Ukazał się poradnik „W kierunku odpowiedzialnej mody”

Opisy obecnych na rynku systemów certyfikacyjnych, strategii odpowiedzialności i dobrych praktyk dotyczących odpowiedzialnej mody – to największy atut poradnika W kierunku odpowiedzialnej mody.

Każdy system certyfikacyjny (m.in.: Global Organic Textile Standard (GOTS), Soil Association, Naturland, Organic Exchange, Eko Label, Confindence in Textiles) opisany został w krótki, przystępny i przejrzysty sposób. Wyszczególnione zostały jego cechy pozytywne oraz te, które według autorów pozostają dyskusyjne lub powinny zostać rozwinięte.

Jak piszą twórcy poradnika: „Niniejszy podręcznik przeznaczony jest dla firm odzieżowych małej i średniej wielkości, projektantów, studentów i absolwentów szkół tekstylno – odzieżowych i projektowania ubioru zainteresowanych wprowadzeniem i / lub zwiększeniem społecznych i ekologicznych standardów w swojej pracy, a także dla nauczycieli projektowania mody. Biorąc pod uwagę polskie uwarunkowania rynkowe i niewystarczającą jeszcze ilość surowców i technologii przyjaznych środowisku, podręcznik ten stawia sobie za cel pokazanie jak wdrażać strategie odpowiedzialności i tworzyć odpowiedzialną modę w Polsce”.

W książce zaprezentowano także przykłady greenwashingu (czyli tzw. „eko ściemy) oraz pokazano jak się przed nim bronić.

Dlaczego ekologiczna i odpowiedzialna moda?
Wystarczy przytoczyć kilka danych: bawełna uprawiana jest zaledwie na 2,5% ziemi uprawnej świata, ale na jej uprawach zużywa się aż 25% używanych na całym świecie środków owadobójczych (tzw. insektycydów). Uprawy bawełny wiążą się także z niegodziwym traktowaniem pracowników, ogromnym zużyciem pestycydów oraz ogromnym zużyciem wody.

Zainteresowanie odpowiedzialną i ekologiczną modą jest coraz większe. Zapraszamy do lektury naszego raportu: Ekologiczna moda coraz popularniejsza W ostatnim tygodniu na łamach serwisu ekotarg.pl wystartowała również akcja “Tak dla eko ciuchów – dobra jakość, wieczna trwałość”.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Podręcznik W kierunku odpowiedzialnej mody wydany została przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Można go pobrać w formie PDF ze strony ekonsument.pl

Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia