczesnych akcentach, warto szukać produkty marki Altom Design, w szczególności serii Organic Sand. To nowoczesna porcelana stołowa o delikatnie nieregularnym kształcie i beżowym wybarwieniu, która idealnie wpisuje się w ideę stylu boho.
Jak dbać o naczynia z porcelany?
- Przed zakupem upewnij się, że dane naczynie można myć w zmywarce (na spodzie powinno mieć specjalne oznaczenie).
- Jeśli myjesz naczynia ręcznie, do mycia porcelany używaj łagodnego detergentu.
- Możesz też myć kubki i talerze w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.
- By usunąć osad z kawy lub herbaty użyj sody oczyszczonej.
- Do mycia porcelany używaj delikatnych gąbek (nigdy nie tzw. druciaków)
- Jeśli obtłuczesz ulubiony kubek, nie wszystko stracone. Sklej go przy pomocy specjalnego kleju (wcześniej każdy kawałek odtłuść zmywaczem do paznokci, a klej nakładaj wykałaczką i od razu wycieraj jego nadmiar)
- Wybieraj takie zestawy porcelany, których elementy można kupić też na sztuki. W ten sposób bez problemu uzupełnisz ewentualne braki w swojej zastawie.