Teraz czytasz...
I Ogólnopolski Kongres Wiosek Tematycznych wkrótce
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

I Ogólnopolski Kongres Wiosek Tematycznych wkrótce

Czasem sama agroturystyka to za mało -nastał czas na ofertę z oryginalnym pomysłem. To właśnie zapewniają wioski tematyczne. Ponad 200 osób zaangażowanych w tego typu projekty spotka się w Warszawie.

Wioska tematyczna czyli…

Najbardziej ogólnie można stwierdzić, że wieś tematyczna z samej swej zasady jest zjednoczona jedną wspólną myślą przewodnią, która sprawia, że miejsce to jest oryginalne i niepowtarzalne- po prostu inne od wszystkich dookoła. Wieś przez to rozwija się, ale też sama w sobie staje się atrakcją turystyczną.

Pewnie w szerszej świadomości nie jest znany fakt, że tego typu, nazwijmy to wioski z tematycznym pomysłem działają w naszym kraju. Przykładowo projekt realizowany przez Nidzicka Fundacje Rozwoju NIDA skupia ich niespełna 60.

I Ogólnopolski Kongres Wiosek Tematycznych

odbędzie się 21. i 22.03 w Warszawie. Organizatorzy (w tym partner strategiczny Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej) zaprosili ponad 200 uczestników z całego kraju, którzy zaprezentują oferty działalności swych wiosek tematycznych. Prócz tego zostanie również podpisane porozumienie Sieci Wiosek Tematycznych w Polsce.

Jednak co wydaje się najbardziej w tym istotne podczas dwudniowego spotkania przewidziano cykl warsztatów z zakresu marketingu wiosek tematycznych, innowacyjnych ofert, jak też szans związanych z możliwościami tworzenia nowych miejsc pracy. Równie interesująco zapowiada się drugi dzień, kiedy to uczestnicy będą mieli szanse zapoznać się z przykładami dobrych praktyk odnośnie tworzenia i funkcjonowania wiosek tematycznych w Austrii i w Niemczech- bo wiadomo, najważniejsze są budujące przykłady, z których powinno czerpać się inspiracje, w końcu to w tych krajach narodził się pomysł na ożywienie gospodarcze (w tym oczywiście i turystyczne) wsi, które wcześniej popadały w marazm.

Przeczytaj także: Wioski tematyczne przyciągają turystów na wieś. Na Kujawach i Pomorzu działa już 11!

Będą dzielić się wiedzą

Zaproszeni eksperci z kraju i zagranicy to praktycy zajmujący się od lat wioskami tematycznymi. To pewnie przyczyni się do ciekawych dyskusji i wymiany poglądów. Budujące jest to, że pośród zaproszonych wiosek tematycznych połowa z nich skupia swe zainteresowania wokół kulinariów lub produktów wykorzystywanych w kuchni (przykładowo: Wioska Pomidorowa, Chrzanów – Wioska Ostrego smaku, Wioska Rybna czy też Mleczna Wieś Giże).

Zobacz także

Kosze z wikliny

Więcej informacji o Kongresie oraz o Projekcie na www.wioskitematyczne.pl

Temat wiosek tematycznych promujemy w ramach cyklu Smakiem Po Mapie

Piotr Geise

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.