Teraz czytasz...
Polski folklor zachwycał w Dubaju!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Polski folklor zachwycał w Dubaju!

W Dubaju trwają Targi EXPO 2020. Nie brakuje tam polskich wystawców i akcentów. W styczniu połączenie artystycznych sił pokazały koronczarki z Koniakowa z projektantką mody i promotorką etno Beatą Bojdą. Tradycja wraca w zupełnie innym wymiarze!

Flowers of Koniaków

Połączenie artystycznych dusz i cudownych umiejętności może dać tylko zachwycające efekty! Do współpracy przystąpiły artystki z niewielkiej śląskiej wsi – koronczarki, które heklowały już m.in. dla Christiana Diora, Elie Saab oraz Louis Vuitton (koronka znalazła się także na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO), wraz z Beatą Bojdą, projektantką mody, która poprzez swoje artystyczne projekty promuje folklor w nowatorski sposób.

Artykuł pierwotnie ukazał się w drukowanym czasopiśmie Biokurier. Już dziś możesz bezpłatnie przeczytać cały numer on line. Zachęcamy również do prenumeraty.

Artystka, w swojej wizji, przekazuje rękodzieło i elementy ludowości jako sztukę użytkową.

Dwa lata temu Lucyna Ligocka-Kohut z Fundacji Koronki Koniakowskie zaproponowała mi zaprojektowanie kolekcji z koronki koniakowskiej, która byłaby jednym z elementów składowych prezentacji Śląska na Expo w Dubaju w 2021 roku. Zaczęłyśmy od wyceny składowych pracy, co było wyzwaniem, ponieważ musiałyśmy w projekcie uwzględnić niemal wszystko, łącznie z sesją zdjęciową i drukiem katalogów, które były ostatnim elementem pracy nad kolekcją. Wysiłek zakończył się sukcesem

opowiada Beata Bojda. I dodaje:

Projekt przeszedł i mogłyśmy zacząć działać dalej. Najtrudniejszym etapem było dla mnie na początku znalezienie pomysłu na przedstawienie swojej wizji koniakowskim koronczarkom, które nie są krawcowymi. Pracę nad kolekcją rozpoczęłam od rysunków. Potem konstruktorka Agnieszka Jochemyczyk musiała odszyć prototypy z białej bawełny i przygotować uproszczone wersje papierowych szablonów. Nigdy nie zapomnę pierwszego spotkania z koronczarkami. Na początku zgłosiło się tylko kilka chętnych, jednak potem praca ruszyła pełną parą

Artystyczna współpraca układała się świetnie. Koronczarki po raz kolejny pokazały, że mają nieograniczony talent i mogą zrobić podobające się współcześnie, niepowtarzalne dzieła.

Specyficzna i unikalna technika tworzenia koronki koniakowskiej sprawiała, że musiałam modyfikować projekt na poszczególnych etapach. Moje sugestie dotyczyły zazwyczaj formy sukienki, wykończenia brzegów lub uzyskania efektu podobnego do prototypów, jednak wybór „heklowanych” motywów zostawiłam koronczarkom. Było to dla mnie zupełnie odbiegające od tradycyjnej współpracy z wykwalifikowanymi krawcowymi

– dodaje projektantka.

Kolekcja sukienek projektu Beaty Bojdy nazywa się „Flowers of Koniaków” była prezentowana w Dubaju od 27 stycznia do 2 lutego 2022 roku. Składała się z dwudziestu sukienek heklowanych przez osiemnaście koronczarek. Szydełkowane suknie uzupełniają kolorowe korony uplecione z kwiatów z krepiny stworzone przez projektantkę.

W Dubaju zostały zaprezentowane także inne dzieła koronczarek.

Zaprezentowałyśmy również naszą wystawę serwet metrowych, a także największą koronkę koniakowską świata. Sto pięćdziesiąt koronczarek zrobiło ponad dziesięć tysięcy drobnych serwetek, biżuterii i naszyjników uświetniających naszą wystawę. Mam nadzieję, że to będzie wspaniała promocja Polski, województwa śląskiego – poprzez piękno naszej koronki i koronkowej tradycji, da szansę na dostrzeżenie piękna naszego niepowtarzalnego wzornictwa. Liczymy, że impreza otworzy przed nami nowe możliwości organizowania wystaw, pokazów i sprzedaży koronek

– opowiada Lucyna Ligocka-Kohut, szefowa Fundacji Koronki Koniakowskiej.

Zobacz także


Polski folklor jest bardzo dobrze odbierany poza granicami kraju. Wzbudza zachwyt i zadziwia kolorytem. Dzieje się tak dzięki pracy artystów.

W Dubaju sukces odniosła niedawno Aneta Larysa Knap, projektantka mody, której inspiracją jest folklor Podhala – jej małej ojczyzny. Z International Fashion Week Dubai wróciła z wyróżnieniem Best Folk Fabric 2021. Najpierw miała wziąć jedynie udział w imprezie, a okazało się, że finalnie przygotowała pokaz mody i wraz z Edytą Gąsior, projektantką biżuterii, ubrała gościa specjalnego – ukraińską wokalistkę Lubovnicę.

Podczas Expo 2020 w Dubaju nasz kraj prezentuje się w Pawilonie Polskim o powierzchni ponad 2000 m2 – z charakterystyczną drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną symbolizującą stado ptaków, a także spektakularnym elementem ekspozycji – artystyczną instalacją multimedialną „Polski Stół”.

Przez sześć miesięcy, podczas wystawy, docelowo odbędzie się blisko 1000 różnego rodzaju wydarzeń. W programie gospodarczym, złożonym z kilkunastu różnych inicjatyw, weźmie udział łącznie blisko 2500 polskich firm. Expo 2020 w Dubaju potrwa do 31 marca 2022 roku.

Hasło przewodnie wystawy Connecting Minds, Creating Future – „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” – podkreśla wyzwania dzisiejszego świata w sferze gospodarczej oraz fakt znaczenia współpracy międzynarodowej i otwartości na nowe rynki.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.