Murale stały się już częścią krajobrazu miejskiego. Upiększają go i pomagają zyskać nowe życie nawet zniszczonym i brzydkim budynkom. Poza tym malowidła ścienne pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale i reklamową. Poznaj nowoczesne techniki, które wykorzystują współcześni twórcy murali.
Murale – jak powstawały malowidła ścienne?
Murale zaczęły zyskiwać sporą popularność w drugiej połowie XX wieku. Wtedy tworzono głównie wielkoformatowe malowidła ścienne na tematy społeczne, polityczne i historyczne. Artyści wykorzystywali przede wszystkim farby akrylowe i emulsyjne, które nakładali różnej wielkości pędzlami, a czasem także wałkiem. Dodatkowo przydatnym narzędziem były szablony, bo ułatwiały tworzenie precyzyjnych kształtów czy liter.
Jednak od kilku lat sztuka ta zaczęła się prężnie rozwijać, stało też popularne malowanie murali na zamówienie. W związku z tym artyści często odchodzą od tradycyjnych metod i wykorzystują nowoczesne narzędzia i techniki, które oferują zupełnie nowe możliwości. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Mural 3D, czyli sztuka iluzji
Przykładem takiego innowacyjnego podejścia do tworzenia malowideł ściennych są murale 3D. Ich fenomen polega na zastosowaniu iluzji optycznej w celu uzyskania efektu trójwymiarowości. Aby osiągnąć taki rezultat, artysta musi mieć wiedzę i doświadczenie w wykorzystywaniu perspektywy, światłocienia, kontrastu i temperatury barwowej.
Takie prace wyglądają naprawdę imponująco, przez co przyciągają wzrok przechodniów. Z tego powodu trójwymiarowe malowidła ścienne powstają często w celach komercyjnych. Malowaniem murali 3D zajmuje się Good Looking Studio.
Mural ekologiczny – aktywny wkład w ochronę środowiska
Ekologia jest nieodłączną częścią naszej rzeczywistości. W ostatnim czasie twórcy murali za pośrednictwem swojej sztuki też zaczęli wspierać środowisko. Dobrym przykładem takich działań są np. dzieła o tematyce ekologicznej, edukujące społeczeństwo m.in. w kwestii zmian klimatycznych i segregacji odpadów.
Popularne są także murale malowane ekologicznymi farbami fotokatalicznymi, które oczyszczają powietrze – takie działanie zapewnia dwutlenek tytanu. Ekologiczny mural nie tylko zachwyca estetycznym wykonaniem, ale też redukuje smog.
Innowacyjnym rozwiązaniem są też murale tworzone techniką reverse graffiti czy też clean graffiti, która nie polega na nakładaniu farby, lecz usuwaniu warstw brudu z powierzchni ściany w taki sposób, by z jego pozostałości powstała grafika.

Mural kinetyczny, czyli ruchomy obraz
Ciekawym przykładem nowoczesnego podejścia do tworzenia malowideł ściennych są murale kinetyczne, czyli instalacje składające się z niewielkich płytek przymocowanych do powierzchni budynku. Kafelki poruszają się na wietrze, co tworzy iluzję ruchomego obrazu. Murale kinetyczne są projektami niezwykle pracochłonnymi – jednak efekt jest niesamowity, dlatego takie dzieła w przestrzeni miejskiej wywołują niemałe zainteresowanie. Obecnie coraz więcej artystów tworzących murale wykorzystuje innowacyjne techniki, które sprawiają, że nawet przypadkowy przechodzień może przystanąć i podziwiać monumentalne dzieło.