Teraz czytasz...
Pierwszy w Polsce automat do skupu plastikowych butelek stanął w Krakowie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Pierwszy w Polsce automat do skupu plastikowych butelek stanął w Krakowie

Agnieszka Gotówka

Stolica Małopolski ma powody do dumy. W budynku Urzędu Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10 oficjalnie ruszyła dziś maszyna skupująca plastikowe butelki. Za sztukę płaci losowo – 10 lub 20 gr.

Na początek ma wykupić od mieszkańców Krakowa 15 000 butelek. Do ich dyspozycji maszyna dostępna będzie przez kilka dni.

https://biokurier.pl/jedzenie/zdrowie-jedzenie/plastik-ktory-jest-wszedzie-jaki-to-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie/

Automaty skupujące plastik w krajach europejskich, m.in. w Niemczech czy Norwegii, nie są czymś nadzwyczajnym. Można je spotkać w niemal każdym hipermarkecie.

Jak działa automat do skupu plastikowych butelek?

To nic skomplikowanego. W specjalny otwór wkładamy butelkę, maszyna waży ją i analizuje jej rozmiar, następnie wypłaca pieniądze – 10 lub 20 groszy za sztukę.

Butelka musi posiadać kod kreskowy. Powinna też być opróżniona i nie może być zgnieciona. 

https://www.facebook.com/lukasz.wantuch
Źródło: https://www.facebook.com/lukasz.wantuch

Na chwilę obecną jest to program pilotażowy, ale jego pomysłodawcy mają nadzieję, że tego rodzaju automaty już niedługo pojawią się w każdym polskim mieście na stałe.

Maszyna do skupu butelek z plastiku stanęła w krakowskim magistracie z inicjatywy radnego miasta, Łukasza Wantucha. Maszyna oficjalnie ruszyła 17 kwietnia 2019 r. w samo południe.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.