Teraz czytasz...
Pandemia uderza w najsłabszych. 24. Świąteczna Zbiórka Żywności z wynikiem najsłabszym od lat
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Pandemia uderza w najsłabszych. 24. Świąteczna Zbiórka Żywności z wynikiem najsłabszym od lat

100 ton żywności zebrano podczas 24. Świątecznej Zbiórki Żywności. To nieporównywalnie niższy wynik od poprzednich lat. Tylko w zeszłym roku do przekazania było ponad 780 ton produktów spożywczych.

Zbiórka żywności trwała 6 dni (23-28 listopada) w formie stacjonarnej oraz w sklepie online. Z powodu pandemii miała inną formę niż dotychczas – w sklepach nie było wolontariuszy, ale jak zawsze produkty można było kupić i włożyć do oznakowanych koszy stojących w okolicy kas. Dodatkowo został uruchomiony charytatywny sklep online, w którym darczyńcy mogli wpłacić dowolną kwotę i „kupić” w ten sposób wirtualne artykuły.

Zebrane produkty wystarczą tylko dla części osób, którym pomagają Banki Żywności.

100 ton produktów to oczywiście bardzo dużo i jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję. Ale nasze potrzeby są znacznie większe, ponieważ przekazujemy żywność do ponad 3300 organizacji społecznych, które pomagają setkom tysięcy osób w trudnej sytuacji życiowej. A tych osób przybywa. Utrata pracy i źródeł dochodu z powodu pandemii, choroby czy samo pozostawanie w izolacji sprawiają, że w ciężkim położeniu są najsłabsi, którzy już i tak wcześniej borykali się z wieloma problemami

–  mówi Dorota Jezierska, Wiceprezeska Federacji Polskich Banków Żywności.

Zebrana w sklepach żywność jest już w bankowych magazynach, trwa właśnie przygotowanie pierwszej partii paczek, które za chwilę trafią m.in. do osób starszych, chorych, samotnych, w kryzysie bezdomności czy do wielodzietnych rodzin.

Chociaż na ten moment wynik akcji jest dużo niższy niż w latach poprzednich, to nie poddajemy się. Spodziewaliśmy się, że bez naszych wolontariuszy – wspaniałych ambasadorów idei, będzie nam trudniej pozyskać tak dużo żywności, jak co roku. Ich zaangażowanie jest nieocenione i choć nie mogli być w sklepach, to pomagali nam online – promując zbiórkę, za co bardzo dziękujemy

– dodaje Dorota Jezierska.

Zbiórka żywności trwa nadal. Pomóc można, dokonując wirtualnych zakupów na stronie zbiorkazywnosci.pl.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.