Teraz czytasz...
Ból łokcia – od czego może boleć łokieć?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ból łokcia – od czego może boleć łokieć?

Ból w obrębie łokcia to powszechnie występująca dolegliwość, która może mieć różny charakter i wiele przyczyn. Spowodować go może przeciążenie lub uszkodzenie tkanek miękkich, ale może mieć też podłoże chorobowe i wynikać z zapalenia stawów lub pojawienia się zwyrodnienia. Podejście do leczenia bólu w łokciu zależy przede wszystkim od źródła i stopnia nasilenia dolegliwości bólowych. O czym może świadczyć ból stawu łokciowego? Jak wygląda diagnostyka i leczenie łokcia? Odpowiadamy!

Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – jedne z częstszych przyczyn bólu łokcia

Jednymi z najczęstszych przyczyn bólu ręki i łokcia są entezopatie, czyli uszkodzenia struktury ścięgna lub więzadła w miejscu, w którym przyczepia się ono bezpośrednio do kości. Wokół łokcia występują dwa schorzenia o charakterze entezopatii: łokieć tenisisty i łokieć golfisty1.

Pierwsza to enetezopatia wspólnego przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Okolica ta położona jest po zewnętrznej stronie łokcia. W przypadku drugiej choruje przyczep wspólny ścięgien zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Wtedy pojawia się ból łokcia od wewnętrznej strony. Łokieć tenisisty występuje częściej niż golfisty1.

Ból łokcia – jakie są pozostałe przyczyny bólu w stawie łokciowym?

Ból łokcia może być spowodowany także urazami i kontuzjami. Jednym z częstszych jest zwichnięcie łokcia, nieco rzadziej dochodzi do złamań w tej okolicy. Ból łokcia przy zginaniu i prostowaniu powodować też mogą powstające w tej okolicy i nakładające się na siebie mikrourazy. Do ich powstania przyczynić się może np. regularnie podnoszenie ciężkich przedmiotów w pracy czy wykonywanie tych samych ruchów ręką.

Nieurazowe przyczyny bólu ręki w łokciu to m.in. [2]:

  • zmiany zapalne, np. zapalenie kaletki łokciowej,
  • neuropatie uciskowe, np. zespół rowka nerwu łokciowego,
  • schorzenia, np. zmiany zwyrodnieniowe.

Wymienione wyżej urazy i choroby mogą spowodować nie tylko ból łokcia, ale także stan zapalny, któremu może towarzyszyć obrzęk i zaczerwienienie. Często dochodzi także do osłabienia siły mięśniowej i ograniczenia ruchomości.

Kiedy iść do lekarza i jak wygląda diagnostyka bólu łokcia?

Ból w obrębie stawu łokciowego o przewlekłym charakterze, któremu towarzyszą inne niepożądane objawy, warto skonsultować z lekarzem. Do lekarza warto też udać się wtedy, gdy ból pojawił się po urazie i nie ustępuje pomimo zastosowania leczenia.

W diagnostyce bólu w stawie łokciowych zastosowanie znajdują takie badania jak:

  • prześwietlenie RTG,
  • ultrasonografia (USG),
  • tomografia komputerowa (TK),
  •  rezonans magnetyczny (MRI).

W przypadku podejrzenia różnych chorób np. o zapalnym podłożu lekarz może dodatkowo skierować pacjenta na inne badania, m.in. badania laboratoryjne z krwi.

Leczenie bólu łokcia – dostępne metody

W przypadku bólu w łokciu w większości przypadków w pierwszej kolejności stosuje się leczenie zachowawcze. Jeśli nie ma możliwości wyleczenia problemów z łokciem w taki sposób, zastosowanie znajduje leczenie operacyjne. Jest to jednak swego rodzaju ostateczność.

Pacjentowi cierpiącemu na ból łokcia zaleca się oszczędzanie i odciążanie chorej ręki np. poprzez noszenie specjalnej opaski elastycznej lub ortezy. Jeśli doszło do urazu i pojawił się obrzęk, pomocne może okazać się robienie zimnych okładów. W razie silnych dolegliwości bólowych stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (NLPZ) w formie miejscowej lub doustnej [1,3].

W razie przewlekłego bólu łokcia wywołanego chorobą pewną poprawę przynieść może fizjoterapia i zabiegi z zakresu fizykoterapii. Sposoby leczenia i rehabilitacji powinien jednak dobrać lekarz w porozumieniu z pacjentem, stosownie do jego stanu zdrowia i potrzeb [1,3].

Bibliografia:

  1. Stępień K. R., Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/285364,bol-biodra-u-doroslych-ocena-i-diagnostyka-roznicowa (dostęp: 2022.10.26.)).
  2. Ahmad Z. A., Siddiqui N., Malik S. S. i in., Lateral epicondylitis: a review of pathology and management, „Bone Joint J.” 2013, nr 95, s. 1158–1164.
  3. Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, 3 września 2019, NR 15 (Sierpień 2019).

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.