Teraz czytasz...
„Podręczny atlas dawnych odmian gruszy, śliwy, czereśni i wiśni” – gratka dla miłośników owoców starych odmian
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

„Podręczny atlas dawnych odmian gruszy, śliwy, czereśni i wiśni” – gratka dla miłośników owoców starych odmian

 

Pamiętasz smaki dzieciństwa, ale nie wiesz z jakich drzew pochodziły owoce? Nie potrafisz rozpoznać odmiany w starym sadzie? „Podręczny atlas dawnych odmian gruszy, śliwy, czereśni i wiśni” ma pomóc rozwiązać tego typu problemy… 

Laminowany notes

Atlas przygotowany został w formie zszywanego notesu co pozwala bardzo łatwo przewracać i zaznaczać strony. Każda ze 160 stronic jest laminowana dlatego „Podręczny atlas dawnych odmian gruszy, śliwy, czereśni i wiśni” bez obaw można zabrać na świeże powietrze nawet jeżeli lekko pada lub jest wilgotno.

Ile odmian opisuje Podręczny atlas dawnych odmian gruszy, śliwy, czereśni i wiśni?

W atlasie zaprezentowano łącznie 67 dawnych odmian drzew:

grusz – 34,

śliw – 14,

czereśni -10,

wiśni – 9.

Każdy odmiana grusz, śliw, czereśni i wiśni została sfotografowana i mówiona pod kątem: pochodzenia, owoców, miąższu, dojrzewania i wyglądu drzew.

O autorach

Autorami „Podręcznego atlasu dawnych odmian gruszy, śliwy, czereśni i wiśni” są Małgorzata i Grzegorz Hodun, którzy tematyką starych odmian drzew owocowych zajmują się od wielu lat i należą do grupy niekwestionowanych ekspertów. Są autorami „Podręcznego atlasu dawnych odmian jabłoni”. Dr Grzegorz Hodun prowadzi warsztaty i szkolenia jak zakładać sady starych odmian.

We wstępie czytamy „Po dwóch latach od pierwszego wydania „Podręcznego atlasu dawnych odmian jabłoni” przekazujemy Państwu kolejną pozycję na temat starych odmian drzew owocowych. Prezentujemy w niej opisy i barwne fotografie owoców gruszy, śliwy, czereśni i wiśni, najwięcej miejsca poświęcając pierwszemu z wymienionych gatunków. Atlas adresujemy do uczniów, studentów oraz nauczycieli szkół rolniczych i ogrodniczych. Kierujemy także do doradców rolnośrodowiskowych (…) Mamy również nadzieję, że trafi on w ręce rolników.

Tym którzy chcieliby założyć sady tradycyjne atlas pomoże w wyborze odmian, natomiast tym którzy mają kilkudziesięcioletnie nasadzenia z wysokopiennymi drzewami, umożliwi identyfikację odmian często znanych jedynie pod nazwami lokalnymi”.

Wydawcą „Podręcznego atlasu dawnych odmian gruszy, śliwy, czereśni i wiśni” jest Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, które od wielu lat angażuje się w projekty zachowania starych odmian drzew owocowych oraz starych ras zwierząt zwłaszcza w sadach (niejednokrotnie liczących 80-100 lat) w Dolinie Dolnej Wisły.

Książkę można kupić w e-sklepie Wydawnictwa Gaj

Oprac. Mpz

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.