Teraz czytasz...
Platforma Loop przyciąga gigantów. Stawiają na opakowania wielokrotnego użytku
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Platforma Loop przyciąga gigantów. Stawiają na opakowania wielokrotnego użytku

Agnieszka Gotówka

Platforma Loop cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Niedługo ma być testowana w Niemczech. Na czym polega jej fenomen? Wpisuje się w trend zero waste, dostarczając żywność oraz produkty do higieny osobistej w opakowaniach wielokrotnego użytku.

W czasie pandemii koronawirusa wzrosło zainteresowanie ideą bezodpadowego życia. Coraz głośniej mówi się o sposobach na niemarnowanie żywności, docenia się opakowania wielorazowego użytku. I to na nich właśnie skupia się startup obsługujący platformę Loop, który przygotowuje się do wejścia na europejski rynek.

Jak działa platforma Loop?

Na stronie platformy dokonuje się zamówienia produktów różnych marek (również tych dobrze znanych i rozpoznawalnych na całym świecie). Zakupy zostają dostarczone pod wskazany adres w specjalnej torbie z przegródkami. Nie ma zbędnej folii i kartonów, które i tak po rozpakowaniu trafiłyby na śmietnik.

Szampony, kremy, bakalie, lody, napoje, makarony, które kupić można za pośrednictwem platformy, są dostarczane w specjalnych opakowaniach wielokrotnego użytku. Gdy są już puste, należy spakować je do torby i wezwać kuriera. Gdy dotrą do firmy, są czyszczone i ponownie uzupełniane. 

Klienci nie są zobligowani do płacenia abonamentu. Ponoszą jedynie koszt zakupów i kaucji za opakowania.

Zakupy bez odpadów

W Polsce coraz popularniejsze są opakowana wielokrotnego użytku, choć trzeba przyznać, że zakupy bez zbędnej folii nadal są rzadkością. Trudno to sobie zwłaszcza wyobrazić, robiąc zakupy w sklepach internetowych dostarczanych przez firmy kurierskie. Platforma Loop wydaje się być więc świetną alternatywą, biorąc pod uwagę fakt, że do produkcji opakowań zużywa się i surowce, i energię. Recykling, który mógłby być tutaj rozwiązaniem, nadal pozostawia wiele do życzenia. Niskie ceny ropy sprawiły, że odzyskiwanie tworzyw jest dziś nieopłacalne.

Padają pytania o słuszność idei platformy Loop. Czy jest to biznes opłacalny? Czy jest ekologiczny, skoro kurier dociera do klientów samochodem? Ile razy może być użyte jedno opakowanie i jaki jest jego ślad węglowy? Opakowania wielokrotnego użytku mimo wszystko wydają się być bardziej przyjazne środowisku niż folia i zbędne kartony.

Platforma Loop była do tej pory testowana w Nowym Jorku oraz w Paryżu, gdzie trafiła na podatny grunt. Czy sprawdzi się też w innych metropoliach? To się wkrótce okaże.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.