Przez weekend Łódź była eko stolicą Polski! – Natura Food, beECO 2012 relacja

V edycja Natura Food, I edycja Targów beECO, Targi Wear Fair, Festiwal Cohabitat, kongresy, szkolenia, spotkania, degustacje, pokazy. Każdy kto w dniach 12-14 października odwiedził halę Międzynarodowych Targów Łódzkich mógł nie tylko posmakować i dotknąć wysokiej jakości żywności ale także poznać bogactwo koncepcji, pomysłów i sposobów na bycie EKO. Wiele osób powtarzało, że w ten weekend Łódź stała się eko stolicą Polski.


Więcej odwiedzających

Zainteresowanie łódzkimi targami cały czas rośnie. Według informacji, które udostępniła Katarzyna Drobińska po 2 dniach Targów, liczba odwiedzających wyniosła 6000 co oznacza, że po dwóch dniach przekroczono wynik z 3 dni poprzedniej edycji Natura Food.

Z pewnością wpłynęła na to bogata oferta wydarzeń towarzyszących oraz towarzyszące Natura Food targi beECO gdzie prezentowali się wystawcy oferujący kosmetyki naturalne i ekologiczne oraz eko środki czystości a także Targi Odpowiedzialnej Mody Wear Fair, które poprzedził pokaz mody Re-Act Fashion Show (odbył się w piątkowy wieczór). O tych wydarzeniach napiszemy jeszcze w oddzielnym artykule.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Przybywa wystawców

Na większą liczbę odwiedzających czekało blisko 300 wystawców.

Powierzchnia targowa zajęła 2 tys. metrów kwadratowych. Wystawcy zwracali uwagę na możliwość nawiązania kontaktu i współpracy z przedstawicielami eko sklepów. –Udało mi się nawiązać wiele kontaktów. Mam nadzieję, że zaprocentują – mówiła Biokurierowi Małgorzata Kołodziej z firmy Nomak. –Wprowadzamy nowe produkty na polski rynek. Targi to dla nas możliwość edukacji i rozmowy z klientami, ale udało się także zdobyć trochę kontaktów handlowych – zauważa Tomasz Klajnert z ekoWelt. Podobnymi spostrzeżeniami podzielił się z nami Marek Drbohlav z czeskiego PRO-BIO. Zainteresowanie zapomnianym polskim warzywem – topinamburem cieszyło Sławomira Chmiela, rolnika ekologicznego z województwa lubelskiego, który promował także żeń szeń.

Uwagę wielu odwiedzających przykuwało promujące Sprawiedliwy Handel stoisko Szczypty Świata. Posmakować można było produktów Fair Trade a także dowiedzieć się więcej na ich temat.

Wiele osób zaglądało na stoisko Drink2Me gdzie promowano orzeźwiający napój yerba mate (szkoda że nie ma on eko certyfikatu).

Przeczytaj także:

Gama proponowanych na targach eko produktów była szeroka: od zimno tłoczonych olejów poprzez soki, dżemy, owoce suszone na bakaliach, czekoladzie, żeń szeniu i topinamburze skończywszy. Natura Food powoli się „umiędzynaradawia”. W tym roku pojawili się wystawcy z Azerbejdżanu, Francji i Czech.

Zobacz fotorelację z Natura Food 2012

Nagrody, nagrody

Jak co roku, w trakcie Natura Food wręczano Złoty Medal Natura Food.  W kategorii certyfikowanych produktów ekologicznych zwycięzcą okazał się być ekologiczny sok z marchwi kwaszonej BioFood. W piątek 12 października wręczono także Puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za najlepszy polski produkt prezentowany na targach. W tej kategorii zwyciężyło eko wino z aronii Aronica. Przeczytaj więcej:

Wydarzenia towarzyszące – działo się dużo!

Prelekcji, wykładów, szkoleń na tegorocznych targach było naprawdę dużo. Wielu uczestników zwracało uwagę na to, że bardzo chcieliby wziąć udział w kilku wydarzeniach, ale odbywały się one równocześnie. Dwudniowe BIO BIZNES forum, bardzo udana Akademia Biokuriera o produktach wiejskiej bioróżnorodności, konferencja IFOAM, prelekcje o Sprawiedliwym Handlu, Slow Foodowe Laboratoria Smaku liczne pokazy i wykłady na Open Space.

Taki nadmiar ciekawych wydarzeń to z pewnością pozytyw, z drugiej jednak strony ich zaplanowanie i ułożenie grafiku w taki sposób by dało się „usłyszeć jak najwięcej” to jedno z największych wyzwań, które stanie przed Międzynarodowymi Targami Łódzkimi w przyszłym roku.

Nie ma wątpliwości, że Targi Natura Food i beECO to wydarzenia, których nie powinny omijać osoby zainteresowane żywnością wysokiej jakości (w tym oczywiście żywnością ekologiczną) oraz polskim eko rynkiem i najróżniejszymi ekoproduktami. 3 targowe dni dostarczyły wielu wrażeń, kontaktów i rozmów, ale już czekamy na następną edycję…

Karol Przybylak

Brak postów do wyświetlenia