Dieta Alleluja – o książce Georga Malkmusa

Dieta Alleluja – czyli jak pozbyć się chorób i żyć w pełnym zdrowiu – to zapis doświadczeń jakie zebrał dr George Malkmus najpierw na bazie walki z chorobą nowotworową a później podczas pracy w promującym Stowarzyszeniu Hallelujah Acres.

Źródeł swoich przekonań dotyczących diety i zdrowego stylu życia dr George Malkmus poszukuje w Biblii, ale co ciekawe i zaskakujące (lub nie…) te poglądy pokrywają się w wynikami naukowych badań i obserwacji prowadzonych przez naukowców takich jak Joel Fuhrman czy Colin Campbell, którzy również wypowiadają się na kartach tej książki.

Czy jest Dieta Alleluja? Tak naprawdę jest to kombinacja diety wegańskiej i „raw” (tylko ok. 10-15% posiłków poddawanych jest obróbce cieplnej). Ma ona pomóc przede wszystkim utrzymać zdrowie i dobrą kondycję,  nie kładzie się tu dużego nacisku na kwestie związane np. z odchudzaniem – to odróżnia ją nieco od forsowanych często przez kolorowe media „diet cud”.  George Malkmus wypróbował ją na sobie a następnie, działając w ramach Hallelujah Acres „zaraził” nią ok. 2 milionów Amerykanów. Można więc mówić o pewnym fenomenie…

George Malkmus wychodzi od biblijnego cytatu mówiącego o tym, ze za pożywienie służyć powinny nam:  „wielorakie rośliny, nasiona oraz owoce różnych gatunków drzew”.  Oprócz nacisku na roślinne pochodzenie pokarmów, autor dużą uwagę przykłada także do ich jakości i wartości biologicznej i tego, aby pokarmy były w minimalnym stopniu przewarzane. Na kartach „Diety Alleluja” znajdziemy nie tylko wskazówki i przepisy kulinarne, ale także liczne przykłady zaczerpnięte z życia i opinie naukowców – dietetyków.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Książka podzielona została na trzy zasadnicze części:
Jak wyeliminować chorobę?
Dieta i styl życia
Jak zacząć?

Nie brakuje też przepisów kulinarnych a także całej gamy dodatków / arkuszy, które ułatwiają rozpoczęcie dietetycznej zmiany.

Ponieważ Dieta Alleluja jest dietą wegańską towarzyszy jej ten sam odwieczny spór i wymiana różnego rodzaju argumentów dotyczących zasadności lub bezzasadności spożywania mięsa. W tym miejscu nie zamierzamy w ten spór wchodzić. Zwracając się jednak bardziej ku biblijnemu aspektowi tej diety, wielu krytyków zastrzega, że wnioskowanie jakoby zapisy Pisma Świętego wykluczały spożywanie przez ludzi mięsa jest nadinterpretacją.

Tak naprawdę nie ma to jednak kluczowego znaczenia bo istnieje i istniało szereg diet opartych na podobnych zasadach, bez biblijnych odwołań. Decyzja o przejściu na dietę wegańską czy surową na pewno jest bardzo poważna i wymaga głębszych przemyśleń, ale nawet jeżeli nie zrezygnujemy w 100% z pokarmów przetworzonych i mięsa warto włączyć do codziennego menu choć część proponowanych w opisywanej książce zasad.

Karol Przybylak

Autor:Dr George Malkmus oraz Peter i Stowe Shockey

Format:    152 x 228 mm

Oprawa:    miękka

Liczba stron:    464

Wydawca:    Oficyna Wydawnicza Vocatio

Brak postów do wyświetlenia